Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Berlin’de Görülmesi Gereken 10 Yer

Berlin’de Görülmesi Gereken 10 Yer

1000
0

Almanya’nın başkenti Berlin aynı zamanda ülkenin en büyük şehri. Ayrıca politika, kültür, medya ve bilimin de ana merkezi. Kültürel etkinlik söz konusu olduğunda dünyaca ünlü Berlin Operası ve Berlin Filarmoni Orkestrası en bilinenleri olsa da yüzlerce galeri, kültür etkinlikleri ve müzeleriyle de dünyanın ve Avrupa‘nın en önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Bu müzeler arasında UNESCO dünya mirasları listesinde olan Museum Island da yer alıyor.

Şimdi sizler için hazırladığımız en iyi 10 etkinlik listesine bir bakalım. Bu listeyi hazırlamak gerçekten çok zor çünkü bu şehirde yapılacak çok fazla şey var!

Berlin’de Görmeniz Gereken Yerler

1. Reichstag

Berlin-Gorulecek-Yerler-Reichstag

Federal Hükümeti Berlin’e taşıma kararı verildiğinde Reichstag binasını tekrar canlandırma vakti gelmişti. O günden sonra bina modernleştirilerek günümüzdeki cam kubbesinden tüm şehri izleyebileceğiniz bir yer haline getirildi. Reichstag binasının yakınlarında bulunan Bundeskanzleramt ve Brandenburg Kapısı da görülebilecek diğer yerler arasında yer alıyor.

2. Brandenburg Kapısı

Berlin-Gorulecek-Yerler-Brandenburg

Şüphesiz Brandenburg Kapısı Berlin’in en önemli yerlerinden biri. 1791’de inşa edilen kapı Berlin henüz çok büyümemişken sahip olduğu birkaç şehir kapısından biriydi. Dekoratif Pariser Platz kapının önünde bulunurdu ancak şimdiyse şehrin birçok önemli yapılarına ev sahipliği yapıyor.

3. Berlin Televizyon Kulesi (Fernsehturm)

Berlin-Gorulecek-Yerler-Berlin-TV-Tower

Berlin Televizyon Kulesi halk arasında Fernsehturm olarak biliniyor ve 368 metrelik yüksekliğiyle şehrin her yerinden kolaylıkla seçilebiliyor. 1960’da yapıldığından bu yana şehrin en yüksek binası olma özelliğine sahip ve ziyaretçiler tepesinden 360 derecelik panoramik görüntüsü için sürekli olarak buraya geliyorlar.

Berlin WelcomeCard kullandığınızda %25 indirimli olarak girebilirsiniz. Berlin WelcomeCard sahibi olmanın bir diğer güzel tarafı da tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanabiliyor olmanız. 200’den fazla firma ile de anlaşması bulunan kart çok ciddi indirim imkânları da sunabiliyor.

4. Gendarmenmarkt

Berlin-Gorulecek-Yerler-Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt şehirdeki en etkileyici meydanlardan biri ve Berlin’in alışveriş caddesi olan Friedrichstraße’a çok yakın. Şehrin en çarpıcı üç mimari eseri de burada bulunuyor: Schinkel tarafından tasarlanan Konser Salonu, Alman ve Fransız Katedralleri.

5. Berlin Katedrali

Berlin-Gorulecek-Yerler-Berlin-Katedrali

Berliner Dom adı da verilen katedralin efsanevi kubbesi 19. Yüzyıl mimarisinin en kusursuz örneği. Katedralin hemen yanında ise Alman Tarih Müzesi ve Müze Adası (Museum’s Island) yer alıyor. Berlin bulvarında ise Katolik St. Hedwigs Katedrali yer alıyor.

6. Kurfürstendamm

Berlin-Gorulecek-Yerler-Kurfurstenstrabe

Breitscheidplats’daki Kaiser Wilhelm Kilisesinden Berlin’in zarif Halensee bölgesine kadar uzanan cadde şehrin en pahalı ve en şık dükkânlarının bulunduğu yer. Avrupa’nın en büyük mağazası KaDeWe ‘de Ku’damm’ın sonunda yer alıyor ve yerel halk tarafından Tauentzien olarak biliniyor. Küçük dostlarımız da ülkenin en eski hayvanat bahçesi olan Zoological Garden’ı çok seveceklerdir.

7. Charlottenburg Sarayı

Berlin-Gorulecek-Yerler-Charlottenburg

Nefes kesici Charlottenburg Sarayı şehrin biraz dışında yer alıyor. Dillere destan bu sarayda yer alan tablolar ve koleksiyonlar kartpostal gibi bir bahçede Spree nehrinin hemen yanında sergileniyor. Eğer içinizden yürüyüş yapmak gelmiyorsa Charlottenburg’un müzeleri de hemen tam ters tarafınızda yer alıyor.

8. Müze Adası (Museum Island)

Berlin-Gorulecek-Yerler-Museum-Island

Berlin’in Müze Adası UNESCO dünya mirasları listesinde olan ve şehrin en önemli sergi alanlarına da ev sahipliği yapıyor: Altes Müzesi, Neues Müzesi, Bode Müzesi, Pergamon Müzesi ve Alte Nationalgalerie. Bu müzelerdeki eserlerin geçmişleri 6 bin yıla kadar dayanıyor.

Berlin’in müzelerini ziyaret etmek için 12€ vererek 3 günlük Müze kartı alabilirsiniz. Art arda 3 gün boyunca tüm müzelere ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

9. Berlin Duvarı

Berlin-Gorulecek-Yerler-Berlin-Duvari

Gedenkstätte Berliner Mauer Wedding ve Mitte arasında Bernauer Straße’da bulunuyor ve duvarın acılarını çekenlere ithaf edilmiştir. Duvarın ayakta kalan kısmı ve gözlem kulesi gerçekte sınırda neler yapıldığını gözler önüne seriyor.

10. Potsdamer Platz

Berlin-Gorulecek-Yerler-Potsdamer

1. Dünya savaşı öncesinde şehrin kalbinin attığı ancak sonrasında 1945’de ki çöküşe kadar hiç kimsenin ayak basmadığı bir yer olan Potsdamer Platz tabiri caizse bir saniye bile boş kalmıyor. 1989 yılında duvarın yıkılmasıyla Sony Center başta olmak üzere, gökdelenler ve sonu gelmeyen dükkânlar bölgeye hakim oldu. Dahası da Potsdamer Platz ünlülerin de uğrak noktası halinde, üstelik sadece film çekimlerin de değil her daim!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here