Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye Adrasan Gezilecek Yerler

Adrasan Gezilecek Yerler

1413
0

Adrasan, Antalya‘nın Kumluca ilçesine bağlı, Musa Dağı’nın gölgesinde uzayan, Akdeniz’in en güzel kumsallarından birine sahip bir tatil merkezi. Adrasan’ın Antalya merkeze uzaklığı 95 km ve Çıralı ve Olimpos ile komşu. Adının Anadolu’nun bilinen en eski halkalrından Luvi kökenli olduğu ve “Ana Tanrıça Ülkesi”anlamına geldiği söyleniyor.

Limon, Turunç ve Malta eriği gölgesinde, sıralanan evlerin, otellerin arasından geçip ulaşılan, yaklaşık 2 km uzunluğundaki sahili, Antalya’nın batısındaki kıyı şeridinin en uzun plajlarından. Türkiye‘nin en bakir alanlarından biri olsa da henüz keşfedilmeye başlanmış Suluada ile birlikte Adrasan’a tatilci akını yaşamaya başladı.

Adrasan-Antalya

Adrasan Gezilecek Yerler

Adrasan Deresi, aynı ismi taşıyan koya dökülüyor. Kışın yağışlar nedeniyle zaman zaman taşan bu derenin iki kıyısı, geniş teraslı otel ve restoranların mekânı.

Adrasan’a bir saat uzaklıktaki Suluada, Sazak ve Ceneviz koyları tekne turlarının mutlaka uğradığı ıssız kumsallara sahip. Adrasan Koyu’nun iki yakasındaki burunlar, meraklılarına farklı rotalar sunuyor. Sağdaki kıyıyı takip ederseniz 45 dakikalık bir yürüyüşle, Adrasan Deniz Feneri’ne ulaşıyorsunuz. Soldaki kıyı bandını izleyen rota ise hem uzun, hem de farklı sürprizlerle dolu. Rota, dere kenarındaki pansiyonların arkasında yer alan orman yolundan başlıyor.

Adrasan-Gezilecek-Yerler

Doğal liman özelliğine sahip bir koyu bulunan Adrasan, kuzey-güney yönüne doğru bin 800 metre boyunca uzanıyor. Adrasan Sahili’nin güneyi ince kumlu ve metrelerce açılsanız bile ayaklarınızın yere basacağı kadar sığ bir denize sahip. Taşlı kumsalı ve denizin aniden derinleştiği kuzey kesimine göre, kumluk, taşlık ve daha sığ olan orta kesimi ise, daha ılık.

Gerçek bir doğa harikası olan Adrasan, öğleden sonra çıkan ve karadan denize doğru esen batı rüzgârı sayesinde dalgasız ve göl gibi sakinliğe sahip. Yeşilin, mavinin ve denizden doğan güneşin keyfini çıkarabileceğiniz sakin bir tatil cenneti olan Adrasan sahilinin kuzeyine düşen Musa Dağı’nın eteğinde ve Kocamuar kesiminde olmak üzere 2 tarihi kale yer alıyor. Dağ yürüyüşü ve serbest tırmanış gibi doğa sporları yapmaya çok müsait olan parkurların da bulunduğu Adrasan’da, sörf ve su kayağı gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Adrasan Koyu, 25 metre olan su altı görüş mesafesiyle su altı sporlarına düşkün olanlar için de gayet müsait.

Adrasan’ın her noktasından, kendinizi Akdeniz’in sularına bırakmanız mümkün. Oldukça uzun olan kumsalı ve sığ denizi ile çocuklu aileler için de son derece güvenli olan Adrasan Sahili, henüz turist kalabalığına uğramamış, doğası bozulmamış, tarihi dokularıyla da dikkat çeken bir yer.

Olimpos, Çıralı (Yanartaş), Gelidonya Feneri, Tahtalı Dağı, Finike, Kemer gibi yerlere de Adrasan’dan kısa sürede ulaşabilir, Likya Yolu’nda doğanın kucağına doğru yürüyebilirsiniz.

Adrasanda-Gezilecek-Yerler

1. Çıralı

Muz ve mandalina kokulu bahçeleri arasında, kilometrelerce uzanan kumsalların ve berrak denizin keyfini sürebileceğiniz bir rota Çıralı. Olympos’a 3 km uzaklıkta, Çıralı Sahil Yolu bitiminde, Olympos ile ters istikamette bulunan Çıralı, doğal özelliklerinin yanı sıra kamp tutkunları ve bungalovlarda doğa ile iç içe konaklamayı sevenlerin de gözdesi. Öyle ki, buranın müdavimlerinden Caretta Caretta’lar da her yıl yuva yapmak için bölgeyi ziyarete geliyor.

2. Yanartaş

Beydağları Milli Parkı içerisinde, Çıralı ve Olimpos Tepelerinde, 230 metre yükseklikte yer alan ve ‘Sonsuz Ateş’ olarak da anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip Yanartaş, Anadolu’nun mucizevi doğal güzelliklerinden.

3. Olimpos

Antalya’ya bağlı Çıralı’nın kapı komşusu Olimpos, deniz taşlı kumsalı ve cam gibi deniziyle muhteşem bir Akdeniz plajı. Mavi yolculuk teknelerinin önemli duraklarından biri olan Olimpos’ta Likya Uygarlığı’na ait kalıntılar da var.

Adrasan’a nasıl gidilir?

Adrasan, Antalya’dan 95 km uzaklıkta bulunuyor. Antalya’dan geliyorsanız Kemer’i geçtikten sonra, Tekirova ve Ulupınar’dan devam edip Olimpos sapağını geçtiğinizde yolun solundaki Adrasan tabelasından içeri girerek 8 km’lik asfalt yol ile köy merkezine ulaşıyorsunuz. Buradan 4 km daha devam ettiğinizde ise artık Adrasan Sahili’ndesiniz.

Antalya’ya özel aracınızla değil de uçakla veya otobüs ile geliyorsanız, Antalya Otogarı’ndan minibüsler ile Olimpos, Çavuşköy sapağında inebilir, buradan Adrasan yol sapağında 1 saat aralıklarla gelen Adrasan minibüslerine binerek Adrasan Sahili’ne ulaşabilirsiniz.

Adrasan, masmavi denizin üç taraftan yemyeşil çam ağaçlarıyla süslendiği, sessiz, sakin ve huzurlu bir tatilin adresi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here