Ana sayfa Gezgin Rotaları Okyanusya Avustralya’ya Gitmek İçin 10 Neden

Avustralya’ya Gitmek İçin 10 Neden

1313
0

Okyanusya kıtasının tamamına yakınını kaplayan Avustralya, şahane doğa manzaraları ve kaliteli yaşam standartlarıyla dünyanın farklı birçok yerinden insanın yaşamak istediği büyüleyici bir coğrafya. Türkiye‘ye en uzak uçuş noktasındaki ülkelerden olan Avustralya’yı oluşturan göçmen nüfus, ülkedeki hoşgörü ikliminin oluşmasına en büyük katkıyı sağlıyor. Eğer siz de bu ülkeye gitmek ve etkileyici güzelliklerini keşfetmek için nedenler arıyorsanız, bu maddelere göz atabilirsiniz.

Avustralya’ya Gitmek İçin 10 Neden

1. Hoşgörü toprakları

Avustralya-Nasil-Bir-Yer

Yüzölçümü bakımından neredeyse tüm Avrupa kıtası kadar bir alanı kaplayan Avustralya’da sadece 23 milyon insan yaşıyor. Avustralya nüfusunun büyük bir bölümü göçmenlerden oluştuğundan ve modern ülke tarihi çok yakın bir geçmişe dayandığından ülkede hoşgörü iklimi hakim. Dünyanın birçok bölgesinde insanlığın ortak sorunu olan ötekileştirme ve toplumsal kutuplaşma, Avustralya topraklarında rastlayabileceğiniz bir kavram olmaktan çok uzak.

2. Muhteşem sahiller

Hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmayan büyük bir ada ülkesi olan Avustralya’nın çevresi okyanus sularıyla çevrili. Uzunluğu 50 bin kilometreyi aşan uçsuz bucaksız bir kıyı şeridine sahip olan ve nüfusun ağırlıklı olarak güney ve doğu kesimlerinde yoğunlaştığı bu ülkede, birbirinden ünlü sahiller ve plajlar da var. Yılın her günü başka bir plaja gitseniz bile bu süre Avustralya sahillerinin tamamını görmeniz için yeterli değil.

3. Benzersiz doğa

Adım attığınız her yerde farklı bir hayvan türüyle karşılaşabileceğiniz Avustralya, dünyanın başka hiçbir bölgesinde bulunmayan yüzlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Bitki çeşitliliği bakımından da bir hayli zengin olan ülkede endemik türlerin sayısının bir milyonu aştığı tahmin ediliyor. Yeterli zamana sahip olmadığınız için doğal yaşamda göremediğiniz bazı bitki ve hayvan türlerini görmek istiyorsanız, ülkedeki hayvanat bahçeleri ve botanik bahçeleri ziyaret edebilirsiniz.

4. Elverişli iklim

Ülkede hakim olan ılıman iklim sayesinde yılın her mevsiminde rahatlıkla gezebileceğiniz Avustralya, Güney Yarım Küre’de yer aldığı için alışkın olduğumuz mevsim düzeninin tam tersini yaşıyor. Kıyı şeridi yılın büyük bölümünde güneşli olan ülkenin orta kesimleri ise geniş alanlara yayılan çöllerle kaplı.

5. Güvenli ve kaliteli yaşam

Avustralya-Sehirleri

Dünyada yaşam kalitesi en yüksek ve yaşanabilir ülkelerden biri olarak bilinen Avustralya’nın Melbourne, Sidney, ve Adelaide gibi büyük şehirleri insan hakları, gündelik yaşam giderleri eğitim kalitesi, çevreye duyarlılık, güvenlik ve sosyal uyum gibi önemli konularda, dünyanın önde gelen ilk 10 şehri arasında kabul ediliyor. Avustralya, aynı zamanda dünyada suç oranının en düşük olduğu ülkelerden.

6. Mutlu insanlar

Mutlu ve güleryüzlü insanların ülkesi olarak anılan Avustralya, güvenli ve kaliteli yaşam koşullarının yanı sıra yüksek refah seviyesiyle de vatandaşlarını mutlu eden bir altyapıya sahip. Stres ve koşturmacadan uzak sakin gündelik yaşamıyla hem kendi insanlarını hem de ülkeyi ziyaret edenleri huzura boğan bu ülkede mutsuz olmak için fazla bahaneniz yok.

7. İş imkanları ve göçmen programları

Avustralya-Gocmen

Dünyada göçmen nüfusun en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Avustralya, geniş yüzölçümüne kıyasla sınırlı bir nüfusa sahip olduğu için işgücü bakımından desteğe ihtiyaç duyuyor. Siz de devletin ilgili kurumlarının duyurduğu göçmen ve gönüllü programlarını takip ederek, el emeği ve işgücünün değer gördüğü bu enfes ülkede çalışma ve yaşama fırsatı bulabilirsiniz.

8. Lezzetli yemekler

Sıkı tarım politikaları sayesinde daha doğal ve sağlıklı gıdaların yetiştirildiği Avustralya’da, tarım tamamen ekolojik koşullarda gerçekleşiyor. Eğer organik beslenme konusunda hassas davranıyorsanız, tazecik sebze, meyve ve etlerle hazırlanan nefis ve lezzetli yemekleri deneyerek, damak zevkinize uygun ve sağlıklı tatlar bulabilirsiniz.

9. Seyahat kültürü

Avustralya-Nasil-Ulke

Kamp, hostel, kamp ve karavan kültürünün çok yaygın ve gelişmiş olduğu ülkede, çok büyük hostel ve karavan zincirleri hizmet veriyor. Hemen hemen her fırsatta seyahat eden insanların yaşadığı bu ülkede, özellikle 16-25 yaş arası gençlerle ülkenin dört bir yanındaki rotalarda denk gelebilirsiniz. En küçük kasabalarda bile hostel bulmakta zorlanmayacağınız bu ülkede, seyahat etmenin tadı bir başka.

10. Dünyanın ötesini açan kapı

Yeni yerler ve kültürleri tanımak isteyenlere, bambaşka kapıları aralayan bir geçiş noktası ve aktarma merkezi olan Avustralya’dan Fiji, Yeni Zelanda ve Amerikan Samoa’sının yanı sıra adı az bilinen coğrafyalar ve tropik adalar gibi birbirinden farklı ve uzak rotalara da geçiş yapabilirsiniz. Dünyanın diğer ucundan bambaşka diyarlara açılan bu sihirli kapıdan geçip, unutulmaz maceralara doğru yola koyulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here