Ana sayfa Gezgin Rotaları Dünyada İnanılmaz Güzellikteki 10 Çöl Manzarası

Dünyada İnanılmaz Güzellikteki 10 Çöl Manzarası

7669
0

Manzara denildiği zaman aklınıza muhteşem renklere sahip bir deniz ya da yemyeşil ağaçlarla kaplı ormanlar geliyor olabilir. Şimdi bu alışıldık görüntülerden biraz uzaklaşın ve devasa kumullar, tuz kalıntıları ve kaya oluşumlarıyla dolu çöl manzaraları için zihninizde yer açın. İşte, inanılmaz güzelliklere sahip çöl manzaralarından bazıları.

Görünümleriyle Büyüleyen 10 Çöl Manzarası

Valle de la Luna

Valle-de-la-Luna-ColüValle de la Luna, Şili’nin Antofagasta Bölgesi’nde yer alıyor. Ay yüzeyini andıran kumları ve taşlık arazisi nedeniyle, ‘Ay Vadisi’ adıyla bilinen bölgenin bazı yerlerinde ise tuz oluşumları görülüyor. Bu tuz kalıntıları, gün ışığını yansıtarak çölde kırmızı, sarı, mavi gibi renkler oluşturuyor.

Pinnacles Çölü

Pinnacles ÇölüBatı Avustralya‘daki Nambung Milli Parkı içerisinde bulunan Pinnacles Çölü, uçsuz bucaksız kum tepeleri ve görünüşü parmağı andıran kireçtaşı oluşumları ile dikkat çekiyor. Mistik ve garip bir atmosferi olan Pinnacles Çölü, zaman zaman ürkütücü bir görünüme bürünebiliyor.

McMurdo Kuru Vadileri

McMurdo-Dry-ValleysAntarktika’da, McMurdo Boğazı’nın batısında yer alan McMurdo Kuru Vadileri, dünyanın en kurak bölgesi olarak anılıyor. En son iki milyon yıl önce yağış aldığı söylenen bu vadiler, yeryüzü şekilleri bakımından Mars’a olan benzerliğiyle de biliniyor.

Ölüm Vadisi

Mojave ÇölüGüney Amerika’daki Mojave Çölü’nün bir parçası olan Ölüm Vadisi, yıllarca kendi kendine hareket eden taşların gizemi ile adından söz ettirdi. Bölgede araştırma yapan jeologlar, bir göl yatağı olan vadide yaşanan buzlanma ve rüzgarın etkisi ile taşların hareket ettiğini keşfetti.

Sina Çölü

Sina ÇölüMısır’ın İsrail sınırı boyunca uzanan Sina Çölü, altın rengi kumlarıyla ziyaretçilerine görkemli bir manzara sunuyor. Çöl, doğal güzelliği ve din tarihindeki önemli yeri nedeniyle günümüzde tam bir cazibe merkezine dönüşmüş durumda.

Erg Chebbi

Erg-Chebbi ÇölüSahra Çölü’nde yer alan Erg Chebbi, incecik kumları ve 150 metreyi bulan devasa kum tepeleri ile bölgeye gelen turistlerin gözde adreslerinden biri. Bölgede en yaygın turistik etkinliklerden biri ise deve turları ile çölde yapılan geziler.

Sossusvlei

Sossusvlei ÇölüŞiddetli çöl rüzgarları kum tepelerinin şeklini değiştirdiği için Sossusvlei‘de her gün yeni bir çöl manzarası ile karşılaşmak mümkün. Kırmızı renkli kum tepeleri ile fotoğrafçıların da ilgisini çeken bu bölge, Namibya’nın en ünlü turizm alanlarından biri.

Nazca Çölü

Nazca Çölü PeruGüney Peru’daki Nazca Çölü üzerinde hayvanlara, eşyalara ve geometrik şekillere benzeyen kilometrelerce uzunluktaki çizgiler bulunuyor. M.Ö. 100’lü yıllarda bölgede yaşayan Nazca halkının bu şekilleri neden yaptığı ise hala bilinmiyor.

Wadi Rum

Wadi Rum ÇölüÜrdün’ün güneyinde yer alan Wadi Rum, ilginç kaya oluşumları ve yaban hayatı ile macera tutkunu turistlerin gözdesi. Kamp ya da kaya tırmanışı yapmak için bu etkileyici çöl vadisine gelenler, muhteşem manzaralara tanık oluyor.

Salar de Uyuni Gölü

Salar-De-Uyuni-ColuSalar de Uyuni Gölü, alışılmış kum çöllerinden farklı bir manzaraya sahip çünkü burası tuz kalıntılarının oluşturduğu bir tuz çölü. Haziran ve aralık ayları arasında yağış almayan ve kurak bir görünüme bürünen göl, tuz kalıntılarının sonsuz beyazlığıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Manzara anlayışına yeni bir boyut kazandıran bu ilginç yerlere seyahat ederek, birbirinden etkileyici görüntülerle dolu dolu bir dünyaya tanık olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here