Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Batum Yapılacak Şeyler

Batum Yapılacak Şeyler

1486
0

Bir zamanlar Antik Yunan Kolonisi olan Batum, 17. yüzyılda Osmanlı ve 1873’te Rus imparatorluğunun hakimiyetine girdi. 1918’de Türkiye sınırlarına dahil olan kent, 18 Mart 1921’de Acara’nın başkenti olarak Sovyetler Birliği’ne geçti. Bugün Gürcistan’ın en büyük limanı kenti konumundaki Batum, Azeri petrolünün dünyaya pazarlarına ulaştırılmasında kilit bir noktada.

Batum

Batum Yapılacak Şeyler

1. Batum Akvaryum

Batum AkvaryumRustaveli Av. 51, tel. (+995) 422 22 17 30, www.parkbatumi.ge. 2,000 metrekare üzerine kurulu, mimarisi Karadeniz’in çakıl taşlarından esinlenerek hayata geçirilmiş olan akvaryum 1966 yılında açılmış. Hem karadan hem denizden görülebilen yapı içinde yaklaşık 100 çeşit balık türü sergileniyor. Batum Bulvarı’nın yeni olarak adlandırılan batı tarafında bulunan akvaryumun giriş ücreti ise 2 Lari.

2. Aqua Park

Aqua ParkKhimshiashvili 12, tel. (+995) 422 21 01 01. Batum Bulvarı’nın yeni olan (batı) kısmında, deniz kenarında yer alıyor. 2 büyük ve bir de çocuk havuzunun olduğu su parkı, hem erişkinler hem de çocuklu aileler için eğlenceli bir aktivite olabilir.

Batum Turu

3. Batum Bisiklet Turu

Batum Bisiklet Turu (Batumi Public Velo System), 2011 yılında yerli halkın ve turistlerin hizmetine sunulan bisikletler, Batum turu yapmanın en keyifl yolu olsa gerek.

Batum bulvarı ve şehrin birçok noktasında yer alan bisikletlerle, kıyı boyunca uzanan bisiklet yolunda gezmek, veya şehrin eski bölümünde yer alan bisiklet şeridinde gezerek şehrin tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek mümkün.

Bisiklet terminalleri 24 saat kullanıma açık. Türk Konsolosluğunun karşısındaki Batum turizm informasyon merkezinden alınacak Batumvelo Kartı ile bisikletler kiralanabiliyor. Kartı almak için 20 Lari ödenmesi gerekiyor. Bisiklet kiralamanın saati ise 2 Lari.

4. Sputnik Tepesi

Sputnik Tepesi, Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Sputnik Tepesi, Batum’da görülmesi gereken yerlerden. Tepeye çıkıp şehri yukarıdan izleyebilir ve Batum’un güzelliklerine bir de buradan bakabilirsiniz. Gün batımı için güzel bir Batum şarabı veya kahvesi içmek için de güzel bir tercih.

Batum

5. Şarap Tadım Turları

Şarap Tadım Turları, Gürcüler şarabın anayurdunun toprakları olduğunu düşünüyor, bunu kanıtlayan 7,000 yıllık kalıntıları gösteriyorlar. 500’den fazla üzüm çeşidiyle dünyanın hemen her yerinden çok daha zengin bir çeşitliliğe sahipler.

Kafkas dağlarından akan taze ve temiz sular, ılık kış ayları ile sıcak yaz kombinasyonu üzümcülük ve şarap için mükemmel ortam sağlıyor.

Acara Cumhuriyeti, ülkenin en eski şarap merkezlerinden birisi. Keda Belediyesine bağlı köylerde üretilen “Tsolikauri” ve “Chkhaveri” şarap çeşitleri oldukça popüler. Batum turu organizasyonlarının bir parçası olan antik Gürcü şarapçılığı hakkında bilgi almak ve şarap tadımları için:

Ajarian Wine House (AcaraŞarap Evi) Acharistskali Köyü, +995 577 21 40 02. Batum merkeze uzaklığı 20 km.

Lado Shavishvili’s, Keda Belediyesi, +995 599 78 36 59. Batum merkeze 45 km uzaklıktadır. Konaklama imkanı da bulunuyor.

Batum yapilacak şeyler

6. Müze ve galeriler

Batum Sanat Müzesi, 1949’da inşa edildi. İlk başlarda devrim eserlerinin sergilendiği müze, 1998’den sonra Batı Avrupa ve Rus sanatından örneklerle zenginleştirildi.

Adjara Sanat Müzesi, Gorgiladze str. 8, +995 (0) 422 27 38 9, www.adjaramuseums.ge. Gürcü sanat eserleri ve 19. yüzyıl Avrupa ve Rus ressamlarının tablolarının yer aldığı müze Salı-Pazar günleri arasında ziyaret edilebilir.

Lado Gudiaşvili Resim Evi, Kentteki önemli sergiler, yerel ve uluslararası sanatçıların resim ve heykelleri burada ziyaret edilebilir. Rustaveli caddesinde yer alıyor.

Batum Arkeoloji Müzesi, Chavchavadze str. 77, +995 (0) 422 27 65 6, www.adjaramuseums.ge. Müze 1994 yılında kurulmuş.

Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi, 1908 yılında Voznesenski ve Olgha caddelerinin kesiştiği yerde inşa edildi. 1939 yılından itibaren bilimsel araştırmalar ile kültürel ve eğitsel işler burada sergilenmeye başladı.

Stalin Müzesi, 1901-1902 yılları arasında Stalin’in birkaç ay yaşadığı yer müze olarak kullanılıyor. Burada Stalin’in bazı kişisel eşyalarını görmek mümkün. Müze Pazartesi-Cumartesi arasında ziyaret edilebilir. 2 Lari.

Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi, Leselidze str. 3, +995 577 29 99 49, www.adjaramuseums.ge. 19. yüzyılda petrol endüstrisi için önemli bir şehir olan Batum’un tarihi hakkında bir şeyler merak edenleri çekebilecek bir müze.

Şevavadze Devlet Drama Tiyatrosu (The Chavchavadze State Drama Theatre), Gürcistan’da opera ve bale tarihi 19. yy ortasına kadar gidiyor. Rus mimarisini, Telengatov ve Khalatov tarafından duvarları resimlerle bezenen binada tiyatro gösterileri izlenebilir.

Demir Tiyatro (Iron Theatre), 1892 yılında inşa edilen Batum’un bir diğer kültür yapısının sahnesinde pek çok önemli isim yerini aldı.

7. Festivaller

Gürcistan çok sesli müziğin de anavatanı. Gürcülerin bir müzik aleti olmadan yaptıkları polifonik müzik 3000 yıllık geçmişe sahip ve UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alıyor. Herhangi bir müzik aleti kullanmadan sadece vokalle söylenen çok sesli halk türküleri dinlenebilir.

Black Sea Jazz Festival, Batum’un en büyük sanat etkinliklerinden olan Jaz festivali her yıl ünlü caz sanatçılarını ağırlıyor. Haziran-Temmuz dönemlerini jaz takvimi için takip etmek gerek. Biletler 50-100 Lari.

Batumi Summer Set Fest, Ağustos ayının son haftasında Batum’da olanlar bu elektronik müzik festivaline katılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here