Ana sayfa Gezgin Rotaları Ortadoğu Doha’da Yapılacak 10 Şey

Doha’da Yapılacak 10 Şey

863
0

Doha, 400 bini aşan nüfusuyla Katar’ın hem başkenti hem de en büyük şehri. Yani ülkenin yüzde 90’ı başkente yaşıyor. Şehir Katar’ın batı sahilinin merkezinde yer alıyor, etrafındaki komşu şehirlerde olduğu gibi modern ve geleneksel binalarının kombinasyonlarından

Büyük alışveriş merkezleri ve parıldayan gökdelenleri ile komşu olduğu diğer tutucu Arap ülkelerinden en çok Dubai ile benzerlik gösteriyor. Doha’nın büyük bir bölümünün ışıltılı bir şekilde yeni olmasının yanında, Waqif Çarşısı’nın da dâhil olduğu bazı meydanlarda halk hala eski Arabistan’da olduğu gibi yani son 150 yılda olduğu şekilde alışveriş yapıyor ve yemeklerini geleneksel lokantalarda yiyor.

Doha-Yapilacak-Seyler

Doha’da Yapılacak 10 Şey

1. Katara Kültür Köyü’nde dolaşın

Bu kültürel köy performans sanatçılarını, galerileri, restoranları, kafeleri, ofisleri ve Katara Plaza’da sürekli sayısı artan mağazaları tek bir çatı altında topluyor. Gidilmek için en güzel vakit akşamları havanın biraz serinlediği ve sergilerin, oyunların, sanat fuarlarının, konserlerin yapıldığı vakitler.

2. Arap Modern Sanat Müzesi koleksiyonunu inceleyin

Bir okuldan müzeye dönüştürülen binada Seyh Hassan bin Mohammed bin Ali Al Thani’nin özel koleksiyonunun yanında 1849’dan günümüze kadar uzanan dünyanın en geniş modern ve çağdaş Arap sanat eserlerine yer veriliyor.

3. İslami Sanat Müzesi eserlerine göz atın

Doha-Islam-Sanatlari-Muzesi

Mimar I.M Pei’nin tasarımını yaptığı olağanüstü İslami Sanat Müzesi adeta körfez denizinin üzerinde yüzüyor gibi görünüyor ve Doha’nın en önemli ikonlarından biri. Gece olduğunda bina ışıklandırılıyor ve dışarıdan harika bir görüntüye bürünüyor. Müzede Orta Doğu’nun en etkileyici İslami Sanat eserlerini bulabilirsiniz. Seramikten yazım sanatlarına ve dünyanın en eski Kuran’larına kadar her şey ziyaretçilerini bekliyor.

4. Katar Ulusal Müzesi’nin tasarımını inceleyin

2017 – 2018 gibi açılması planlanan müze tam bir tasarım harikası. Çöl gülünü andıran tasarımı ile Doha’nın kültürel merkezi olması bekleniyor. Sergiler Katar’ın kültürel mirasına odaklanmakla kalmayacak aynı zamanda geleceğini de yansıtacak. Müzede bir araştırma merkez, restoran, mağazalar ve oditoryum da olacak.

5. Doha Kalesi’ni görün

Doha Kalesi (Al Koot olarak biliniyor) 20. Yüzyılda Waqif çarşısını hırsızlardan korumak için inşa edilmişti. Doha’da halen ayakta kalmayı başarmış çok az askeri kalelerden biri ve içerisinde sanat eserleri ile el yapımı eşyalar sergileniyor. Görülebilecek en güzel yerlerden biri de duvarsız camii, Katar tarzı mazgallı siperler ve dev mağribi tasarımı.

6. Waqif Çarşısı’nı keşfedin

Doha-Souq-Waqif-Carsisi

Şehre gelindiğinde ilk görülmesi gereken yerlerin başında Waqif Çarşısı geliyor. Nargile ve tütsü kokuları tüm pazarı sarıyor ve turistler bedevi kıyafetleri, parıldayan mücevherler ve orta doğu tarzı lambalardan satın almak için hummalı bir pazarlık içinde. Pazar içindeki ara sokaklarda Waqif Sanat Merkezi ve birçok kafe bulmak da mümkün.

7. İnci’ye uğrayın

İnci ya da “Arap Rivierası” olarak da bilinen insan yapımı bir ada ancak bu adadaki ev fiyatları dudak uçurtacak cinsten. Katar’ın inci çıkartılan bölgelerinden birinin üzerine kurulan bu ada zenginlerin yaşamlarını, deniz kıyısı restoranlarını, Akdeniz, Mağribi ve Arap mimari tasarımlarının en güzel örneklerini görebileceğiniz bir yer.

8. Al Shaqab’ta binicilik dersi alın

Al-Shaqab-Doha

Katar’ın birbirinden ilginç kültürel miraslarından biri de Emir Seyh Hamad Bin Ali Al Thani’nin safkan arap yarış atlarının yetiştirildiği Al Shaqab. Sadece randevu ile turlar düzenleniyor ve bu turlar eğitim alanlarını, ahırları ve şanslıysanız da atlar için yapılan bir jakuziyi de kullanabiliyorsunuz. Binicilik akademisi her seviyeden ziyaretçiler için biniş dersleri düzenliyor.

9. Silah Müzesi’ni ziyaret edin

Sadece basit bir müze gezisinden çok daha fazlasını hak eden bu olağanüstü yer sadece bir turun parçası ya da önceden randevu alınarak görülebiliyor. Gidenler için tavsiyemiz Arabistanlı Lawrence’ın kılıcı olan Khanjar’ı görmeleri ancak müzenin tümünde aynı muhteşemlikte 16. Yüzyıla ait altın kılıçlar ve gümüş silahlar bulunuyor.

10. Bir günlüğüne yelken açın

Dohada-Yapilacak-Seyler

Geleneksel Katar yelkenlisi olan dhow ile Al Saflia adalarına bir günlüğüne yelken açın, arkanıza yaslanıp denizin tadını çıkartın, şnorkelle Arap körfezinde dalış yapın ya da sadece güneşin altına kendinizi bırakın. Bu gezide barbeküde öğle ya da akşam yemeği, içecekler ve şnorkel ekipmanları da dâhil oluyor.

Bonus: Alışveriş yapın

Doha alışveriş için olağanüstü bir şehir. Lagoona AVM, The Gate AVM ve The Landmark AVM’de dünyanın en meşhur mağazalarını bulabilirsiniz. Waqif çarşısı ise kültürü en iyi yaşayabileceğiniz alışveriş noktası.

Doha’da ki çarşılar masallarda ve filmlerde görmeye alıştığımız fantastik Arap görüntüsünden çok uzak. Birçoğu lüks ve klimalı olarak hizmet veriyor. Çarşılar arasında en güzel olanları Altın çarşısı ve deri satışının yapıldığı Al-Jabor Çarşısı. Waqif Çarşısı ise neredeyse 250 yıldır Doha’nın ticaret kalbinin attığı yer. 1970’de tamamen tekrar yapılmış olmasına rağmen halen o yüzyıllar önceki geleneksel havasını korumaya devam ediyor. Hem yerli halk hem de yabancıların ortak birleştikleri nokta olan bu çarşıdan alışveriş yapma geleneği bu atmosferi daha da güzel bir hale getiriyor.

Doha’da ki alışveriş merkezleri Cumartesi – Perşembe arası 10.00-22.00 arası ve cuma günleri de 14.00-22.00 arasında açık. Çarşılarda ise bu saatler daha düzensiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here