Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Laleler Ülkesi Amsterdam

Laleler Ülkesi Amsterdam

701
0

Yüzyıllar boyunca bir liman kenti olarak Avrupa’daki çalkantılardan kendisini korumayı başaran ve ticari hayatını sürdüren Amsterdam, elmas kesim ustaları ve Portekiz’den buraya göç eden Yahudilerle kültürel olarak zenginleşti. 16 ve 17. yüzyıllarda altın çağını yaşayan ve bu dönemde kültür, sanat açısından önemli meyveler vermeye başlayan Amsterdam, sanayi devriminde endüstri ve müzecilik konularında da serpilmeye başladı.

Hollanda, 20. yüzyılda dünya savaşlarından uzak kalsa da Yahudilere yapılan baskılara sessiz kalmayıp onların yanında yer alan Amsterdam sakinleri, hoşgörülü ve ayrım yapmayan bir şehir algısını o dönemlerde yaratmaya başladı. Günümüzde de halen özgürlüklerin başkenti olmaya devam ediyor.

Amsterdam Gezilecek Yerler

1. Dam Meydanı

Amsterdam-Dam-Meydani

Amsterdam’ın ana tren istasyonu olan Centraal Station’dan 750 m uzaklıkta yer alan Dam Meydanı, aynı zamanda kentin en önemli meydanı. Şehrin kalbinde bulunan meydan Amsterdam gezilecek yerler listesinde yer alan birçok gezi noktasına yürüme mesafesinde bulunuyor. Amsterdam Kraliyet Sarayı (Royal Palace), Nieuwe Kerk, National Monument ve Madame Tussauds Balmumu Müzesi meydan üzerinde bulunan en önemli adresler.

2. Red Light District

Amsterdam-Red-Light

14. yüzyılda kadın arayışı içerisinde şehre varan denizcilerin talepleri üzerine kurulan Red Light District’te birçok sex shop, randevu evi, gay bar, sinema, tiyatro ve çeşitli türlerde müzeler bulunuyor. Dünyaca ünlü gece eğlence hayatına sahip Amsterdam’da, Red Light District ise en az Amsterdam kadar ünlü.

3. Amsterdam kanalları

Amsterdam-Kanallari

Kuzeyin Venedik’i olarak bilinen şehirde UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne de alınmış olan kanallar hem ulaşım hem de turizm için hayati öneme sahip. Amstel Nehri ve kanalları arasında tekne turu yapmadan asla dönmeyin!

4. Amsterdam müzeleri

Amsterdam-Van-Gogh

Museumplein olarak bilinen Müze Meydanı’nda yer alan kentin en önemli müzeleri, Rijkmuseum, Van Gogh Museum ve Stedelijkmuseum’dan oluşuyor.

Van Gogh Müzesi, Vincent’ın Yatak Odası, Patates Yiyenler ve Ayçiçekleri gibi hem ünlü ressamın en önemli eserlerini, hem de çağdaşlarının resimlerini barındırıyor. Gerrit Rietveld tarafından tasarlanmış, oldukça modern bir binada yer alan müzede, zaman zaman konsepti değişen sergiler de yer alıyor.

Ulusal Sanat Galerisi olarak bilinen Rijksmuseum ise, Amsterdam’ın Louve’ru olarak tanımlanan ve birçok Rembrandt eserinin yanı sıra, 1400-1900’ler arasında yapılmış 5000 resim çalışmasını içeriyor. Vermeer’e, Frans Hals’tan, Jan Steen ve Ruysdael’e pek çok Hollandalı sanatçının eserleri ile, El Greco, Rubens ve Tintoretto gibi sanatçıların eserleri ve el sanatları, heykel, mobilya, porselen gibi koleksiyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Amsterdam modern sanatının temsilcisi olan ve Stedelijkmuseum, Karel Appel tarafından boyanmış bir oda ile avangart süpermatizm hareketinin öncülerinden olan Kazimir Malevich resimlerinin yer aldığı geniş bir koleksiyona sahip.

5. Rembrandt Meydanı

Amsterdam-Rembrandtplein

Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri olan Rembrandt, ülkenin ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı 1600’lü yılların ortalarında yaşayan ‘ışığın ve gölgelerin ressamı’ olarak da bilinen muazzam bir ressam. İsmini verdiği meydanın yanı sıra, Rembrandt Müzesi’ni de gezmeyi ihmal etmeyin.

6. Anne Frank Evi

Amsterdam-Anne-Frank

2.Dünya Savaşı sırasında toplama kampında ölen Anne Frank’ın Amsterdam’da ailesiyle saklandığı ev olan Anne Frank Evi, gezilecekler listenizde olmalı. Nazi kurbanı Anne’in adını tüm dünya, saklanırken tuttuğu günlüğün ölümünden sonra yayınlanmasıyla duymuştu.

7. Bloemenmarkt

Amsterdam-Bloemenmarkt

Şehrin en orijinal çiçek pazarı olan Bloemenmarkt’ta gezerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Yüzen çiçek pazarı olan Bloemenmarkt, Spui Meydanı’na ve Begijnhof‘a yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. 1862’de kurulan çiçek pazarında toplam 15 adet yüzen çiçekçi bulunuyor. Dünyaca ünlü Hollanda lalelerini ve diğer çiçekleri mutlaka görün!

8. Begijnhof

Amsterdam-Begijnhof

14.yüzyıldan kalma bir avlu olan Begijnhof’ta bulunan ve 34 No’lu ev olan The Wooden House (Het Houten Huis) Amsterdam’ın en eski evi olarak biliniyor. 1346’da, manastır yeminleri olmadan rahibe olarak yaşayan Katolik kardeşler birliği Begijntjes için ibadethane olarak inşa edilen Begijnhof, Spui Meydanı’na oldukça yakın bir konuma sahip.

9. Vondelpark

Amsterdam-Vondelpark

İsmini, ünlü şair Joost van der Vondel’den alan Vondelpark, kentin göbeğinde yeşillikler ve ağaçlar içerisinde göletlerinde kuğular ve ördeklerin gezindiği muazzam bir şehir parkı. Bir film müzesini, bir açık hava tiyatrosunu, bir oyun alanını, pek çok restoran ve kafeyi bünyesinde barındıran Vondelpark’ta yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ve pek çok ücretsiz etkinliğe katılabilirsiniz.

10. Kraliyet Sarayı

Amsterdam-Kraliyet-Sarayi

Dam Meydanı’nda yer alan Kraliyet Sarayı, 1655’te belediye sarayı olarak açılan ve daha sonra kraliyet sarayına dönüştürülen bir yapı. İçerisindeki tüm eşyaların Kral Louis Bonaparte’ın zamanından kalma olduğu sarayda, elçi ve saray yönetimine ait çeşitli odalar ve mobilyalar ilgi çekici.

Amsterdam yeme ve içme

Amsterdam-Yeme-Icme

Yöresel lezzetler açısından zengin olan Hollanda mutfağı likör, bira, peynir, çikolata gibi yiyecekler açısından çok zengin. Amsterdam’ın en önemli yemekleri arasında Hollanda peynirleri, Vlaamse Frites, Rijsttafel, Broodjes ve Falafel sandviçler bulunuyor. Hollanda peynirli, jambon, kıvırcık ve domatesli sandviçler broodjeslerin en yaygınları arasında. Eski ve yeni peynir diye iki kategoride sınıflandırılan Hollanda peynirlerini, şehrin merkezinde rastlayabileceğiniz özel peynir dükkânlarından alabilirsiniz. Hollanda’nın en ünlü peynirleri olan ve isimlerini üretildikleri kasabaların adlarından alan Edam ve Gouda peynirlerini mutlaka deneyin. Pita ekmeğinin (pideye benzer) içine çeşitli malzemelerin doldurulması ile yapılan falafeller de oldukça lezzetlidir. Vejetaryen gezginler, Maoz zincir restoranlarında sunulan çeşitli falafelleri deneyebilirler.

Amsterdam’ın geleneksel yemeklerini deneyebileceğiniz gibi sömürgeci bir geçmişe sahip ve çok uluslu olan bu şehirde uluslararası yemekleri de tadabilirsiniz. Fransız, İtalyan, Asya, Meksika ve Çin mutfaklarından birçok tat bulabileceğiniz kentte en başarılısı Endonezya mutfağı. Bir Endonezya restoranında rijsttafel adı verilen pilavları deneyebilirsiniz.

Heineken biralarını dünyanın dört bir yanında denemiş olabilirsiniz fakat önemli olan Hollanda’dakilerin tadına bakmak! Biranın yanı sıra Hollanda cini (likörü) olarak bilinen jenever de geleneksel bir Hollanda içkisi.

Bruin cafés kahverengi barlar ise her türlü içecek çeşidini bulabileceğiniz misafirperver mekânlardan. Kahve ve kakao da Amsterdam’da önemli bir yer tutuyor. Gittiğiniz kafe ve barlarda sıcak çikolatanızı dilerseniz krema ile veya marsmallow ile alabilirsiniz.

Amsterdam alışveriş

Amsterdam-Alisveris

Amsterdam’a özel hediyelikleri ise şehirde adımınızı attığınız her yerde görmeniz mümkün. Amsterdam’da kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok hediyelik eşya mevcut. Bunların başında, çeşitli seramik biblolar, yel değirmenleri, Amsterdam evlerinin modellenmiş olduğu hediyelikler, tahta papuçlar, esprili objeler gelse de en rağbet görenleri meşhur Hollanda laleleri, Hollanda peynirleri ve dünyaca ünlü lalelerin özel ambalajlı lale soğanları. Bunlar için Bloemenmarkt, Amsterdam’ın en büyük sokak pazarı Albert Cuyp, otantik objeler bulabileceğiniz Waterlooplein, taze ekmek, balık, peynir ve çeşitli kıyafetler bulabileceğiniz Ten Cate Market’e uğrayabilirsiniz.

Dam Meydanı ve Kalverstraat Caddesi civarındaki mağazalarda aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. De Bijenkorf, Bonneterie, Magna Plaza ise şehrin önemli alışveriş merkezleri.

Amsterdam kültür ve eğlence

Amsterdam, sanatı ve geçmişiyle çok farklı kültürlere ev sahipliği yapıyor. Kentin sosyal ve kentsel gelişime bakış açısının olumlu bir yansıması olan bu kültür, sanat, spor ve gece hayatı kent yaşamının ayrılmaz birer parçası haline gelmiş. Sinemalar, tiyatrolar, çağdaş sanat ve tasarımlar Amsterdam’ın entelektüel yönünün önemli unsurları olarak öne çıkıyor. Bu modern kent ayrıca sporun başkenti olarak anılıyor.

Yaz aylarında canlı müzik, özellikle klasik müzik ve opera, Amsterdam’ın renkli yaşamının sesi. Tiyatroları, kafeleri, restoranları, sinemaları ve Lido gibi harika bir gazinosuyla Leidseplein, Amsterdam’ın gece eğlencesinin hayat bulduğu başlıca merkezlerinden biri olarak göze çarpıyor. Müzik ve eğlencenin kalbinin attığı Paradiso ve Melkgew da yine Leidseplein’de bulunuyor.

Amsterdam’a nasıl gidilir?

İstanbul’dan uçuş süresi, yaklaşık 3 saat 30 dakika olan Amsterdam’a geldiğinizde, üçlü kodu ‘AMS’ olan Schiphol Havalimanı’na iniyorsunuz. Şehir merkezine 14 km uzaklıkta bulunan havalimanına, İstanbul’dan Türk Havayolları, KLM Havayolları, Pegasus, Transavia Havayolları’nın uçuş seferleri bulunuyor. İzmir’den Sunexpress ile Antalya’dan Pegasus Havayolları’nın da Amsterdam’a direkt uçuş seferleri var.

Amsterdam’da, para birimi olarak Euro kullanılıyor. Gezilecek yerler bakımından sayısız adrese sahip Amsterdam’ın dünyaca ünlü kanalları, müzeleri ve eğlence merkezleri, her kesime hitap eden birçok alternatife sahip. Laleler Ülkesi Amsterdam’da şehri gezmenin en güzel yolu ise kesinlikle bisiklet kiralamak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here