Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye Alaçatı’ya Gitmek İçin 5 Neden

Alaçatı’ya Gitmek İçin 5 Neden

1905
0

Alaçatı, son yıllarda yaz mevsiminin en popüler tatil beldelerinden. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle olan Alaçatı, ünü ülke sınırlarını aşan ot festivali, muhteşem butik otelleri, taş evleri, daracık rengarenk çiçekli sokakları, hareketli gece yaşamı ve leziz yemekler sunan restoranları ile herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir destinasyon.

Alaçatı’ya Gitmek İçin 5 Neden

1. Bakir plajlar

Deliklikoy-Alacati

Alaçatı merkezde sahil olmamasına rağmen, Alaçatı denildiğinde akla birbirinden güzel plajlar geliyor. Bir yarımadanın merkezinde kurulu Alaçatı’nın çevresinde her biri kendinden söz ettiren sörf okulları ve plajlar var.

Alaçatı merkezden 10-15 dakikalık yolculukla ulaşılabilen plajlar yaz aylarında cıvıl cıvıl bir görünüme kavuşuyor. Ilıca Halk Plajı, Deliklikoy, Kleopatra, Alaçatı Çark Plajı ve irili ufaklı beach clublara mutlaka uğrayın.

2. Ege lezzetleri

Alaçatı, Ege kültürünü en iyi yansıtan yerlerden. Alaçatı’da hizmet veren restoranlar Ege ile özdeşleşen birçok lezzeti usulüne uygun olarak hazırlayan ve lezzetiyle deneyimleyebileceğiniz adresler.

Özellikle zeytinyağlı mezeler, ot çeşitleri ve zeytinyağlı atıştırmalıklarla tanınan restoranlarda mola verin. Nohut mayasından yapılan kumru ekmeğinden adını alan Alaçatı Kumrusu, sucuk, domates ve tulum peynirinin efsane buluşması ile damakları şenlendiriyor.

3. Film setini andıran hoş sokaklar

Alacati-Izmir

Alaçatı’yı Alaçatı yapan en önemli özelliklerden biri de vahşi yapılaşmaya ve yüksek katlı yapılara izin verilmiyor oluşu. Alaçatı’nın dört bir yanında göreceğiniz tüm yapılar taş ev anlayışına uygun olarak inşa edilmiş durumda.

Hacı Memiş Mahallesi’nden başlayan, Kemalpaşa Caddesi’ne kadar uzanan geniş bölge ara sokaklar da dahil olmak üzere bütüncül bir estetik mimariye sahip. Bu rengarenk çiçeklerle bezeli sokaklar özellikle hafta sonlarında fotoğraf çekilmek için birbiriyle yarışan insanlarla dolup taşıyor.

4. Hareketli gece hayatı

Gündüz sokaklarında adım atmanın zor olduğu Alaçatı’nın gece hayatı da bir hayli hareketli. Günün ilk ışıklarıyla birlikte geç yapılan kahvaltının ardından plaj ve kafelere gidilen tatil beldesinde öğleden sonraki dinlenmenin ardından herkes geceye hazırlanıyor.

Alaçatı merkezde birçoğu canlı müzik eşliğinde muhteşem lezzetler sunan restoran ve kafelerin yanında, gündüz plaj olarak hizmet veren birçok beach club da eğlence mekanına dönüşüyor. Alaçatı Port, eğlence arayanların ilk uğradığı noktalardan.

5. Konsept butik oteller

Alacati-Otelleri

Alaçatı, sayıları 400’e ulaşan konsept butik otelleriyle Türkiye’nin en özel bölgelerinden. Her birinin dokusu, hikayesi ve bu hikayeyi tamamlayan bir ruhu olan otellerde yüksek sezonda yer bulmak zorlaşıyor.

Renkli dekorasyonlarıyla misafirlerine kendilerini özel hissettiren butik otellerin birçoğunun oda sayısı 5-15 arasında. Kalabalık ve stresten uzak, gürültünün uğramadığı, kapıdan adımınızı atar atmaz ruhunuza işleyen oteller huzur arayışınızın en büyük yardımcısı.

İzmir şehir merkezinden 1 saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Alaçatı, yılın her dönemi keyifli bir tatil seçeneği arayışına yanıt veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here