Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri

1105
0

Coğrafi konumu, zengin bitki örtüsü ve tarımsal faaliyetlere uygun verimli topraklarıyla tarih boyunca birçok medeniyete kucak açan Anadolu coğrafyası, birbirinden ilginç hikayeler saklayan antik kentlerinde de dünya mirasına değer katan kalıntılara ve eserlere ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en güzel antik şehirleri, başta Ege Bölgesi olmak üzere Anadolu’nun birçok bölgesine dağılmış durumda. Birçoğu UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren ve dünya çapında popüler olan bu kentleri görmek isteyenler, Türkiye’nin en güzel antik kentlerini kapsayan bu listeye bakarak, yol haritalarını belirleyebilir.

Türkiye’de Görmeniz Gereken Antik Kentler

1. Efes

Turkiye-Antik-Kentler-Efes

Efes Antik Kenti‘nin tarihi, Milattan Önce 6 binli yıllara kadar uzanıyor. İyonya’nın 12 kentinden biri olan bu müthiş yer, tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptı.

1994’te UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde kendine yer bulan antik kent, 2015’te Dünya Mirası olarak tescil edildi. Şehirde bulunan Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Ashab-ı Keyf Mağarası gibi birçok önemli yapı görülebilir.

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve mimari açıdan insanın yaratıcı dehasının bir başyapıtı olarak kabul edilen Efes Antik Kenti’ne gitmek için Bornova otogardan hareket eden Selçuk dolmuşlarına binebilirsiniz. Ayrıca Basmane Garı’ndan, Aydın yönüne giden trenlerle ya da özel aracınızla da bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

2. Göreme

Turkiye-Antik-Kentler-Goreme

Nevşehir gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Göreme Milli Parkı, volkanik arazi yapısı üzerindeki ilginç yapılarıyla biliniyor. Volkanik tüften oluşan peri bacaları ise bölgenin en bilinen simgelerinden.

Bu muhteşem yapıların yanı sıra burada bulunan Bizans kilise mimarisi, manastırlar, şapeller, şarap yapım evleri de bölgenin görülmesi gereken yerler arasında. Milli parkın içinde belirlenen trekking rotaları ve balon turlarıyla da alanın nefis manzarası nı izlemek isteyenlerin katıldığı aktivitelerden.

Eşsiz arazi yapısı ve kültürel birikimiyle UNESCO Dünya Mirası Listesine de giren Göreme Milli Parkı, günümüzden 60 yıl önce meydana gelen kaya oluşumları, köklü tarihi ve kendine özgü görünümüyle dünyanın en özel yerlerinden. Türkiye’nin en önemli açık hava müzelerinden biri olan bu parka, Türkiye’nin pek çok şehrinden otobüs ve uçaklarla ulaşım sağlanabiliyor.

Yolculuğunu özel araç ve otobüs yerine havayolu ile yapmak isteyenler, Kayseri Erkilet Havalimanı ya da Nevşehir Kapadokya Havalimanı’nı kullanabilir. Her iki havalimanından da Göreme’ye otobüs hareket ediyor.

3. Göbeklitepe

Turkiye-Antik-Kentler-Gobeklitepe

Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede konumlanan Göbeklitepe, dünyanın bilinen en büyük ve en eski tapınağı. Günümüzden 12 bin yıl önce yapılan Göbeklitepe’de, hala gün yüzüne çıkarılamayan yapı ve eserler bulunuyor.

Kazı çalışmalarının devam ettiği bu anıtsal yapıda 12-12 adet dikili taş da var. Bu taşların birçoğunun üzerinde kabartılarak ya da oyularak yapılmış insan, el, kol, hayvan ve çeşitli soyut sembolleri yer alıyor.

Keşfedildikten sonra dünyanın bilinen tarihinin gözden geçirilmesine neden olan Göbeklitepe’nin nasıl tasarlandığı konusundaki soru işaretleri hala gizemini koruyor. Zira 12 bin yıl önce yaşayan insanlar yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzaktı.

Havayolu ve şehirlerarası otobüslerle Şanlıurfa şehir merkezine ulaştıktan sonra, Göbeklitepe’nin yer aldığı Örencik köyü yakınlarına gitmelisiniz. Buraya toplu ulaşım hizmeti olmadığı için taksi kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

4. Aspendos

Turkiye-Antik-Kentler-Aspendos

Ticaret yolları üzerinde bulunan ve Köprüçay Nehri sayesinde Akdeniz’e bağlanan Aspendos Antik Kenti, çağlar boyunca ele geçirilmek istenen bir zenginliğe sahipti.

Aspendos Antik Kenti, günümüze ulaşan görkemli tiyatrosu ve antik kalıntılarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Anadolu’da Roma döneminden günümüze ulaşan en eski tiyatro niteliği taşıyan yer, şimdilerde oyun, etkinlik ve konser sahnesi olarak da kullanılıyor.

Antalya‘ya şehirdışından gelen misafirler, Antalya Havalimanı üzerinden ya da şehirlerarası otobüslerle şehre ulaşabilir. Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan antik kente gitmek için en konforlu ulaşım şekliyse özel araç çünkü toplu ulaşım tercih edenlerin birkaç aktarma yapması gerekiyor.

Toplu ulaşım kullanacak kişiler, Antalya şehir merkezinden TC93 veya TC94 numaralı şehiriçi otobüsleriyle otogara gidip, Serik ilçesine hareket eden otobüslere binmeli. İlçeye ulaştıktan sonra da Aspendos’un hemen önünden geçen minibüslerle antik tiyatroya gidilebilir.

5. Zeugma

Turkiye-Antik-Kentler-Zeugma

Zeugma, Milattan Önce 300’lü yıllarda Büyük İskender tarafından kurulan bir antik kent. İçinden Çin’den Antakya’ya uzanan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği Zeugma, bölgenin ticaret merkezi olmasıyla tanınıyor.

Roma İmparatorluğu döneminin uç bölgelerinden olmasıyla zenginleşen Zeugma Antik Kenti’nin bir bölümü sular altında kalsa da kurtarma çalışmalarıyla pek çok eser gün yüzüne çıkarılıyor.

Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Zeugma, dünyanın en önemli ve değerli mozaiklerinin çıkarıldığı büyüleyici bir mozaik kent olarak yerli ve yabancı turistlerin göz bebeği. Zeugma, sanata ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken bir yer.

Otobüs, havayolu ya da özel araçla ulaşım sağlanabilen Gaziantep şehir merkezinden, Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusundaki tepeler üzerine kurulan Zeugma’ya gitmek için Nizip ilçesine ve Belkıs Mahallesi’ne yolcu taşıyan otobüsleri kullanabilirsiniz. Gaziantep ve Nizip arasındaki mesafe yaklaşık 50 kilometre olduğu için taksi yolculuğu biraz maliyetli olabilir.

6. Letoon

Turkiye-Antik-Kentler-Letoon

Anlatılan öykülere göre, Zeus’tan hamile kalan Leto adına kurulan Letoon‘un kuzeyinde Leto, ortasında Artemis ve güneyinde de Apollon’a adanan tapınaklar bulunuyor. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan şehir MS 7. yüzyılda tamamen terk edilerek sessizliğe büründü. Helenistik döneme ait, sırtını doğal yamaca yaslayan tiyatro da günümüze kadar ulaşmayı başaran yapılardan biri olarak ziyaret edilebiliyor.

Fethiye’den 65 kilometre uzaklıkta bulunan Letoon Antik Kenti, Antik Çağ’da Likya’nın dini merkezi olduğu için benzerlerine göre oldukça küçük. Likya’nın en büyük idari merkezi olan kent, günümüze dek korunarak gelen etkileyici mimarisiyle görülmeye değer.

Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlı Letoon, aynı zamanda Likya yolunun da bir parçası. Letoon’a Fethiye merkezden özel araçla 55 dakika, Antalya’dan ise yaklaşık 1 saat 20 dakikada gidiliyor. Toplu ulaşımdan yararlanmak isteyenler de Antalya-Fethiye-Kumluca arasında yolcu taşıyan otobüsleri kullanabilir.

7. Olympos

Turkiye-Antik-Kentler-Olimpos

Olympos, Helenistik dönemde kurulan ve Antalya’nın en çok ilgi gören antik kentlerinden. Akçay’ın ikiye böldüğü Olympos Antik Kenti, köprüyle birbirine bağlanıyor. Şehrin kalıntıları, geçmişte iskele olarak kullanılan, doğudan batıya akan bu nehrin iki yakasında bulunuyor.

Şehir, günümüze kadar ulaşan antik kentlerden farklı yapı özellikleri göstermesinden dolayı, eski Anadolu dillerinden yüksek dağ ya da ulu dağ olarak da adlandırılıyor. Tüm bunların yanı sıra caretta carettaların yumurtladığı bir kumsala da sahip olan Olympos, eşsiz doğal güzelliğiyle gelenleri büyülüyor.

Antalya’da doğa, deniz ve tarihi bir arada sunan atmosferiyle Türkiye’nin en harika antik kentleri arasında yer alan Olimpos, bu etkileyici özelliğiyle mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Antik kent Antalya’ya 87 kilometre, Kumluca ilçesine de 28 kilometre uzaklıkta. Şehir merkezinden Kumluca- Yazır Köyü dolmuşlarıyla ulaşım sağlanabilen antik kente kendi özel aracıyla gitmek isteyenler de Antalya-Finike yolunu takip edebilir.

8. Xanthos

Turkiye-Antik-Kentler-Xanthos

Fethiye merkeze 46 kilometre uzaklıktaki Xanthos, geçmişte Likya Uygarlığı’nın en büyük idari merkeziydi. Tarihinde pek çok kanlı savaş gören ve yıkılan kent, sonrasında yeniden kurulsa da günümüze kadar ulaşabilen fazla yapıya sahip değil.

Bizans döneminde piskoposluğun merkezi olan şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Likya, Pers, Roma ve Bizans uygarlıklarının önemli şehirlerinden olan Xanthos’ta 1840’larda yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan en önemli eserler British Museum’da sergileniyor.

Düşmana teslim olmamak için toplu şekilde intihar eden kahraman halkı ve onların acı dolu hikayesiyle oldukça cazip bir yer haline dönüşen antik kent, Fethiye-Kalkan karayolu yakınlarında konumlanıyor. Havayolu ve otobüslerle Antalya ya da Fethiye çevresine gelen turistler, antik kente ulaşım için özel araç kiralayabilir ya da taksilere binebilir.

9. Assos

Turkiye-Antik-Kentler-Assos

Assos, MÖ 6. yy’da kurulan, günümüzde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan bir antik kent. Sönmüş bir volkanik tepenin ve andezit kayalıkların arasında kurulan, antik dönemlerde yapılan lahitlerle ünlü olan Assos’taki çok sayıda eser günümüze ulaşmayı başardı.

Kent, ayrıca ünlü filozof Aristotales’in bir dönem yaşadığı ve filozof okulunu kurduğu yer olarak da biliniyor. Şehrin tepe noktasına yapılan Athena Tapınağı, buranın koruyucusu olan tanrıça Athena’ya adanıyor. Tapınak, Anadolu’da Dor düzeninde yapılan tek tapınak olma özelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan Assos Antik Kenti’ni ziyaret etmek için Çanakkale merkezden kalkan Ayancık dolmuşlarına binilebilir. Dolmuştan indikten sonra antik kente gitmek için biraz yürümek gerekiyor. Ayrıca taksi ya da araç kiralama gibi daha lüks seçenekler de değerlendirilebilir. Diğer şehirlerden Çanakkale’ye ulaşım içinse hem havayolu hem de otobüsler kullanılabilir.

10. Pergamon

Turkiye-Antik-Kentler-Pergamon

Pergamon, Milattan Önce 3 binli yıllara kadar uzanan köklü tarihiyle İzmir’in Bergama ilçesinde hayat bulan bir antik kent. Şehrin koruyucusu sayılan Athena adına yapılan tapınak ve çok sayıda mimari yapı, buranın güzellikleri arasında yer alıyor. Zaman içinde önemini koruyan bir bölgede bulunan şehirde, akropol, asklepion, bazilika allianoi gibi pek çok antik eser bulunuyor.

Pergamon Antik Kenti, muhteşem sütunları ve kalıntılarıyla Ege’nin en güzel yerlerinden. Pergamon Krallığı’nın başkentliğini de üstlenen bu antik kente şehirdışından gitmek isteyenler, şehirlerarası otobüslerle İzmir otogarına ya da havayolu ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gidebilir.

Havalimanından Bergama’ya ulaşım için Bornova ilçesindeki otogara hareket eden şehiriçi otobüslerine binip, otogardan da Bergama dolmuşlarıyla antik kente ulaşabilir. Bergama dolmuşları, İzmir otogarının ikinci katında yolcu bekliyor.

11. Knidos

Turkiye-Antik-Kentler-Knidos

Muğla’nın Datça ilçesinde Datça Yarımadası’nın en uç noktasında, Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktada bulunan Knidos, bilim, mimarlık ve sanatta oldukça ileri bir antik kent olarak biliniyor.

Tarihin önemli astronomi ve matematik bilimcisi Eudoksus, doktor Euryphon, ressam Polygnotos ve Dünyanın 7 Harikasından İskenderiye Feneri’nin mimari Sostratos’un da burada yaşadığı biliniyor. Deveboynu olarak bilinen yarımadaya kurulu şehrin aslında bir ada olduğu ve buraya yapılan iki suni limanla yarımadaya dönüştürüldüğü de bilinenler arasında.

Ticari ve kültürel bakımdan dönemin en önemli liman şehri olan Knidos, Eudoksus’un icat ettiği güneş saatine de ev sahipliği yapıyor. Datça merkezine 38 kilometre uzaklıktaki Knidos, Yazı köyünde Tekirburun mevkiinde yer alıyor. Knidos’a şehirdışından ulaşım için önce Muğla’daki Dalaman Havalimanı’na ya da şehirlerarası otobüslerle Datça Otogarı’na gitmek gerekli.

Datça yönüne, havaalanından kiralayacağınız araçla veya özel otobüs firmalarının araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Datça’dan Palamutbükü’ne ulaşım için de Datça otogar ya da merkezden yolcu taşıyan Palamutbükü minibüslerini kullanabilirsiniz.

12. Termessos

Turkiye-Antik-Kentler-Termessos

Termessos, Antalya’nın 30 kilometre batısında, Güllük Dağı’nın tepesine kurulan bir antik şehir. Anadolu’nun en iyi korunan antik kentlerinden olan bu yer, vahşi bitkilerin arasında saklanarak, sık çam ormanlarıyla sınırlanıyor.

Pek çok antik eserini günümüze ulaştıran kentte, farklı büyüklük ve çeşitte altı tapınak bulunuyor. Henüz kazı çalışması başlamayan şehir, hala gizli kalmış birçok sırrı barındırıyor.

Anadolu’nun en eski halklarından olan Solym’ler tarafından kurulan ve günümüzde Güllük Dağı (Termessos) Milli Parkı içinde yer alan Termessos’a gitmenin en pratik yolu özel araç çünkü toplu ulaşım araçlarından indikten sonra antik kente giden 9 kilometrelik dik yol boyunca kullanabileceğiniz bir vasıta yok.

Antik şehre özel araçla ulaşım için Antalya-Korkuteli karayolunu takip edip, milli park tabelasından içeri dönerek, yaklaşık 9 kilometre daha gitmeniz gerekli. Bu bölgeye toplu ulaşımla gitmeyi düşünenler de Antalya Otogar’dan, Korkuteli otobüslerine binip, Korkuteli merkeze ulaştıktan sonra taksiyle antik kente gidebilir.

13. Sardis

Turkiye-Antik-Kentler-Sardis

Sardis, Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan ve Likya Krallığı’nın başkenti olarak bilinen yerleşim yeri. Helenistik ve Roma dönemlerinde önemli bir merkez olan şehir, Bizans döneminde de piskoposluğun merkezi olarak tanınıyor.

Burası, günümüze pek çok eseri ulaştırmayı başaran kentlerden. Sardis Antik Kenti, yakınlarında bulunan Bintepeler Tümülüs Alanı ile oldukça ilgi çekiyor. Tümülüsler, Lidya kraliyet mezarlığı olarak yapılan ve antik çağların ünlü bölgeleri arasında yer alıyor.

Salihli ilçesinin Sart beldesi sınırları içinde konumlanan Sardis, dünyanın en büyük tümülüs alanı olan Bintepeler ve Lidya kültürünün geleceğini yansıtan dokusuyla görülmeye değer bir antik kent. Şehirde havalimanı bulunmuyor fakat havayolu kullanmak isteyenler İzmir ya da Uşak’taki havalimanları üzerinden Manisa’ya ulaşabilir.

Ayrıca Manisa’ya giden şehirlerarası otobüsler de Salihli otogarına uğruyor. Salihli ve Antik kent arası karayolu ile yaklaşık 10 dakika sürüyor.

14. Simena

Turkiye-Antik-Kentler-Simena

Antalya’da Kaş ile Finike arasında bulunan Simena, küçük bir Likya kıyı kenti. Günümüzde Kale köy olarak da bilinen antik kentin tarihi Milattan Önce 4. yüzyıla kadar dayanıyor. Döneminde stratejik bir nokta olduğu, günümüze kadar ulaşan ve tüm çevreye hakim konumdaki kaleden anlaşılıyor.

Yalnızca deniz yoluyla ulaşılabilen kentte bulunan kaleden, enfes Kekova ve çevresinin manzaraları görülebiliyor. Günümüzde bölgenin önemli turistik yerlerinden biri olan Kale Köyü, eski Simena Antik Kenti üzerine kurulu. Karayolu bulunmayan antik kente yalnızca deniz yoluyla gidiliyor.

Kaş ve Demre’den motor turları ile ulaşım sağlanan antik kentin yarısı sualtında yarısı da su üzerinde bulunuyor. Geçmiş dönemde yaşanan depremler sonucunda sualtına saklanan bu göz kamaştıran antik kent çevresinde denize girmek ise yasak.

15. Hierapolis

Turkiye-Antik-Kentler-Hierapolis

Hierapolis, Milattan Önce 190’lı yıllarda kurulan ve bir doğa harikası olan Pamukkale yakınlarında bulunan bir antik kent. En değerli zamanlarını Roma döneminde yaşayan şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor.

Pek çok eserini günümüze ulaştıran kent, Hristiyanlık inanışı için de önemli merkezlerden biri olarak sayılıyor. Hz. İsa’nın havarilerinden olan Aziz Philppus’un burada öldürülmesi, kente dini bir önem kazandırıyor.

Havayolu, karayolu ve demiryolu gibi pek çok ulaşım alternatifi bulunan Denizli merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Pamukkale ilçesinde konumlanan bu antik kente gitmek için şehir merkezinden hareket eden minibüsler kullanılabilir.

Antik Çağ’dan bu yana şifalı sularıyla önemli bir sağlık merkezi olan hamamları ve tarihi eserlerle yüzme imkanı sunan antik havuzunun yanı sıra tapınakları ve dini yapılarıyla da tarihi literatürde, ‘kutsal kent’ olarak geçen Hierapolis, büyüleyici bir atmosfere sahip.

16. Sagalassos

Turkiye-Antik-Kentler-Sagalassos

Pisidya antik kentlerinden biri olan ve Arap akınları sonrasında bölgede yaşayanlar tarafından terk edilen Sagalasssos, tarihte aşkların, ihtirasların ve imparatorların şehri olarak da anılıyor. Büyük İskender’in fethinden sonra adını duyuran ve orijinal yapı taşlarına sahip yapılarıyla Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalasssos’un geçmişi günümüzden 12 bin yıl eskiye kadar gidiyor.

Burdur’un doğal güzellikleriyle ünlü Ağlasun ilçesinin yedi kilometre kuzeydoğusunda yer alan Sagalasssos’a gitmek için Burdur’dan yolcu taşıyan Ağlasun minibüsleriyle ilçe merkezine gelip, geriye kalan 7 kilometrelik yolu da taksiyle tamamlayabilirsiniz. İlçeye Burdur’dan kendi aracıyla ya da taksiyle gelmek isteyenler ise D650 karayolu üzerinden Antalya yoluna doğru ilerlemeli.

17. Telmessos

Turkiye-Antik-Kentler-Telmessos

Telmessos, Fethiye yakınlarında kurulan, adını Tanrı Apollon’un oğlundan alan bir antik kent. Günümüzde antik kalıntılarının büyük bölümü şehrin altında kalsa da antik kente yapılan gezilerde, kazılar sırasında ortaya çıkan bazı parçaları görmek mümkün.

Mendos Dağı’nın eteklerindeki Telmessos Antik Kenti, tiyatrosu, kayalıklara oyulmuş mezarları ve masmavi sulara sahip plajlarıyla tarihi ve doğayı bir arada barındıran nefis bir yer.

Lykia’nın en eski kentleri arasındaki Telmessos Antik Kenti, aynı zamanda Antik Çağ’dan günümüze dek ulaşan en eski lahit mezarlara da sahip. Kurulduğu dönemden bu yana çevresindeki yaşamın kesintisiz olarak devam ettiği nadir yerlerden biri olan Telmessos, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunuyor.

Antik kente en yakın havalimanı ise Dalaman’da hizmet veriyor. Dalaman Havalimanı’ndan antik kente ulaşım için Fethiye’ye yolcu taşıyan otobüsler ya da araç kiralama imkanları değerlendirilebilir. Ayrıca şehirlerarası yolcu taşıyan otobüsler ve özel araçlarla da Fethiye’ye gidilebilir.

18. Aslantepe

Turkiye-Antik-Kentler-Aslantepe

Türkiye’deki en büyük höyüklerden biri olan Aslantepe Höyüğü, yaklaşık 30 metre yüksekliğe sahip. Kuruluşu Milattan Önce 4-5 binli yıllara dek uzanan Aslantepe’nin, Fırat Nehri’ne doğru genişleyen Hitit İmparatorluğu’nun bir şehri olarak kullanıldığı da biliniyor.

Bölgede, Fransızlar tarafından 1932’de başlatılan arkeolojik kazılarda önemli tarihi kalıntıların ve çeşitli yapıların yanı sıra çok sayıda mühür ve madeni eşya da çıkarıldı.

Kazılarda bulunan ve tarihin seyrini değiştiren, dünyanın en eski kerpiç sarayı ve 5500 yıllık tapınak ile adını duyuran Aslantepe Höyüğü, Malatya merkezine 7 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

Anadolu’nun ilk şehir devletinin de yer aldığı Aslantepe’ye Malatya merkezinden yolcu taşıyan minibüsler, taksiler ya da araç kiralayarak ulaşılabilir. Farklı şehirlerden Malatya’ya ulaşım için de havayolu ya da şehirlerarası otobüsler kullanılabilir.

19. Perge

Turkiye-Antik-Kentler-Perge

Perge, bir dönemler Pamfilya Bölgesinin başkenti olan bir antik kent. Helenistik dönemin en zengin ve güzel şehirleri arasında olduğu bilinen Perge Antik Kentinde, 1946 yılından beri çok sayıda anıtsal yapı ortaya çıkarıldı. Mimarisinin yanında mermer heykeltıraşlığıyla da ünlü olan antik kentte yapılan kazılar sonucu çok sayıda heykel gün yüzüne çıkarıldı.

Antalya’nın 18 kilometre doğusunda bulunan Perge Antik Kenti, Aksu ilçesi sınırlarında kalıyor. Türkiye’nin pek çok şehrinden Antalya Havalimanı’na ya da otobüslerle Antalya otogarına ulaşılabiliyor. Antalya’ya gittikten sonra Aksu minibüsleriyle, taksilerle ya da araç kiralayarak Perge bölgesi yakınlarına gitmek mümkün.

20. Hattuşaş

Turkiye-Antik-Kentler-Hattusas

Hitit Uygarlığının başkenti olan ve 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Hattuşaş, sanat ve mimarlık alanında oldukça gelişmiş bir yapıya sahip. Bölgede bulunan çok sayıda kaya kütleleri ve dağ yamaçlarının surlarla çevrili olduğu şehir, ilk olarak 1834 yılında ortaya çıkarılıyor.

Kentte gün yüzüne çıkarılan çok sayıda önemli eser olsa da bunların arasında bulunan Kadeş Antlaşmasının çivi yazılı iki parçalı tableti günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

Hitit Uygarlığının görkemli tarihi ve zengin kültürüne dair eserlerin ve kalıntıların yer aldığı etkileyici bir antik kent olan Hattuşaş, Hititler’in geç tunç çağı dönemindeki başkentiydi.

Amasya Merzifon Havalimanı üzerinden ya da şehirlerarası otobüsler ve özel araçlarla gidilebilen Çorum’un, 82 kilometre uzağındaki Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşaş Antik Kenti’ne, Çorum otogarından kalkan Boğazkale otobüsleriyle ya da özel araçla ulaşılabilir.

21. Alacahöyük

Turkiye-Antik-Kentler-Alacahoyuk

Çorum’un 45 kilometre uzağındaki Alacahöyük, dört ayrı kültür evresinden kalma 14 yerleşim alanına sahip. Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerinin yaşandığı ve ilk kez 1835 yılında W.C. Hamilton tarafından tanıtılan Alacaöyük, tarih boyunca Orta Anadoluyu ziyaret eden bilginlerin uğrak noktası oldu.

O dönemlerde yapılan kazılarda, antik kentte bulunan eserlerin Hititlere ait kabartmalar olduğu söylenerek araştırmalar derinleştiriliyor. 1935’den sonra yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılan eserler arasında törensel sembol olan Hitit güneşi ve barışı simgeleyen geyikli Hitit güneşi bulunuyor.

Eski Tunç Çağı’na ait 13 kral mezarı ve 10 metre yüksekliğindeki sfenksli kapı gibi eserleriyle ünlü olan Alacahöyük, Tunç Çağı ve Hitit döneminin dinsel tören ve sanat merkeziydi. Çorum’un 45 kilometre güneyinde, Alaca ilçesinin 17 kilometre kuzeybatısında, Hattuşa’ya (Boğazköy) ise 34 kilometre uzaklıktaki Alacahöyük’e, Çorum merkezinden hareket eden otobüsler ve minibüslerle ulaşım imkanı var. Dileyenler araç kiralayarak ya da taksiyle de antik kente gidebilir.

22. Myra

Turkiye-Antik-Kentler-Myra

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Myra, antik bir Likya kenti. 2009 yılında başlayan kazı çalışmalarıyla bölgede antik tiyatro, akropol, hamam, bazilika ve çok sayıda kaya mezarı ortaya çıkarıldı. Özellikle uzaktan büyük ev şeklinde görülen kaya mezarları, turistik açıdan oldukça önemli.

Burada en çok dikkat çeken kaya mezarı ise keşfedildiği 1840 yılında, üzerinde kırmızı, sarı, mavi ve mor renklerin görülebildiği “Renkli Mezar”.

Demre ilçesinin 1,5 kilometre kuzeyindeki Myra Antik Kenti, Likya Birliğinin altı büyük şehrinden biri. Etkileyici güzellikteki kaya mezarları ve dünyada Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolas’ın piskoposluk yaptığı yer olmasıyla ünlü olan Myra, Hristiyanlık dünyasında ayrı bir yere sahip.

Demre’nin Alakent Mahallesinde bulunan antik kente, Antalya otogarından hareket eden otobüs ve minibüs seferleriyle ya da özel araçla ulaşmak mümkün.

23. Laodikya

Turkiye-Antik-Kentler-Laodikya

Denizli’ye altı kilometre mesafede bulunan Laodikya, Milattan Önce 1. yüzyıldan bu yana Anadolu’nun en önemli ve ünlü kentlerinden. Coğrafi açıdan gelişime açık bir noktada bulunan kent, Lykos Irmağı’nın kenarında kurulu olmasından dolayı tarihin her evresinde önemini koruyor.

Kentte yapılan arkeolojik kazılarda çok sayıda anıtsal yapıt, sütun ve sanat eserinin yanı sıra stadyum ve 20 bin kişilik tiyatro da gün yüzüne çıkarıldı.

Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından eşi Laodike adına kurulan Laodikya’da, Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biri yer alıyor ve bu sebeple hem Hristiyanlar arasında hem de dünyada oldukça önemli bir yere sahip. Bozburun, Eskihisar ve Goncalı köyleri sınırlarındaki Lykos Vadisi’ndeki antik kente şehirdışından gelmek isteyen ziyaretçiler, Çardak Havalimanı ya da karayoluyla Denizli’ye ulaşabilir.

Buradan da Denizli otogardan kalkan Korucuk ve Pamukkale minibüsleri, taksi ya da özel araçlarla antik kente ulaşım sağlanabilir.

24. Çatalhöyük

Turkiye-Antik-Kentler-Catalhoyuk

Dünyanın en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri olan Çatalhöyük, 9 bin yıl öncesinden günümüze kadar ulaşan bir Neolitik ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeri.

Doğu ve Batı olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan höyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi. Kesintisiz 2 bin yıl boyunca yerleşimin aralıksız olarak devam ettiği kent, dünyanın bilinen en eski yerleşim yerleşimleri ve ilk tarımcı topluluklardan biri olma özelliği de taşıyor.

Konya’nın 52 kilometre güneydoğusunda, Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük, insanlık tarihine ışık tutuyor. Döneminin en kalabalık ve büyük yerleşim yerlerinden olan antik kent, ilginç mimariye sahip evleri, toplumsal konumu ve tarihi önemiyle dünyanın görülmesi gereken antik kentlerinden.

Türkiye’nin pek çok şehrinden karayolu, havayolu ve demiryolu aracılığıyla gidilebilen Konya’da, Çumra ilçesi otobüsleri ya da özel aracınızla antik kent bölgesine ulaşabilirsiniz.

25. Patara

Turkiye-Antik-Kentler-Patara

Antalya’nın Kalkan beldesinde bulunan Patara, Likya Birliği’nin başkentliğini yapan antik bir şehir. Patara, Milattan Önce 8. yüzyıla kadar dayanan tarihiyle ticareti ve dini açıdan büyük önem taşıyan yerler arasında.

Kurulduğu dönemin en önemli kentlerinden biri olan Patara’nın, bölgedeki limanın kumla dolmasıyla eski gücünü kaybettiği biliniyor. Şehirdeki yapı ve eserlerin çoğu da kumlar altında kaldığı için antik kentten günümüze ulaşan pek fazla kalıntı da bulunmuyor.

Kaş ilçesine bağlı Kalkan’a yaklaşık 16 kilometre uzaklıktaki Patara Antik Kenti’ne ulaşım için karayolu ya da havayoluyla Antalya otogarına giderek, Kalkan beldesine ulaşmalısınız. Buradan da Patara minibüslerine ya da taksiye binip, antik kenti gezebilirsiniz.

Sınırları içinde büyük bölümü kumlar içinde bulunan 10 bin kişilik tiyatro, eski hamamlar, dünyanın ilk meclis binası ve en eski deniz fenerinin de yer aldığı Patara, aynı zamanda Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara Plajı’na da sahip.

26. Truva

Turkiye-Antik-Kentler-Truva

Çanakkale’nin UNESCO Dünya Mirası Listesindeki yerleri arasındaki Truva, destanlara konu olan olayların geçtiği, dünyaca ünlü Hollywood filmlerine ev sahipliği yapan bir antik kent. Homeros’un İlyada eserine konu olan Truva Savaşı ile tarihe geçen kent, günümüzde çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Aynı yerde dokuz kez yeniden kurulan kent, ilk kez 1871’de keşfediliyor. Toplamda 33 katman ve 9 ana bölümden oluşan yerde kazı çalışmaları günümüzde de devam ediyor.

Türkiye’nin diğer şehirlerinden karayolu ve havayoluyla ulaşılabilen Çanakkale’de, şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Truva Antik Kenti’ne gitmek için özel aracı olmayanlar, Truva dolmuşlarını kullanabilir.

Çanakkale’nin günümüzde Hisarlık adıyla bilinen Tevfikiye Köyü yakınlarındaki antik kent, Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarının anayurdu olmasının yanı sıra 3500 yıl boyunca bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biriydi.

27. Afrodisias

Turkiye-Antik-Kentler-Afrodisias

Tanrıça Afrodit’e adanmış Afrodisias adında çok sayıda kent olsa da bunların en bilineni Aydın’da bulunuyor. Deprem kuşağında bulunmasından dolayı oldukça zarar gören antik kent, yine de günümüze pek çok kalıntı ulaştıranlardan.

Fotoğrafçı Ara Güler’in bölgede kaybolmasıyla tesadüfen keşfedilen antik şehirdeki kalıntılar ise halk tarafından evlerinde süs olarak kullanılıyordu. Uzun çabalar sonucu başlayan kazı çalışmaları, antik kentin önemini giderek daha da artırıyor.

Aydın’ın Karacasu ilçesinin Geyre beldesinde yer alan Afrodisias, Milattan Önce 1. ve 5. yüzyıllar arasında bölgenin önemli bir heykel üretim ve sanat merkezi konumundaydı. Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini gözler önüne seren en önemli yerleşim yerlerinden olan ve 2017 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine kabul edilen antik kente ulaşım için karayolu veya demiryoluyla Aydın otogarına gidip, buradan da Karacasu ilçesine hareket eden araçlara binebilirsiniz.

28. Milet

Turkiye-Antik-Kentler-Milet

Aydın’ın Didim ilçesinde bulunan Milet, deniz kıyısında bulunan bir antik kent. Çok sayıda farklı döneme tanıklık eden yer, ilk kez 1837’de keşfedildi. Günümüzde hala devam eden kazı çalışmalarının, geçmişte savaşlardan dolayı çok kez durduğu biliniyor.

Antik kentten çıkarılan çok sayıda eser, İstanbul, Ankara ve Didim gibi farklı şehirlerdeki müzelerin yanı sıra başta Paris Louvre Müzesi olmak üzere yurtdışındaki bazı müzelerde de sergileniyor.

Çok büyük bir alana yayılan ve günümüzden 2 bin 600 yıl önce, akılcı düşüncenin ve felsefenin temellerinin temellerinin atıldığı Milet, Filozoflar şehri olarak anılıyor.

Anadolu’daki en büyük Roma hamamlarından biri olan Faustina Hamamları ve Yunan-Roma tipinin en güzel örneklerinden kabul edilen Milet Tiyatrosu gibi yapı ve kalıntılarıyla görenleri cezbeden bu şehre ulaşım için karayolu ya da tren yoluyla Aydın’a gidebilirsiniz.

Aydın’ın Söke ilçesine 30 kilometre, Didim ilçesine ise 25 kilometre uzaklıktaki Akköy yakınlarında bulunan antik kente, yerel otobüs ve minibüslerle ya da özel araçla gidilebiliyor.

29. Limyra 

Turkiye-Antik-Kentler-Limyra

Limyra, Antalya’nın Finike ilçesinde bulunan ve bir dönem Likya Uygarlığı’nın başkentliğini de yürüten bir antik kent. İçindeki pek çok eserin günümüze dek korunarak ulaştığı Limyra, Bizans döneminde piskoposluğun merkezi olsa da Arap akınları nedeniyle terk edilen bir yerleşim yerine dönüştü.

Eski adı Zemuri olan kentin tarihi Milattan Önce 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Zamanla giderek zenginleşen ve Perslere karşı kurulan Likya Birliği’nin başında bulunan şehir, tarihte “Likya’nın sönmeyen özgürlük ateşinin yakıldığı yer” olarak geçiyor.

Finike ilçesinin Toçak Dağı’nın güney eteklerinde, Turunçova ve Sahilkent beldelerinin sınırları içinde bulunan Limyra, içindeki 400’den fazla kaya mezarıyla Likya Bölgesinin en çok kaya mezarına sahip kentlerinden.

Antalya otogarından Finike yönüne giden otobüslerle ya da özel aracınızla bu antik kent bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Finike merkezle antik kent arası yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta.

30. Smyrna

Turkiye-Antik-Kentler-Smyrna

İzmir’de bulunan Smyrna, İon Kentleri Birliği’nin 13. üyesi olarak bilinen bir antik şehir. Anadolu’nun iç kısımlarıyla deniz arasında adeta bir köprü görevi gören kent, döneminde oldukça önemli konumuyla dikkat çekiyor.

Tarihte, Roma’ya bağlı şehirler için önemli olduğu bilinen “İmparator adına tapınak yaptırma hakkı” buraya üç kez veriliyor. Bu nedenle, yapılan kazılarda bulunan çok sayıda sikke ve yazıtlarda bu konu anlatılıyor. Şehrin içinde gelenleri geçmişe götüren Smyrna, her gün daha çok kalıntısını gün yüzüne çıkarıyor.

Yaklaşık 400 yıl boyunca Efes ve Pergamon antik kentleriyle yarışan ve Erken Bizans döneminde Batı Anadolu’nun en önemli kenti haline gelen Smyrna Antik Kenti’ne yönelik kazı çalışmaları başta Agora Ören yeri olmak üzere Basmane Altınpark, Kadifekale ve Smyrna gibi gibi farklı noktalarda da sürdürülüyor.

Türkiye’nin pek çok şehrinden havayolu, karayolu ve demiryoluyla ulaşım imkanı bulunan İzmir’in, Konak ilçesinde yer alan bu antik kenti görmek isteyenler, Konak yönüne giden İzban, metro, otobüs ve minibüsler aracılığıyla Smyrna’ya ulaşabilir.

Köklü tarihi boyunca pek çok uygarlığa kucak açan Türkiye, günümüzde bu kentlerin izlerini yaşatmaya ve kalıntılarını gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Ülkenin farklı bölgelerinde yer alan antik kentler ise kendine has özellikleriyle ziyaretçilerine birbirinden güzel deneyimler sunuyor. Turistik geziler sayesinde ziyaretçi akınına uğrayan bu antik kentler, tarihin bilinmeyen yüzünü gözler önüne seriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here