Dünyanın En Hızlı İnternetine Sahip Ülkeler

18831
2

İnternet tüm dünyayı değiştiren, dönüştüren modern çağın en büyük gücü. Uzağı yakın eden, dünyanın binlerce kilometre ötesine saniyeler içinde verileri aktaran internetin bu hızlı gelişimi zaman zaman eski yavaş internetli günleri unutturuyor.

Peki, hangi ülke dünyanın en hızlı internet bağlantı hızına sahip? Aklınıza ilk olarak hangi ülkeler geliyor? İngiltere, ABD, Almanya… hangisi? Peki Güney Kore hiç aklınıza geldi mi? Kendi küresel ağına günde 1 trilyonu aşan istek alan ve internet kullanımı ile ilgi veri toplayan şirketlerden biri olan Akamai, üç ayda bir yayınladığı raporla dünyanın en hızlı internetine sahip ülkeleri açıkladı.

Yapılan bu araştırmanın 2016 üçüncü çeyrek verilerine göre dünyanın en hızlı interneti 26,3 Mbps bağlantı hızı ile Güney Kore’de. Akamai, global ortalama hızın 6,9 Mbps olduğunu vurguluyor. İnternetin yaratıldığı ülke Amerika’da ise internet hızı 16 Mbps olarak belirlenmiş. Eğer internet üzerinden yürüttüğünüz bir işiniz varsa ve gezmeyi seviyorsanız belki de seyahat programınızı bu ülkeleri kapsayacak şekilde yapmak isteyebilirsiniz.

1. Güney Kore

Hizli-Internet-Guney-Kore

Ortalama bağlantı hızı: 26,3 Mbps

Güney Kore’de ortalama internet bağlantı fiyatı $20 civarında. Güney Kore’de devlet 1990’lardan bu yana internete ve kullanımına çok önem verip, politikalarını internetin temel bir ihtiyaç olması üzerine kurmuş olması yatıyor.

Devletin internet hizmeti veren kurumları denetlemesi ve bunun yanında halkı eğitip yüksek hızlı internet kullanılması için iştahlandırması, zaman zaman düşük gelir sahipleri için sübvansiyon yapmasının internet kullanımı ve buna bağlı olarak da hızının artmasının sebepleri olduğu söyleniyor. Artan rekabet de şirketlerin daha fazla rekabet yapmaları sonucu sistemlerin geliştirilmesiyle sonuçlanmış.

2. Hong Kong

Hizli-Internet-Hong-Kong

Ortalama bağlantı hızı: 20,1 Mbps. 

3. Norveç

Hizli-Internet-Norvec

Ortalama bağlantı hızı: 20 Mbps.

4. İsveç

Hizli-Internet-Isvec

Ortalama bağlantı hızı: 19,7 Mbps.

5. İsviçre

Hizli-Internet-Isvicre

Ortalama bağlantı hızı: 18,4 Mbps

6. Singapur

Hizli-Internet-Singapur

Ortalama bağlantı hızı: 18,2 Mbps.

7. Japonya

Hizli-Internet-Japonya

Ortalama bağlantı hızı: 18 Mbps.

8. Finlandiya

Hizli-Internet-Finlandiya

Ortalama bağlantı hızı: 17,6 Mbps.

9. Hollanda

Hizli-Internet-Hollanda

Ortalama bağlantı hızı: 17,3 Mbps.

10. Letonya

Hizli-Internet-Letonya

Ortalama bağlantı hızı: 16,9 Mbps.

2 YORUMLAR

  1. Dogrudur,ben bunun biraz daha hizli oldugunu biliyordum, ornegin ben Kore’deyken bu hizin 84 Mbps oldugunu ogrenmistim, siz burada 17,5 demissiniz. Bilmiyorum, beklki de oyledir, yine de en hizlisi G.Kore’dedir!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here