Ana sayfa Gezgin Rotaları Dünyada Görmeniz Gereken 10 Renkli Yer

Dünyada Görmeniz Gereken 10 Renkli Yer

46408
4

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen binlerce muhteşem yer var. Bu yerlerden bazıları rengarenk görünümü ile insanı hayrete düşürüyor. Görenlerin kendini rüyada sandığı, heyecanlandığı cennetten köşeler, seyahat planı yapanlar için iyi birer seçenek. Birçoğu doğanın insanoğluna armağanı olan dünyanın renkli yerleri, muhteşem fotoğraf karelerine hayat veriyor. Bu yerleri görmek ve hayal olmadığına tanıklık etmek için şimdi keşfetmek için adım atın!

Dünyada Görmeniz Gereken 10 Renkli Yer

Natron Gölü, Tanzanya

Natron Golu Tanzanya

Dünyanın en ilginç coğrafi oluşumlarından biri olan Natron Gölü, yüksek soda ve tuzlu yapısı nedeniyle farklı bir ekosisteme sahip. Hiçbir akarsu ya da farklı bir kaynakla bağlantısı olmayan gölün sıcaklığı bazı dönemlerde 41 dereceye kadar yükseliyor. Genellikle turuncu zaman zaman da kırmızıya dönüşen göl yüzeyi korkutucu olabiliyor.

Shibazakura Tepesi, Japonya

Shibazakura Tepesi Japonya

Fuji Dağı’nın eteklerinde bulunan Shibazakura Tepesi, pembe tonlarını taşıyan binlerce çiçeğin açmasıyla birlikte muhteşem bir atmosfere sahip oluyor. sunduğu görsel şölenin yanında bahar kokuları ile de insanı büyüleyen bu bölge, dünyada görülebilecek en renkli yerlerden.

Çiçekler Vadisi Milli Parkı, Hindistan

Cicekler-Vadisi-Milli-Parki-Hindistan

Hindistan’ın Batı Himalayalar bölgesinde yer alan Çiçekler Vadisi Milli Parkı (Valley of Flowers National Park), endemik bitki çeşitleri ve nesli tükenmekte olan çok sayıda hayvan türüne yaşam kaynağı olan bir yer. Baharla birlikte çiçeklerin açması vadi boyunca rengarenk bir görüntü ile mis gibi çiçek kokularını ortaya çıkarıyor.

Luoping, Çin

Luoping-Cin

Çin’in kanola tarımında öne çıkan bölgesi Luoping, ürünün yüksek sezonunda ‘altın deniz’ olarak anılan sapsarı bir görünüme kavuşuyor. Yerleşim alanlarının çevresini de saran bu sarı görüntü, uzaktan bakıldığında görenleri hayrete düşüren ve heyecanlandıran bir hisse sahip.

Great Barrier Resifi, Avustralya 

Great-Barrier-Avustralya

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde de yer alan Büyük Set Resifi (Great Barrier Resifi), toplamda 2,600 km genişliğe yayılan, 344,000 kilometrekarelik alanı ile dünyanın en büyük resif oluşumu. İçerisinde 900 ada ve 2,900’den fazla resifin yer aldığı sistem rengarenk sualtı yaşamı ile dalışseverlerin gözdesi.

Lale Bahçeleri, Hollanda

Tulip-Fields-Hollanda

Dünyanın en büyük çiçek üreticisi olan Hollanda, özellikle lale ile bir dünya markası. Rengarenk lalelerin yetiştirildiği dümdüz bahçeler havadan bakıldığında tabloyu andıran bir görüntüyü ortaya çıkarıyor. Görenleri kendine hayran bırakan bahçelerde sümbül, nergis gibi çiçekler de var.

Retba Gölü, Senegal

Lake-Retba-Senegal

Senegal’de Cap-vert yarımadasının kuzeyinde bulunan Retba Gölü, dünya üzerindeki en ilginç yerlerden biri. Gölün içerisindeki ‘Dunaliella Salina’ isimli su yosununun rengini pembeye dönüştürdüğü göl, özellikle kurak dönemde daha da pembeleşiyor. Yüzde 40’a yaklaşan tuz oranı ile gölde hiçbir şey yapmadan havada kalınabiliyor.

Cano Cristales Nehri, Kolombiya

Cano-Cristales-Kolombiya

Kolomiya’da bulunan Cano Cristales River, ‘beş renk’ ya da ‘gokkuşağı’ nehri olarak anılıyor. Temmuz ayının sonundan kasım ayına kadar olan dönemde mevsimsel geçişin etkisiyle 5 farklı rengin bir arada görüldüğü nehir, bu özelliği ile dünyaca ünlü. Nehirde sarı, siyah, yeşil, mavi ve kırmızı renkleri bir arada.

4. Park Güell, Barselona, İspanya

Park-Guell-Barcelona

Barselona‘da Güell Ailesi’nin soyluluk göstergesi olarak 1914 yılında tamamlanan Park Güell, şehrin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Parktaki yapıların çoğu farklı renklerdeki seramiklerle bezeli mozaiklerle kaplı.

Procida, İtalya

Procida-Italya

Şeker renkli evleriyle, Napoli Körfezi’nde cennetten bir parça olan Procida Adası, Avrupa‘nın en güzel seyahat rotalarından. Deniz kıyısından başlayarak, tepe boyunca uzanan rengarenk evler, yılın büyük bölümünde yüzünü gösteren güneşle birleştiğinde harika bir manzara oluşuyor.

Keşfetmeyi sevenler için dünyanın farklı bölgelerinde binlerce ilginç rota bulunuyor. Seyahat planlarını tanıdık yerlerden daha az bilinen yerlere çevirmenin tam zamanı!

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here