Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye Arboretum Nedir | Atatürk Arboretumu

Arboretum Nedir | Atatürk Arboretumu

2227
0

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçaları olarak biliniyor.

Arboretum nedir?

Latince kökenli bir kelime olan arboretum, “ağaç” anlamına gelen arbor sözcüğü ile “belli bitkilerin yetiştirildiği alan” anlamındaki -etum son ekinin birleşmesinden oluşuyor. Ancak günümüzde Arboretum kavramı, ağaçlar ve ağaççık veya çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesi olarak kullanılıyor.

Istanbul-Arboretumu

Kuruluşları yüzyıllar öncesine dek uzanan arboretumların bir ağaç parkı olmaktan çok, çevre ve toplum yararına üstlendiği fonksiyonlar çok çeşitlilik gösteriyor. İlk ve orta dereceli öğretimden üniversite düzeyine dek öğrencilere ve çevre halkına otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgi vermek, bunları yetişme alanlarında tanıtmak ve çevre koruma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak olarak açıklanıyor.

Arboretum ile botanik park arasındaki fark nedir?

Botanik bahçeleri bitkilerin anayurtlarını, bilimsel ve halk arasında kullanılan yaygın adlarını da belirterek gelecek kuşaklara bitki koleksiyonu aktarma amacı taşıyor. Doğa turizminin önemli bir parçası olan botanik bahçeleri temel çevre farkındalığı yaratmanın yanında kısa doğa yürüyüşleri yapılan, farklı eğitim çalışmalarına da ev sahipliği yapan yaşayan mekanlar.

Arboretum ise daha çok bilimsel araştırma, geliştirme ve gözlem gerçekleştirme amacıyla kurulan, alanında uzman isimler ve öğrencilerin akademik çalışmala uygulamalarını yapabilecekleri atölye benzeri yapılara deniyor. Her ne kadar bilimsel çalışma amacıyla kurulmuş olsa da arboretumlar bulundukları kentlerin en önemli sosyal alanları arasında yer alıyor.

Ataturk-Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Dünyanın dört bir yanındaki endemik bitkileri iklimin izin verdiği oranda bir araya getirerek uzun seyahatlere gerek kalmaksızın, insanlara tanıtmak ve bunların içerisinden süsleme değeri olanları seçmek, nesli kaybolma tehlikesi altında bulunanları koruma altına almak, yabancı orijinli türlerin ülkemize uygunluğu konusunda çalışmalar yapma amacı taşıyan arboretumların ülkemizdeki en önemli temsilcisi İstanbul’da bulunan Atatürk Arboretumu.

İstanbul kent merkezinde, İstanbul’un tüm karmaşık yapısı ve stresinden uzak bir kaçış noktası olan Atatürk Arboretumu, doğayla baş başa kalıp, yeşilin farklı tonlarını kuş sesleri içerisinde deneyimleyebileceğiniz bir yer.

İstanbul Sarıyer’de Bahçeköy mevkinde yer alan Atatürk Arboretumu, dünyanın farklı noktalarından çok sayıda bitki türünü görebileceğiniz, iki adet göleti, yürüyüş yolları ve sincaplarıyla temiz hava alıp keyif yapabileceğiniz doğal yaşam alanı.

İstanbulluların piknik, doğa yürüyüşü, fotoğraf çekimi, kahvaltı ve yemek yemek için geldiği atatürk Arboretumu’nda hafta sonları ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. Atatürk Arboretumu giriş ücreti hafta içi: Öğrenci 2,5 TL; yetişkin 7,5 TL; hafta sonu: Öğrenci 7,5 TL, diğer 20 TL. Arboretum ziyaret saatleri ise yaz döneminde 08.30-20.00, kış döneminde 08.30-17.00. Arboretum pazartesi günleri kapalı.

Arboretum-Nedir

Türkiye’de Atatürk Arboretumu’nun haricinde, Hayrettin Karaca tarafından Yalova’da kurulan Türkiye’nin ilk özel arboretumu olan Karaca Arboretumu bulunuyor. On dört hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan arboretum, günümüzde yedi bin farklı bitki türü, alt türü, varyetesi ve kültür formunu barındırıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here