Ana sayfa Gezgin Rotaları Dünyanın En Güzel 10 Şelalesi

Dünyanın En Güzel 10 Şelalesi

9534
1

Gürül gürül akan suları ve çevrelerini saran eşsiz bitki örtüleri ile görenleri büyüsü altına alan dünyanın en güzel 10 şelalesini keşfe çıkmak ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise her biri birbirinden görkemli şelalelere doğru yola çıktığınızda, unutamayacağınız manzaralarla karşılaşmaya hazırlıklı olun!

Dünyanın dört bir yanında rastlayabileceğiniz bu etkileyici doğa harikaları, heyecan uyandıran görünümleri ile seyahat tutkunlarının vazgeçilmez keşif rotaları arasında yer alıyor.

Dünyada Görülmesi Gereken 10 Şelale

10. Nohkalikai Şelalesi

Nohkalikai-Selalesi

Yemyeşil bir ormanın içerisinden gelerek yaklaşık 335 metreden aşağı dökülen Hindistan’daki Nohkalikai Şelalesi’nin sularının oluşturduğu doğal havuz oldukça ilgi çekiyor.

9. Sutherland Şelalesi

Sutherland-Selalesi

Dünya üzerinde insanların en son yerleştiği yerlerden olan Yeni Zelanda’nın en yüksek şelalesi olarak geçen Sutherland Şelalesi, Fiordland Ulusal Parkına gelen ziyaretçileri güzelliği ile etkisi altına alıyor.

8. Yosemite Şelalesi

Yosemite-Selalesi

Amerika‘daki Yosemite Ulusal Parkında bulunan ve 739 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek beşinci şelalesi olan Yosemite, senede bir kez ortaya çıkan kırmızı renkli görünümü nedeniyle ateş ya da lav şelalesi olarak da anılıyor.

7. Plitvice Şelalesi

Plitvice-Selalesi

Yeşilin ve mavinin uyumunu yansıtan görünümü ile kendine hayran bırakan Plitvice Şelalesi, mimarisi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Hırvatistan‘ın en renkli köşelerinden birini oluşturuyor.

6. Niagara Şelalesi

Niagara-Selalesi

Amerika ve Kanada sınırı arasında kalan ve dünyanın en çok ziyaret edilen şelalelerinden olan Niagara Şelalesi, Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall isimli üç büyük şelaleden oluşuyor.

5. Kaieteur Şelalesi

Kaieteur-Selalesi

Güney Amerika ülkesi olan Guyana’daki Potaro Nehri üzerinde akan ve dünyanın en güçlü şelalelerinden biri olarak anılan Kaieteur Şelalesi, cennetten bir köşeyi andıran görünümü ile yağmur ormanlarını süslüyor.

4. Angel Şelalesi

Angel-Selalesi

Venezuela sınırları içerisinde, 979 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi’nin suları toplam 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan tabana doğru dökülerek unutulmaz bir manzara yaratıyor.

3. Victoria Şelaleleri

Victoria-Selalesi

Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunan ve ismini İsveçli bir kaşifin koyduğu ünlü Victoria Şelaleleri, ziyaretçilerini şelale üzerinde yükselen ve hiç kaybolmayan devasa bir gökkuşağı ile karşılıyor.

2. Gullfoss Şelalesi

Gullfoss-Selalesi

İsmi ‘altın şelale’ anlamına gelen ve büyük bir çatlağın üzerinde yer aldığı için ilginç bir görüntü oluşturan Gullfoss Şelalesi, muhteşem doğası ile görenleri büyüleyen İzlanda’daki, Hvita nehri üstünde bulunuyor.

1. Iguazu Şelaleleri

Iguazu-Selalesi

Brezilya, Arjantin ve Paraguay ülkelerini birbirinden ayıran ve yaklaşık 270 küçük şelaleden oluşan Iguazu Şelaleleri’nin en büyük kısmı olan ‘Şeytan Gırtlağı” burayı ziyaret edenleri görkemli ama ıslak bir yolculuğa çıkarıyor.

Her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bu eşsiz şelalelere yapacağınız yolculukta, yolda olmanın ve hafızalarınıza yer edecek hatıralar biriktirmenin tadını çıkarın.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here