Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Bratislava Gezilecek Yerler

Bratislava Gezilecek Yerler

1215
0

Slovakya’nın başkenti olan Bratislava halen Avrupa başkentleri arasında saklı bir mücevher olarak yer alıyor. Macar krallığı döneminde sahip olduğu başkentlik gibi önemli bir rol dahi onu ön plana çıkartmaya yetmedi.

Sovyet döneminde ve son dönemlerde artan inşaatların sayısı şehri oldukça değiştirdi ancak eski orta çağ karakteristiklerinden pek de bir şey kaybettirmedi. Hatta tam tersine komünist mimarisi ile çok ilginç bir tezatlık ortaya çıkarttı. İşte sizlere Bratislava’da yapılabilecek ve görülebilecek 10 yer.

Bratislava Gezilecek Yerler

1. Bratislava Kalesi

Bratislava-Gezilecek-Yerler

Danube’ye tepeden bakan konumu ile Bratislava’nın en bilinen ikonlarından biri. Neredeyse tamamı 20. yüzyılda orijinaline bağlı kalınarak tekrar yapıldı. 1811’de çıkan bir yangında neredeyse tamamen yok olmuştu. Yeni olması muhteşem olmasını engellemiyor tabii ki. Kalenin birçok bölümü halen bakım aşamasında ancak çevresi rahatlıkla gezilebiliyor ve tepeden şehrin harika bir görüntüsünü ziyaretçilerine sunuyor.

Adres: Bratislava Castle, Zamocka ulitsa +421 2 544 114 44

2. Şehir merkezini keşfe çıkın

Bratislava’nın güzelliği kiliselerinden ve kültürel enstitülerinin çokluğundan geliyor. Ana meydan ve kuleleri 1370’e dayanan eski Belediye Binasından başlayabilirsiniz. Başpiskoposluğun neoklasik sarayı ve meşhur Aynalar Odası ile devam edebilirsiniz. Ardından Franciscan Kilisesi, St Clare Kilisesi ve St Martin Katedrali ile Bratislava’nın en önemli dini bölgelerini görebilirsiniz. En sonunda da Slovak Ulusal Tiyatrosuna gidip inanılmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

3. Devinska Kobyla

Slovakya-Bratislava-Gezilecek-Yerler

Bratislava’nın güneyinde yer alan bu dağlık tepe şehrin en yüksek bölgesi. Yerel halkın çok sevdiği bölge 101 hektarlık korunmuş arazisiyle özellikle aileler için hafta sonları kaçılabilecek çok güzel bir yer. Yürüyüş yapmak için çok güzel 4km’lik bir parkura da sahip ve bu parkur Sandberg adındaki paleontolojik bir bölgenin de içinden geçiyor.

4. Sovyet dönemi mimarisi

Sovyet dönemi binalarında çok enteresan bir atmosfer var. Ya çok seviyorsunuz ya da nefret ediyorsunuz. Ya da sadece bize çok farklı gözüktüğü için böyle hissediyoruzdur. Bratislava bu tarz bina ve yapılardan içerisinde çok fazla barındıran bir ülke. Çok farklı çeşitlerde bu yapılardan görebilirsiniz ve bazıları çok çirkin olabilirken bazıları da çok güzel olabiliyor. Bratislava’nın en önemli bu tarz yapılarından biri de muhtemelen SNP köprüsü. Başka bir deyişle uçan bir tabağa benzediği için UFO köprüsü de denebiliyor. Özgürlük meydanında ise paslanmaz çelikten çeşme, teknik üniversitenin ana binası ve muhteşem ters piramit bulunuyor.

5. Nedbalka Gallery

Slovakya-Bratislavada-Gezilecek-Yerler

Nedbalka Galeri Bratislava’nın en eski caddelerinden birinde bulunuyor ve çoğunlukla 19. yüzyıldan günümüze kadar gelen güzel sanat eserlerine odaklanarak mümkün olduğu kadar fazla kişiye ulaşmaya çalışıyor. Binanın kendisi galeri 2012’de açılmadan hemen önce tamamlandı ve sergiler için tam dört kata sahip. Slovakya’nın modern sanat tarihinde çok önemli yerleri olan Ladislav Mednyanszky, Ivan Stubna ve Mikulas Galanda gibi çok önemli isimlerin eserlerini sergiliyor.

Adres: Nedbalka Gallery, Nedbalova 459/17, Bratislava, Slovakia, +421 2/544 102 87

6. Uluv

Uluv bir folklorik sanat merkezi olarak geleneksel halk sanatının hem dokümantasyonunu hem de üretimini sağlıyor. Müzeler ile yaratıcı atölyeler arasındaki bağlantıyı çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Geleneksel sanatlar hakkında bilgi ya da tecrübe sahibi olmak için gelinebilecek en iyi yer olan Uluv festivaller ve sergiler sayesinde çok daha fazla insana ulaşma şansını yakalıyor.

Adres: Úľuv, Obchodná, Old Town, Bratislava, Slovakia, + 421 2 5273 13 49

7. Orman parkında dinlenin

Bratislava-Gezilecek-Yerler-Slovakya

Bratislava’nın Orman Parkı (lesny park) tam tepede şehri yukardan gören bir yerde yer alıyor ve muhteşem doğasıyla şehirden uzaklaşmadan insanlara dinlenme şansı veriyor. İster piknik yapın, ister spor, kışın kayak, yazın yürüyüş. Ağaçlar, yollar… Ayrıca birçok yiyecek ve içecekleri de bulabileceğiniz bir restoran dahi var.

8. Slovak şaraplarını keşfedin

Slovakya Macaristan gibi çok bilinmeyen ama çok iyi şaraplara sahip. Bratislava’nın bu pek bilinmeyen yönünü keşfetmeye Apponyi Sarayından başlayabilirsiniz. Rococo sarayı artık bağcılık müzesi haline geldi ve Bratislava’nın şarap ticareti tarihini sergiliyor. Müzede de çok güzel şarapları tadabilir ve satın alabilirsiniz ancak şehrin birçok yerinde bulunan “vinoteka”lara giderek oralarda denemeniz çok daha eğlenceli bir seçim olacaktır. Alternatif olarak, şarap mahzenlerini de ziyaret edebilirsiniz. Birçoğu Bratislava’nın dışında yer alıyor; mesela the Small Carpathian Wine Route günü birlik bir ziyaret için oldukça mantıklı.

Adres: Apponyi Palace. Radničná 1, Bratislava, Slovakia, , +421 2 544 102 87

9. Devin Kalesi

Devin Kalesi Bratislava’nın merkezinden biraz uzakta ancak çok da fazla sayılmaz ve bu muhteşem ortaçağ kalesini görmeden Slovak başkentini gördüm demek olmaz. Muhteşem manzaralı bir tekne turuyla gidilebilecek kale özellikle akşam gün batımında muhteşem bir atmosfere bürünüyor ve hatta atmosfer kalenin kendi güzelliğinin de önüne geçiyor. Tam burada insan kendini Avusturya, Slovakya ve Macaristan arasında Danube üzerinde buluşmuş gibi hissediyor. Nehrin görüntüsü ve UFO köprüsü adı verilen köprünün görüntüsü muhteşem. Kale yıkık dökük olsa da çok etkileyici.

Adres: Hrad Devin, Muránská, Bratislava-Devín, Slovakia, +421 2 657 301 05

10. Slovak Ulusal Galerisi

Bratislavada-Gezilecek-Yerler

Esterhazy Sarayı ve şehir merkezindeki Water Barracks Slovak tarihinin her dönemini yansıtan bir müzeye sahip. Aynı zamanda atöyleler, sunumlar, etkinlikler ve turlu rehberler de düzenliyor. Gotik sanatın en güzel örneklerinin sergilendiği bu koleksiyonlar orta Avrupa’nın ortaçağ dönemini çok farklı bir perspektifle öne çıkartıyor. Aynı zamanda Çek ve Slovak kadın heykeltıraşların da sergileri bulunuyor. Giriş ücretsiz ancak maalesef galerinin büyük bir kısmı bakımda olduğu için kapalı.

Adres: Slovak National Gallery, Námestie Ľudovíta Štúra, Bratislava-Staré Mesto, Slovakia, +421 2 204 762 38

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here