Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Bergen’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Bergen’de Görülmesi Gereken 10 Yer

617
0

Norveç‘in ikinci en büyük şehri olan Bergen aynı zamanda batı sahilinin en büyük limanı ve İskandinavya’nın en yoğun gemi uğraklarından biri. Yerel olarak Yedi Dağlar olarak bilinen tepeler ile çevrili olan şehrin pastoral konumu ve çarpıcı doğal limanı burayı Norveç’in en popüler turistik yerlerinden biri haline getirdi.

Bergen, aynı zamanda şehir yıllık Bergen Uluslararası Festivali (Mayıs-Haziran), Nattjazz Festivali (Mayıs) ve Bergenfest (Haziran) gibi popüler sanat ve müzik etkinliklerine ev sahipliği yaptığı için ülkenin önde gelen kültürel merkezlerinden biri. Şehir 1765’te kurulan ve Avrupa‘nın en eski orkestrası olan Bergen Filarmoni Orkestrası’na da ev sahipliği yapıyor.

Bergen Gezilecek Yerler

1. Pazar Meydanı

Torget-Bergen

Kentin güzel ana limanının güneydoğu ucundaki Bergen Pazar Meydanı (Torget) her zaman kalabalık. Yoğun rıhtımında yerel balıkçılar tarafından her sabah yakalanan balıklarıyla 700 yıllık Balık Pazarı (Torget) erken kalkanlar için etkileyici bir gösteri sunuyor.

2. Bryggen Hanseatic Wharf

Bryggen-Hanseatic-Wharf

Renkli Bryggen Hanseatic Wharf Bergen’in en popüler turistik yerlerinden biri. Restoranlar, stüdyolar, atölyeler ve butik dükkanlarla dolu olan dar sokakları ve eski ahşap tüccar evleri oturup keşfedilmeyi bekliyor. Buradayken 14. yüzyıldan ve şehrin ilk yerleşimcilerinden kalma birçok görselin ve eserin bulunduğu büyüleyici Bryggen Müzesi’ni geziyoruz.

3. Hansa Müzesi

Hansa-Museum-Bergen

Bryggen’in 18. yüzyıl tüccar evlerinden en iyi durumda olanı Finnegård 1872’den beri Hansa Müzesine ev sahipliği yapıyor. Bu eski sayım evi liman bölgesinde yaşayan büyük ölçüde Alman olan tüccarların (Hansalar) hayatları hakkında mükemmel bir fikir veriyor ve silah, mobilya ve teçhizat gibi sergileri içeriyor.

4. Bergenhus Kalesi

Bergenhus-Fortress

Eski Bergenhus Kalesi 16. yüzyılın sonlarından beri Bergen limanına hâkim durumda ve İskandinavya’daki en etkileyici yapılardan biri olarak biliniyor. 1940-45 Alman işgali sırasında kadınların ve direniş gruplarının katkısı ile ilgili büyüleyici sergileriyle mükemmel Bergenhus Kalesi Müzesi’nde harika vakit geçiriyoruz. Daha sonra daha büyük bir 12. Yüzyıl kalesinin kalıntıları üzerinde 1660 civarında inşa edilmiş bir kale olan Sverresborg’un duvarlı kalıntılarına kadar yürüyün.

5. Eski Bergen Açık Hava Müzesi

Gamle-Bergen

Sandviken eski şehir bölgesinde sıkışan bir Old Bergen Açık Hava Müzesi (Gamle Bergen). Bu değerli müze 35 tarihi ahşap binadan oluşan mükemmel bir koleksiyonu ile 18. ve 19. yüzyıl Bergen mimarisi ve yaşam tasvirlerini içeriyor.

6. Bergen Katedrali

Bergen-Katedrali

Bergen’in görkemli katedraline yapılan en erken kaydedilen referans manastır kilisesi olarak hayata başladığı 1181’e kadar uzanıyor. 1623 ve 1640’da yangınlardan sonra yeniden inşa edilirken katedral mevcut cephesine kavuştu ve mimar Christian Christie 1880’li yıllarda yenileme çalışmaları sırasında Rococo iç mekanını ekledi.

7. Bergen Üniversitesi Müzesi

Bergen-Universite-Muzesi

Bergen dünyaca bilinen müze koleksiyonları ve meşhur üniversitesi ile ünlü. Doğa Tarihi Koleksiyonu, Kültürel Tarih Koleksiyonu ve Denizcilik Müzesi’ni kapsayan üniversitenin müzeleri arasında bir tam gün geçirmeye değer. Tüm bu öğrenme turundan sonra mola için hazır olduğumuzda üniversitenin güzel Botanik Bahçesi gezintiye çıkıyoruz. Bahçelerle ilgileniyorsanız bitki örtüsünü ve Gustav Vigeland’ın ünlü Unicorn Çeşmesi’ni görmek için yakındaki Nygårdspark’a yürüyün. Daha sonra dünyanın dört bir yanından 5.000’den fazla bitkinin mükemmel bir koleksiyonu olan Norveç Arboretumu’na doğru yol alıyoruz.

8. Fløyfjell

Floyfjell-Bergen

Bergen’in kuzeydoğusundaki Fløyfjell 319 metre yüksekliğe ulaşan kentin ve çevresinin muhteşem manzaralarını görebildiğimiz bir tepe. (sabah erken saatlerde veya en etkileyici manzaralar için akşam saatlerini tavsiye ediyoruz). Yürümeyi sevmiyorsanız tepesine çıkan bir tramvay da bulunuyor. Bergen’in muhteşem manzaralarını tamamladığımızda istasyonu geride bırakıyor ve 551 m’deki Blåmann’a gidiyoruz, bu zirvenin tepe kısmındaki panoramik manzaralar harcadığımız çabaya kesinlikle değiyor.

9. Grieg Müzesi

Grieg-Muzesi

Bergen’in güneyine kısa bir yürüyüş mesafesindeki Troldhaugen Norveçli besteci Edvard Grieg’in eski evi olarak ünlü. 1885’te inşa edilen ve iyi korunmuş ev şu anda Grieg Müzesi’nin ve bestecinin hayatına ve eserine adandı. Zamanı önceden ayarlayabilirseniz (yaz ve sonbahar) Grieg’in müziklerini içeren konserlerden keyif alabiliyorsunuz.

10. Royal Residence

Royal-Residence-Bergen

Bergen’in Kraliyet Yurdu ve ziyafet salonu Håkon’un Salonu Norveç Kralı Håkon Håkonsson için 1261’de tamamlandı. 1270’lerden kalma Rosenkrantz Kulesi’nin bitişiğinde yer alan bu zarif yapı güç gösterisi ve güçlendirilmesi için birkaç kez uzatıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here