Ana sayfa Gezgin Rotaları Asya Asya’da Vize İstemeyen Ülkeler

Asya’da Vize İstemeyen Ülkeler

820
1

Asya’da ve Uzak Doğu’da vizesiz gidilecek ülkeler Orta Doğu’dan eşsiz güzellikteki adalara dek uzanan devasa bir coğrafyaya yayılıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, Endonezya, Filipinler, Katar, Kazakistan, Moğolistan ve Kamboçya, İran, Güney Kore, Malezya, Singapur, Ürdün, Lübnan, Gürcistan, Ermenistan, Hong Kong, Kırgızistan, Sri Lanka ve Tayvan gibi muazzam kültürel çeşitliliğe sahip ülkelere vize alma ve evrak toplama derdi olmadan bir uçak bileti ile gidebilirsiniz.

Asya’da ve Uzak Doğu’da Vizesiz Gidilecek Ülkeler

Dünyanın en büyük kıtası olan Asya, doğuda Pasifik Okyanusu, kuzeyde Kuzey Buz Denizi, güneyde Hint Okyanusu, batıda Avrupa kıtası ile çevrili. Afrika ile, Süveyş Kanalı vasıtasıyla ayrılan Asya’nın Okyanusya ile olan sınırını iki kıta arasında bulunan adalar oluşturuyor. Çin, Japonya, Endonezya, Filipinler, Malezya, Brunei, Singapur, Doğu Timor, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Myanmar, Tayvan, Bangladeş, Pakistan, Sri Lanka, Kuzey Kore, Güney Kore ve Moğolistan Asya’nın doğusu ve güneydoğusundaki ülkeleri kapsayan Uzak Doğu ülkeleri olarak kabul ediliyor.

Asya, Avrupa ve Afrika’nın birbirlerine en çok yaklaştıkları coğrafyayı kapsayan ve birbirine komşu ülkelerin oluşturduğu bölge Orta Doğu olarak tanımlanıyor. Akdeniz’den Pakistan’a dek uzanan ve Arap Yarımadası’nı oluşturan bölgede, Orta Doğu ülkeleri olan Suriye, Irak, Katar, Ürdün, İsrail, Lübnan, İran, Filistin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt, Bahreyn, Yemen, Mısır, Afganistan, Pakistan, Tunus, Cezayir, Libya, Sudan, Fas ve Somali’yi kapsıyor.

1. Azerbaycan

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Azerbaycan

Kafkasya’nın merkezinde yer alan Azerbaycan, 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını ilan eden ve ekonomisi doğalgaz ve petrole dayanan bir ülke. Hazar Denizi’ndeki limanları sayesinde aynı zamanda önemli bir transfer noktası olan ülkede pek çok görülecek yer bulunuyor. Tunç Çağı’ndan beri yerleşimin bulunduğu Kız Kulesi ile Şirvanşahlar Sarayı’nın da dahil olduğu ve UNESCO Dünya Mirasları listesine giren İçeri Şehir, Hazar Denizi kıyısında yer alan ve adeta bir Avrupa kenti havasında olan Bakı Bulvarı, eşsiz mimarisi ile görenleri hayran bırakan Alev Kuleleri ilk sırda. Yine 40 binlik yıllık geçmişe sahip olan ve UNESCO Dünya Mirası olan Gobustan Kaya Oymaları Azerbaycan’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Türkiye vatandaşları Azerbaycan’ın kara sınır kapılarında vize itası uygulaması bulunmazken, yalnızca Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda 1 aylık vize alınabiliyor.

2. Bahreyn

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Bahreyn

Basra Körfezi’nde yer alan Bahreyn, ekonomisi tamamen doğalgaz ve petrole dayanan bir ülke. Ortadoğu’nun en stratejik noktalarından birinde kurulu ülkede başkent Manama en hareketli adres. 3 adadan oluşan ülke kozmopolit bir yapıya sahip. Başkent Manama’da görülecek yerler arasında, Bahreyn Ulusal Müzesi, Al-Fatih Cami, Khamis Cami, Coral Plajı, Al Dar Adası bulunuyor. Araç kiralayarak rahatlıkla tüm şehri gezebilirsiniz. Türkiye vatandaşları Bahreyn’e yapacakları seyahatte havalimanında 14 günlük vize alabiliyor.

3. Bangladeş

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Banglades

Güney Asya ülkelerinden Bangladeş, dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkesi. Yine dünyada okuma yazma oranının en düşük olduğu ülke olan Bangladeş’te halkın tamamına yakını köylerde ve kırsal alanda yaşıyor. Bangladeş’in en büyük ve gelişmiş şehri aynı zamanda başkenti olan Dakka. Bangabandhu Anma Müzesi, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Lalbagh Kalesi, dilerseniz file binebileceğiniz Dakka Hayvanat Bahçesi, Ahsan Manzil, Khanjahan Ali’nin Tapınağı, Gül Bahçeleri ile Ulusal Parlamento Binası; Bangladeş seyahati sırasında görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Türkiye vatandaşları sadece Dakka Havalimanı’nda 30 güne kadar vize alabiliyor.

4. Doğu Timor

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Dogu-Timor

Yaklaşık 500 yıllık Portekiz esaretinin ardından 21. Yüzyıl’ın başında bağımsızlığını kazanan Doğu Timor, Asya’nın en az gelişmiş ülkeleri arasında gösteriliyor. Bir adanın ikiye bölünmesi sonucu ortaya çıkan Batı ve Doğu Timor devletleri, birbirleri ile sınır komşuluğu yapıyor. Batı Timor günümüzde hala Endonezya’ya bağlı bir devlet olduğu için Doğu Timor’un bir diğer komşusunun da Endonezya olduğu kabul ediliyor. Tropikal deniz ikliminin yaşandığı Doğu Timor’da halkının büyük çoğunluğu ülkenin tek kenti olan Dili’de yaşamlarını sürdürüyor. Sahillerinde timsahlara rastlanan ülkede, doğal güzellikler ve yerel kültür insanı etkiliyor. Doğu Timor Müzesi ve Arşivi, Alola Foundation Center & Shop, Cemetery of Santa Cruz görülmesi gereken yerlerden. Türkiye vatandaşları Doğu Timor’a yapacakları ziyaretlerde gümrük kapılarında 30 günlük vizeyi 30 Dolar karşılığında alabiliyor.

5. Endonezya

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Endonezya

Güneydoğu Asya’nın hem ekonomik hem de kültürel olarak önemli ülkelerinden Endonezya, Tropik ormanlar, verimli bitki örtüsü ve sulak arazileri ile birçok doğa harikasına sahip. Ekvatora yakın konumda olması ve okyanus üstündeki adalardan oluşması nedeniyle tropikal ve muson iklimlerinin yaşandığı ülkede, başkent Cakarta, Cava Denizi’nin muhteşem manzarası ve yeşillikler üzerine kurulu Ancol Rüya Parkı ve Minyatür Parkı gibi doğa harikası yerler ile fazlasıyla dikkat çekiyor. Bir adalar ülkesi olan Endonezya’nın en çok turist ağırlayan bölümü Bali ise beyaz ve siyah kuma sahip ilginç kumsallarıyla bilinirken, ‘küçük su adaları’ olarak adlandırılan Lombok şehri de gezginler tarafından ziyaret edilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor. Türkiye vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

6. Ermenistan

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Ermenistan

Güney Kafkasya’da yer alan Ermenistan, Türkiye’nin sınır komşularından biri. Denize kıyısı bulunmayan ülkenin başkenti ise aynı zamanda en büyük ve gelişmiş şehri olan Erivan. Ermenistan’da mutlaka görülmesi gereken adresler, Gök Mescit, Opera Binası, Ermenistan Tarih Müzesi ve Khor Virap Manastırı. Şarkı Söyleyen Çeşmeler’in dansını izleyebileceğiniz Cumhuriyet Meydanı’nı ise özellikle akşam saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Ermenistan sınır kapısından 10 Dolar karşılığında vize almak mümkün.

7. Filipinler

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Filipinler

Güneydoğu Asya’da Malay Takımadaları bölgesinde yer alan Filipinler, toplam 7 bin 107 adadan oluşuyor. Tropikal deniz ikliminin hâkim olduğu Filipinler, dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip 5. Ülke. Doğası, kültürü ve gelenekleriyle insanı etkileyen ülkede başkent Manila ilk görülmesi gereken yerlerden. Geçmişin izlerini taşıyan Manila’da görülecek yerler arasında, Santiago Hisarı, Malate Kilisesi, Ulusal Müze, San Sebastian Kilisesi, Rizal Park, Metropolitan Sanat Müzesi bulunuyor. Deniz, kum ve güneş tutkunları ise Boracay’ı tercih ediyor. Filipinler’e seyahat edecek Türkiye vatandaşlarına pasaport türü fark etmeksizin 30 günlük seyahatlerde vize uygulanmıyor.

8. Filistin

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Filistin

Ortadoğu’da yer alan Filistin’in Mısır ve İsrail ile sınır komşuluğu bulunuyor. Bağımsızlığını 1988’de ilan eden ülke, Çin, Rusya, Hindistan ve Türkiye gibi birçok devlet tarafından resmen tanınsa da halen İsveç dışında hiçbir Avrupa ülkesi Filistin’i resmen tanımıyor. Günümüzde ülkenin sadece Batı Şeria ve Gazze Şeridi dışında Filistin topraklarında hiçbir kontrolü yok. Diğer bölgeler İsrail tarafından kontrol ediliyor. Ulu Camii, İbni Osman Camisi, Napolyon Kalesi, St. Porphyrus Kilisesi Gazze’de gezilecek yerler arasında yer alsa da Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler tarafından kutsal sayılan Kudüs, Filistin’in en önemli noktası. Filistin, Türkiye vatandaşlarına vize uygulamıyor, ancak sınır kontrolü İsrail’e ait olduğundan vize işlemleri İsrail tarafından yapılıyor.

9. Güney Kore

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Guney-Kore

Kore Yarımadası’nın güneyinde yer alan Güney Kore, Doğu Asya’nın en gelişmiş ülkelerinden. Tarihi MÖ. 2000’lere dek uzanan Güney Kore, dünyanın en eski uygarlıklarından biri. Pusan, Incheon, Daegu ve Ulsan gibi önemli şehirlere sahip Güney Kore’nin en çok ziyaret edilen bölgesi ise başkent Seul ve çevresi. Tam anlamıyla bir zıtlıklar ülkesi olan Güney Kore’de eski ile yeni, geleneksel ile teknoloji bir arada uyum içinde yaşıyor. Güney Kore aynı zamanda son derece hareketli ve eğlenceli kutlamalarıyla biliniyor. Güney Kore’ye Türkiye vatandaşları 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor.

10. Gürcistan

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Gurcistan

Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan, Başkent Tiflis’in yanı sıra Karadeniz sahilinin en güzel şehirlerinden Batum ile her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Dünyanın en eski şarap bağları ile ünlü ülkede sayıları 500’ün üzerinde üzüm çeşidi olduğu biliniyor. Gürcistan’da özellikle başkent Tiflis’te ve ülkenin sahil kenti Batum’da hareketli bir gece hayatı da var. Akşam saatlerinde hareketlenen caddeler ve kulüpler sabahın ilk ışıklarına dek eğlenmek isteyen şehir halkı ve turistlerle dolup taşıyor. Gürcistan Türkiye vatandaşlarının vize ve pasaport gerekmeksizin ziyaret edebilecekleri bir ülke.

11. Hong Kong

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Hong-Kong

26 adanın birleşimiyle oluşan Hong Kong, uzun yıllar İngiltere’ye bağlıyken anlaşma gereği Çin’e bağlanan Asya’nın ekonomi, ticaret merkezlerinden biri. Dünya ticaretinde önemli bir paya sahip olan özel yönetim bölgesi, Asya’nın en büyük serbest pazarı, limanı, sanayi ve turizm merkezi olarak tanınıyor. Gökdelenler ülkesi Hong Kong’da merkez adada ticaret merkezleri, yönetim binaları ve devlet kuruluşları bulunuyor. Diğer adalar ise daha ziyade eğlence merkezleri ve plajları kapsıyor. Hong Kong Adası, Lantau Adası ve Kawloon yarımadasından oluşan ülkenin kalbi Hong Kong Adası’nda atıyor Modern yapılaşmasına rağmen pazarları ve yemekleriyle de Asya izleri taşıyan ülkeye seyahat için Türkiye vatandaşları, 3 ay süreyle vizeden muaf.

12. Irak

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Irak

Türkiye’nin komşusu, Aşağı Mezopotamya bölgesinde yer alan ve bir Orta Doğu ülkesi olan Irak, Basra Körfezi’ne kıyısı bulunuyor. Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan ülkede başkent Bağdat’ın haricinde, İslam tarihinde önemli bir yere sahip Kerbela, Musul, Babil ve Kerkük önemli merkezleri. Orta Doğu’daki stratejik önemi ve sahip olduğu petrol yatakları nedeniyle bulunduğu bölgenin en önemli ülkelerinden olan Irak’ı ziyaret etmek isteyen Türkiye vatandaşlarından yalnızca bordo renk pasaport sahiplerine, 3.bir ülkeye uğramaksızın havayoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye seyahatlerinde havalimanına varışlarında 10 günlük giriş vizesi veriyor.

13. İran

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Iran

MÖ. 4000’lere dek uzanan tarihi ile Güneybatı Asya’da yer alan İran, muazzam bir kültür, sanat, edebiyat ve felsefe birikimine sahip. Çok geniş bir coğrafyaya yayılan ülke topraklarında petrol ve doğalgaz kaynaklarının bulunduğu ülke, siyasi ve jeopolitik konumu nedeniyle bölgede büyük bir güç. Persapolis, Nakş-ı Cihan Meydanı, Esfehan Müzik Müzesi, Şeyh Lütfullah Camii ve Khaju Köprüsü başta olmak üzere çok sayıda görülecek yerin bulunduğu ülkeyi ziyaret için, Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulamıyor.

14. Japonya

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Japonya

Dünyanın en eski ve köklü kültüre sahip ülkelerden biri olan Japonya, otomotiv, gemi yapımı, elektronik ve makine üretimi başta olmak üzere pek çok alanda dünya lideri. Dünyanın 3.büyük ekonomisine sahip Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan dört büyük ada üzerine kurulu Japonya, pek çok gezilecek yere sahip. Japonya’nın en eski şehirlerinden olan başkent Tokyo, muazzam mimarisiyle heyecan uyandıran bir dünya kenti. Ülkenin ikinci büyük kenti olan ve ‘gurmelerin şehri’ olarak bilinen Osaka, Japonya ticaretinin merkez üssü olan Yokohama ve ‘Japonya turizminin baş şehri’ olarak adlandırılan Kyoto mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirler listesinde yer alıyor. Japonya’ya gitmek isteyen Türkiye vatandaşlarının ülkede 80 güne kadar vizesiz dolaşım hakkı bulunuyor.

15. Kamboçya

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Kambocya

Savaşın etkilerinin yavaş yavaş silinmeye başladığı Kamboçya, muhteşem doğası, harika adaları ve kendine has yapıları ile hayranlık uyandırıyor. Ülkenin başkenti olan Phnom Penh’te, ziyaret edebileceğiniz Ölüm Tarlaları ile Truol Sleng Soykırım Müzesi’nde sergilenen insan kafataslarını ve savaşlarda kullanılan silahları gördüğünüzde insanlık tarihinin en korkunç ve hayret uyandıran olaylarının bölgede yaşandığını daha iyi anlayabilirsiniz. Siem Reap ise UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Angkor Tapınakları sayesinde daha çok turistlere hizmet veren bir kıyı şehri. Türkiye vatandaşları, 30 güne kadar vizesiz Kamboçya’da dolaşma hakkına sahip. Bu süre sonrasında ise Türkiye’deki Kamboçya Konsolosluğu’ndan veya sınır kapılarından vize almanız gerekiyor.

16. Katar

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Katar

Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan ve tek kara sınırı komşusu Suudi Arabistan olan Katar’ın diğer sınırları Basra Körfezi ile çevrili. Oldukça kozmopolit bir ülke olan Katar, petrol ve doğal gaz rezervleri ile kişi başına düşen milli gelirde dünyanın en zengin ülkesi. Katar’ın başkenti Doha, yabancı nüfusun etkisiyle farklı kültürlerin izlerine tanıklık edilebilen bir şehir özelliği taşıyor. Katar’a giriş yapmak isteyen Türk vatandaşlarına Doha Havalimanı’nda 14 günlük vize 100 Katar Riyali karşılığında veriliyor.

17. Kazakistan

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Kazakistan

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Kazakistan, günümüzde bağımsız Türk devletleri arasında ekonomik ve stratejik olarak önemli bir konumda bulunuyor. Tüm dünyada bulunan altın, doğalgaz, petrol ve uranyum rezervlerinin % 20’sinden fazlasına sahip olan Kazakistan’ın ekonomisi bu yer altı zenginlikleri ve kaynaklarına dayanıyor. Tanrı Dağları ve kuzey sınırı boyunca uzanan Ural Dağları ile eşsiz manzaralara sahip ülkede başkent Astana, modern mimariye sahip yapıları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, kışları -30’ları bulan soğukta heykeltıraşların inşa ettiği buzdan şehirleri ile ziyaretçi akınına uğruyor. Eski başkent Almatı ise tarihi yapıları ve kayak merkezleri ile öne çıkıyor. Kazakistan’a seyahat edecek Türkiye vatandaşları bir ay süreyle vizeden muaf.

18. Kırgızistan

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Kirgizistan

Bir Orta Asya ülkesi olan Kırgızistan, 7 bağımsız Türk devletinden biri. Denize kıyısı bulunmayan Kırgızistan, topraklarının % 65’ini kaplayan Tanrı Dağları sayesinde, ‘Orta Asya’nın İsviçre’si’ olarak da anılıyor. Ülke, dağlık bölgeleri ve gölleri ile ön plana çıkarken yürüyüş, kayak, dağcılık, yelkencilik ve yüzme turistlerin yapabileceği başlıca aktiviteler arasında. Başkent Bişkek, görkemli anıtları, yapıları, meydanları, müzeleri ile dikkat çekici şehirler arasında yer alıyor. Türklerin çoğunluklu olarak yaşadığı Kırgızistan’ın Oş şehri, İpek Yolu boyunca yapılan ipek üreticiliğinin merkezi olarak biliniyor. Ülkenin Issyk Kul bölgesinde kasım aylarında ‘At Chabysh’ adlı bir tür atlı spor yapılıyor. Türkiye vatandaşları yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf.

19. Lübnan

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Lubnan

Lübnan Doğu Akdeniz kıyısı boyunca uzanan Lübnan, aynı zamanda Orta Doğu’nun en önemli merkezlerinden. Suriye ve İsrail ile komşu, Başkenti Beyrut olan Lübnan’ın topraklarında yaşam neredeyse insanlık tarihi kadar eskilere dayanıyor. Lübnan aynı zamanda farklı dinlerden ve kültürlerden insanların bir arada yaşadığı bir yer. Muhammed El-Emin Camii ile baş döndüren antik kalıntıları ile çok sayıda ziyaretçinin buluşma noktası Baalbek Tapınakları geliyor. Kentte ayrıca muhteşem bir şehir manzarası da sunan Harissa Kiliseleri ile Aziz George Katedrali mutlaka görülmeli. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Türkiye vatandaşları Lübnan’a vizesiz olarak seyahat edebiliyor.

20. Makao

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Makao

Çin’in güneyinde, Hong Kong’un güneybatısında yer alan ve Tayfa ile Koloan adalarından oluşan Makao, 1999’a kadar Portekiz’e bağlı bir sömürge iken bu tarihten sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel bir yönetim bölgesi haline geldi. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda tek sahip olduğu kent olan Makao, her yıl yaklaşık olarak kendi nüfusunun 10 katı kadar turist ağırlıyor. Bu durumun başlıca sebebi ise ülkede ekonomiyi canlandırmak için kumarın serbest bırakılması. Pek çok uluslararası festival ve etkinliğin de gerçekleştirildiği ülkeye, Türkiye vatandaşları 30 günü aşmamak şartıyla vizesiz seyahat edebiliyor.

21. Maldivler

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Maldivler

Dünyanın balayı adresi Maldivler, Hint Okyanusu’ndaki binlerce adasında birbirinden lüks ve konforlu otelleri, su sporları, sörf ve köpekbalıklarıyla yüzme gibi çok sayıda alternatifler sunuyor. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Maldiv Adaları’na beyaz kumsalları harika deniziyle büyüleyici bir tatil yapabileceğiniz Maldivler’de ıssız ada yolculukları da yapabilirsiniz. Ülke, Türkiye vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz seyahat imkânı sunuyor. Sular Ülkesi olarak da anılan Maldivler, okyanus manzarası, palmiye ağaçları ve berrak denizi hiçbir şey yapmamanın dayanılmaz keyfini yaşatan, şahane bir yer.

22. Malezya

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Malezya

Güney Çin Denizi’nin ortasından geçtiği iki ayrı yarımadadan oluşan Malezya, büyük orman arazileri ile kaplı, irili ufaklı 10 binin üzerinde adanın birleşmesinden meydana geliyor. Güneydoğu Asya’da doğu ve batı olmak üzere iki parçaya ayrılan bir devlet olan Malezya, bozulmamış doğal güzellikleri, egzotik adaları, yerel kültürü ve yemekleri ile ülke dünyanın farklı bölgelerinden ziyaretçi ağırlıyor. Başkent Kuala Lumpur‘un yanı sıra Kuching, Batu Ferringhi gibi şehirler klasik bir tatil anlayışına çok uygun. Resmi dinin İslam olduğu ülkede Uzak Doğu’da yaşayan tüm kültür ve etnik unsurlara ait izler görülebiliyor. Malezya 90 güne kadar seyahatlerde Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

23. Moğolistan

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Mogolistan

Asya kıtasının doğusunda, Orta Asya’da yer alan ve Sibirya, Doğu Türkistan ve Mançurya ile komşu Moğolistan siyasi bakımdan Rusya ve Çin hakimiyeti altında. Başkent Ulan Batur’un yanı sıra son derece modern bir mimariye sahip Erdenet, ülkenin 2.büyük şehri. Choibalsan, Darkhan, Ölgii ve Sainshand şehirleri de turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Ülkede birçok etnik grubun olması nedeniyle düzenlenen festival ve kültürel etkinliklerin de sayısı ise hayli fazla. Moğolistan’a seyahat edecek Türkiye vatandaşları 30 gün süreyle vizeden muaf.

24. Nepal

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Nepal

Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı’na ev sahipliği yapan Nepal, bir Güney Asya ülkesi. Aynı zamanda Nepal’in en gelişmiş şehri olan başkent Katmandu’nun yanı sıra tarihi Bhaktapur şehri, Budistler için kutsal olarak kabul ediliyor. 500 yıllık Janaki Tapınağı ile dini bir merkez olan Janakpur, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Patan Durbar Meydanı’nın yer aldığı Patan mutlaka görülmeli. Nepal’i ziyaret edecek Türkiye vatandaşları sınırda 90 güne kadar vize alabiliyor.

25. Sri Lanka

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Sri-Lanka

Güney Asya’da, Hindistan açıklarında yer alan bir ada ülkesi olan Sri Lanka, zengin bitki örtüsü ve canlı yaşamı ile ‘’Hint Okyanusu’nun İncisi’’ olarak anılıyor. Ülkenin gezilecek yerleri, başkent Kolombo’nun heyecan verici caddeleri ve ülkenin kıyıları boyunca uzanan muhteşem plajları olsa da, Sri Lanka’yı mutlaka Esala Perahera adı verilen ve ülkenin geleneksel sembollerinden biri olarak kabul edilen fillere giydirilen kostümlerle son derece renkli görüntülere sahne olan festival zamanında görmek lazım. Kartpostallarda görmeye alışık olduğumuz plajlarıyla Negombo da mutlaka görülmeli. Sri Lanka’ya seyahat edecek Türkiye vatandaşları sınırda 30 günlük vize alabiliyor.

26. Singapur

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Singapur

Malay yarımadasında bulunan Singapur, dünya üzerindeki sayılı ada şehir devletlerinden biri. Tropikal iklimin hâkim olduğu Singapur’da Orchard Caddesi, Raafles Sarayı, Sentosa Adası, Yüzen Stadyum, Asya Medeniyetleri Müzesi ve Chettiar Tapınağı, Singapur’a gidenlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerden bazıları. Singapur’da yapılacaklar listesine gece kulüplerinde gezmeyi de ekleyebilirsiniz. Harry’s Bar, Zouk, rince of Wales, Rouge ve Long Bar gibi eğlence hayatının kalbinin attığı güzel mekanlara sahip şehirde sabaha kadar eğlence devam ediyor. Singapur’a seyahat edecek Türkiye vatandaşları, 30 güne kadarki turistik ziyaretler için vizeden muaf.

27. Suriye

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Suriye

Ortadoğu ülkeleri arasında köklü bir geçmişe sahip olan Suriye, aynı zamanda dünya tarihine damgasını vurmuş birçok imparatorluğun sınırları içerisinde yer almış olmanın izlerini taşıyan bir ülke. Hıristiyan ve Müslümanların önder kabul ettiği pek çok ilim ve din adamını yetiştiren Suriye, son yıllarda kargaşa ve iç savaş ile anılıyor. Birkaç yıl öncesine kadar Ortadoğu’nun en güzel şehirlerine sahip ülkede, yaşanan iç savaşın ortaya çıkardığı tahribat hemen tüm şehirlerin büyük yıkımlar yaşamasına neden oldu. Dünya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olan başkent Şam, tarihi Roma ve Osmanlı eserlerinin yanı sıra Hıristiyan ve Müslümanların kutsal yapılarına da ev sahipliği yapıyor. Türkiye vatandaşlarının 90 gün süreyle vizesiz dolaşım hakkı var.

28. Tayland

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Tayland

Güneydoğu Asya’nın en turistik ülkelerinden Tayland, kendine has kültürü, muhteşem sahilleri, tapınakları ve tropikal meyveleri ile tam bir tatil cenneti. Ülkenin başkenti Bangkok ile Phuket ve Cihang Mai gibi önemli merkezleri her yıl Avrupa’dan ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen turistlerin buluşma noktası. Ülkenin başkenti Bangkok aynı zamanda dünyanın en renkli kentlerinden biri. Tayland denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Phuket Adası ve çevresinde ise Hollywood filmlerinden anımsayacağınız dünyaca ünlü James Bond Adası ile Koh Samui ve Koh Phi Phi gibi egzotik tatilin en iyi adresleri sıralanıyor. Tayland Türkiye vatandaşlarına 30 güne kadar vizesiz seyahat imkânı tanıyor.

29. Tayvan

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Tayvan

Çin’in güneydoğu sahillerinin 200 km ötesinde bulunan ve bir ada ülkesi olan Tayvan, renkli kültürü, eğlenceli yaşamı ve birbirinden lezzetli yemekleri ile her yıl dünyanın farklı bölgelerinden pek çok turist ağırlıyor. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan, modern yapıları ve Avrupai yaşam tarzı ile göz kamaştıran başkent Taipei; Uzak Doğu’nun inanç merkezi olarak kabul edilen Tainan şehrinin yanı sıra, Ulusal Saray Müzesi, Long Shan Tapınağı, Minyatür Müzesi ziyaret edilmesi gereken yerler. Türk vatandaşlarına sınırda vize uygulaması gerçekleştiren Tayvan, kapıda 30 günlük vize veriyor.

30. Umman

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Umman

Umman Sultanlığı olarak da bilinen Umman, Arap Yarımadası’nda, Basra Körfezi’nin kıyısında yer alıyor. Suudi Arabistan, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri ile sınır komşusu olan ülkenin Hint Okyanusu’na da kıyısı var. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ülke topraklarında bulunan izlerden Umman’da ilk yerleşimlerin bundan 10 bin yıl öncesine dek uzandığı tahmin ediliyor. Tarihi boyunca çok sayıda kabile ve topluluğa ev sahipliği yapan Umman’ın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri Muskat. Başkentin yanı sıra ülkenin diğer önemli şehirleri ise Suveyh, Mirbat, Sur ve Matrah. Umman Türkiye vatandaşlarına kapıda 30 güne kadar vize veriyor.

31. Ürdün

Vizesiz-Asya-Ulkeleri-Urdun

Ortadoğu’daki Arap ülkeleri ile İsrail arasında yer alan ve petrol zengini olmayan Ürdün’ün en önemli geçim kaynağı turizm. Ülkenin büyük bölümünde çöl iklimi etkisini gösterirken kuzey ve güney bölgelerinde Akdeniz iklimine rastlanıyor. Birçok medeniyetin parçası olarak yüzyıllardır varlığını sürdüren Amman, göz kamaştıran bir şehir. Ülkenin en önemli sahil kenti olan Akabe, sahili boyunca uzanan plajları ve ilginç su sporları nedeniyle turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. UNESCO’nun dünyadaki yedi harikadan biri olarak gösterdiği Petra Antik Kenti, kireç kayalıklarının oyulmasıyla kurulan dev tarihi yapılarıyla yüzyıllardır bütün heybetiyle ayakta duruyor. Türkiye vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaf.

Asya’da ve Uzak Doğu’da vizesiz gidilecek ülkelerin yanı sıra Afrika, Amerika, Okyanusya ve Avrupa ile Balkanlar’da da vizesiz seyahat edebileceğiniz pek çok ülke bulunuyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here