Ana sayfa Gezgin Rotaları Dünyanın En Çok Turist Alan Ülkeleri

Dünyanın En Çok Turist Alan Ülkeleri

12351
15

Dünyada görülmesi gereken birçok ülke olsa da, bunlardan bazıları turistler tarafından daha çok ziyaret alıyor. Seyahat edecek kişiler dünyada ziyaret edecekleri yerleri belirlerken coğrafi yakınlık, uygun uçak bileti ve ilgi alanlarına dikkat ediyor.

Seyahat kültürünün yerleşmesiyle birlikte hem turist sayısı artıyor hem de farklı rotalara olan ilgi çoğalıyor. Dünya Turizm Örgütü her yıl gezginlerin en çok tercih ettiği 10 ülkeyi sıralıyor. Biz de sizler için dünyada en çok turist ziyareti alan 10 ülkeyi bir araya getirdik

Dünyada En Çok Turist Çeken 10 Ülke

1. Fransa (~83,700,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Fransa-Eiffel

Dünyada her yıl turistlerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerin başında gelen Fransa, turistler için çok sayıda alternatif sunuyor. Eyfel Kulesi başta olmak üzere, moda, tarih, mimari ve mutfağı ile ülke ziyaretçilerin ilgi odağı. Kendi içinde farklı kültürlere ev sahipliği yapan Fransa, bu kültürlerin kendine özgü özelliklerini yansıtıyor.

2. Amerika Birleşik Devletleri (~74,800,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Amerika-Birlesik-Devletleri

Yeni dünya olarak da adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri, Batı kültürünün özelliklerini taşıyor. En çok turist alan ülkeler arasında yer alan Amerika’yı ziyaret edenler muhteşem plajlar, çöller, gökdelenler gibi seçenekler ile bir an bile duraksamayan şehir yaşantısını deneyimliyor. Doğa sevenler için doğa parkları, eğlence tutkunları için tema parkları, tarih sevenler için de çok sayıda müze bulunuyor.

3. İspanya (~65,000,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Ispanya

Akdeniz ülkesi İspanya, muhteşem plajları, adaları ve bakir doğasıyla çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Mağribi kültürünün yansımalarının da bulunduğu İspanyol şehirlerinde gezginlerin deneyimleyebileceği birçok alternatif bulunuyor. Barcelona ve Real Madrid gibi dünyaca ünlü futbol takımlarının olduğu ülkede, boğa güreşleri de ilgi görüyor.

4. Çin (~55,600,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Cin

Kalabalık nüfusuyla dünyada zirvede yer alan Çin, mimari yapıları ve kültürel yaşamı ile farklı bir deneyimi ziyaretçilerine yaşatıyor. Başkent Pekin başta olmak üzere, Şangay, Taiyuan, Fujian şehirleri turistlerin ilgi gösterdiği başlıca şehirler arasında. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Çin Seddi en önemli turistik figür.

5. İtalya (~48,600,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Italya

Rönesans ülkesi İtalya, dünyada kültür ve sanat denildiğinde ilk akla gelen yerler arasında bulunuyor. Sanata yön veren Botticelli, Da Vinci, Michelangelo gibi isimlerin eserleri ile sanatseverlerin gözdesi haline gelen ülke, adeta bir açıkhava müzesi. Roma, Venedik, Vatikan, Napoli, Milano gibi şehirler turist akınına uğruyor.

6. Türkiye (~39,800,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Turkiye

Farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı Türkiye, doğu-batı arasında köprü vazifesi görüyor. Özellikle mutfağı ile gezginlerin gözdesi olan ülke, kahve tutkunlarına da Türk Kahvesi ile yepyeni bir lezzet deneyimi sunuyor. Medeniyetler başkenti olarak da anılan İstanbul başta olmak üzere, Antalya, İzmir, Bodrum gibi yerlere turistler ilgi gösteriyor.

7. Almanya (~33,000,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Almanya-Berlin

Geçmişte savaşlar ve Hitler ile anılan Almanya, bugün Avrupa’nın göbeğinde turistik bir çekim merkezi. Başkent Berlin, finans merkezi Frankfurt, Düsseldorf, Köln, Dresden gibi şehirler ziyaretçileri ağırlıyor. Modern cam gökdelenleri, tarihi kaleleri ve muhteşem festivalleri ile Almanya turistleri mutlu etmeyi başarıyor.

8. İngiltere (~32,600,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Ingiltere-Big-Ben

Dünya siyasetine yön veren ülkelerden İngiltere, turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor. İki katlı kırmızı otobüsleriyle başkent Londra, Big Ben Saat Kulesi, Tower Bridge (Kule Köprüsü) çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Avrupa ülkeleri arasında kendine has yapısıyla dikkat çeken İngiltere, farklı bir deneyim yaşatıyor.

9. Rusya (29,800,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Rusya

Rusya ziyaretçileri geniş bir coğrafyada, farklı kültürlerin bir arada yaşamına tanıklık edebiliyor. Her mevsim karlı yüksek dağlardan, Karadeniz kıyılarına kadar çok geniş bir yelpazede fırsat tanıyan ülke, köklü tarihi geçmişi ile de dikkat çekiyor. Her bütçeye hitap eden konaklama imkanının yanı sıra Rusya, lüks konaklama tesisleri ile de dikkat çekiyor.

10. Meksika (~29,100,000)

Dunyada-En-Cok-Ziyaret-Edilen-Ulke-Meksika-Cancun

Amerika kıtasının tam ortasında yer alan Meksika, mutfağı, özgün kültürü, dansları ile son yıllarda oldukça popüler hale geliyor. Uygun fiyatlarıyla ziyaretçilere farklı deneyimler yaşatan ülkede sağlık turizmi de gelişme gösteriyor. Çok köklü tarihi ve kültürel alanlara sahip bölgede farklı gezi rotaları deneyimlenebiliyor.

Dünyanın en çok turist çeken ülkeleri sıralamasındaki ilk 10 ülke dışında da çok sayıda gezilecek ve görülecek ülkeler bulunuyor. Gelir seviyelerimizin artması ve seyahatin önündeki vize engeli kalktıkça daha çok seyahat etme fırsatı bulacağız.

15 YORUMLAR

  1. Fransa ve İspanyaya gelecek ay gideceğim. Ne yazık ki bu listeden sadece Almanya var gittiklerim arasında 🙂 Abdye gitmeyi ve Route 66 i baştan başa karavanla ve eski bir Amerikan arabasıyla geçmeyi çok isterim ancak şimdilik bana katılmak isteyen maceracı ruhlu bir yol arkadaşı bulamadım henüz 🙁

  2. Slovenya en beğendiğim yerlerden biri.. Bled Gölü ve etrafında ağaçlar, yürüyüş yolları ve de temiz hava harika.. Sonradan bağımsızlığını ilan eden küçük ülkenin büyük çoğunluğu ormanlarla kaplı. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.. Huzur arayanlar için..

  3. Almanya, Avusturya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Makedonya, Hırvatistan, Çek cumhuriyeti, Arnavutluk, Karadağ’ı gördüm. Favorim Türkiye. Milliyetçilik filan yaptığımı düşünmeyin. Gerçekten de her gittiğim yerde kendi ülkem gibisini görmedim. Ama tabii daha gezilecek çok yer var, bakalım zaman bana hangi ülkelerde neler gösterecek.

  4. Filipinler, Kenya, İtalya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Lüksemburg, İsviçre, Almanya… Hangisi derseniz, tartışmasız Filipinler derim. Yarın da kısmetse ABD’ye uçuyoruz.

    • Meksika benim de ilgimi çekiyor. Hele ki eşsiz fotoğraflara baktıkça daha da gitmek istiyor insan.

  5. 1.5 sene içinde ,Romanya,Hırvatistan,Çek c,İspanya,Slovenya,Bulgaristan,Bosna Hersek,Yunanistan, Karadağ En çok İspanya yı beğendim,Ancak diğer ülkelerde güzel

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here