Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye Ayvalık’ta Yapılacak Şeyler

Ayvalık’ta Yapılacak Şeyler

1986
0

Ayvalık, Kuzey Ege’nin masmavi incisi. Özenle korunmuş tarihi dokusu, huzurlu gün batımı, zengin mutfağı ve benzersiz mezeleri, pırıl pırıl mavi bayraklı sahil şeridi, göz alıcı koyları, adaları, İzmir ve Midilli’ye yakınlığı, fıstık çamları, zeytinlikleri, sanatçıların ilham aldığı bir ilçe.

Türkiye‘nin bu sıra dışı doğanın rüzgarlı kenti Ayvalık’ta yapılacak öyle çok şey, keşfedilecek öyle derin bir kültür ve öylesine hassas bir damak tadı var ki, sayacaklarımız yalnızca birkaç tanesi…

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Balikesir

Ayvalık’ta Yapılacak Şeyler

Ayvalık’ın ilk kilisesi olan ve restore edilerek görkemli bir müze haline getirilen Taksiyarhis Kilisesi’nin fresklerini inceleyin, kiliseden çevrilen Saatli Cami’yi gezin.

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarını dolaşıp, tarihi cumbalı taş evleri görün, Macaron Konağı’nda konaklayın.

Ayvalık sokaklarında kurulan zengin ve neşeli Perşembe pazarından el işi bez bebekler, oyalı yazmalar ve dönüşte sevdiklerinize götürmek için hediyelikler alın.

Zeytin Müzesi’nde dillere destan Ayvalık zeytininin yolculuğu ile ilgili bilgi edinin, Gümüşlü Zeytinyağları’ndan el yapımı sabun ve sızma zeytinyağı alın.

Ayvalık Gümrük Meydanı’nda bulunan Antikacılar Çarşısı’ndaki dükkanları ziyaret edin.

Cumartesi günleri, Cafe Karamel’in önünde kuruluna bit pazarını ziyaret edip, ilginç ve hikayesini hissedebileceğiniz antika eşyalardan alın.

Kvcii Coffee House’da üzüm koruğunun kaynatılması ile yapılan “Angelos” ve malt viski ile yapılan tiramisuyu mutlaka deneyin.

Öğlen yemeğini birbirinden lezzetli Ayvalık yemekleri yapan esnaf lokantalarında yiyin, Paşa Çorba’da zeytin ağacından çıkan küllerin suyu ile yapılan “küllü kalburabastı”yı tadın.

Ayvalık’ın sırtlarında yer alan Aşıklar Tepesi olarak da bilinen Cennet Tepesi’ne çıkın tarihi yel değirmenini fotoğraflayın, yanındaki kafede denize karşı buz gibi bir limonata için.

Ayvalikta-Yapilacak-Seyler

Patriça Koyu, Ortunç, Çataltepe ve Sarımsaklı plajlarında denize girin. 2015 yılının en iyi camping yeri seçilen Ada Camping’de deniz keyfi yaşayın.

22 adadan oluşan Ayvalık Takımadaları’nı düzenlenen günlük tekne turlarına çıkın.

Cunda Adası’nın en iyi manzarasına sahip Selim ve Necdet Kent Kitaplığı’nı ziyaret edip Muhtar Kent’in bağışladığı babasından kalma kitapları inceleyin.

Rahmi M. Koç Müzesi’ne dönüştürülmüş Taksiyarhis Kilisesi’ni ziyaret edin. Teknelerden, arabalara, buharlı modellerden, bebek arabalarına kadar geniş bir yelpazeye sahip çok zengin oyuncak koleksiyonunu görün.

Cunda sokaklarındaki bisiklet yolunu izleyerek Tabiat Parkı’nda doğaya karışın.

Taş Kahve’de kahve ve limonlu adaçayı; sahilde Ayvalık tostu, lokma, buzlu badem, damla sakızlı ve karadutlu dondurma yiyin.

150’den fazla leziz mezesiyle ünlü Ayvalık’ta Hop Cunda Restoran’da rakı-balık-Ayvalık keyfi yapın, isli midye ve sübye salatası tadın.

Eski adı Yeniçarohori olan ve mübadele öncesi Rumların, daha sonra da Boşnakların yerleştiği Küçükköy’ü gezin. Tarihi evlerinin dönüştürüldüğü sanat atölyelerini görün, Zet Cafe’de Boşnak Böreği yiyin.

Dünya’nın en iyi fıstık çamı ağaçlarının yetiştiği Kozak Yaylası Çınar Restoran’da çam fıstığı tatlısı yiyin. Yol boyunca fıstık çamlarının arasındaki doğa harikası andezit taşlarını fotoğraflayın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler

Murat Reis Ayvalık Otel’in beyaz kumlu mavi bayrak ödüllü plajından denize girin ve su sporlarını deneyimleyin.

Hem çeşit çeşit Ayvalık mezelerini de tadabileceğiniz hem de pizza yiyip şarabınızı içebileceğiniz Cunda’daki Uno’da romantik bir akşam yemeği yiyin, kekikli sepet peyniri ve sıcak otun tadına bakın.

Ayvalık Şeytan Sofrası’nda Ayvalık Adalarına ve Midilli Adası’na karşı gün batımını izleyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here