Ana sayfa Gezgin Rotaları Ortadoğu Görkemli Antik Mısır: Aswan

Görkemli Antik Mısır: Aswan

1124
0

Aswan, Mısır’da Nil nehri kıyısında küçük bir şehir. Kahire’den, Aswan’a yaklaşık 950 km’lik uzun bir yolculuk yapıyoruz. Kahire’den otobüsle önce Luxor’a, oradan da trenle Aswan’a ulaşıyoruz. Nil nehri kıyısındaki Aswan, Mısır’da benim en sevdiğim yerler arasında ilk sırada yerini aldı. Orta Doğu‘nun bu güzel şehrinde gezilecek görülecek o kadar çok yer var ki. Hepsini rahat rahat gezmek isterseniz en az 3 gün ayırmanız gerekir.

Yazı: Beyhan Coşkun | https://supergezginler.com/

Philae Tapınağı

Philae-Temple

Aswan’da ilk günümüzde, otele varır varmaz, eşyalarımızı bırakıp Philae Temple için yola çıkıyoruz. Tapınağa gidip gelmek için bir taksi ile anlaşmak veya kaldığınız otelden yardım almanız gerekiyor. Toplu taşıma Mısır’da çok yaygın değil. Taksimetrelere çok güvenmediğimiz için, taksiciyle pazarlık yapıyoruz. Philae Temple Nil Nehri’nde bir adada bulunuyor. Buraya ulaşım teknelerle sağlanıyor. Limanın girişinde Philae Temple için ulaşım ücretinin80 EGP yazmasına rağmen tekne sahipleri 1 saat için 100 EGP istiyor. Sıkı bir pazarlıkla 2 saatlik bir tur için 125 EGP’ye anlaşıyoruz. Eğer bulabilirseniz, tekneyi birkaç kişi ortak da tutabilirsiniz. Nil Nehri’nin üzerindeki irili ufaklı adaları seyrederek keyifli bir yolculuk yapıyoruz. Yaklaşık 15 dakika sonra Philae Temple’a varıyoruz.

Philae Temple, Tanrıça ISIS için yapılmış. Yaklaşık 2500 yıllık bir tapınak. Aswan barajı yapılırken burası sular altında kalmasın diye barajın su seviyesi düşürülmüş.

Binlerce yıllık tarihi yapıların içinde dolaşırken, o zamanlarda nasıl bir teknoloji ile bunların yapıldığını düşünüyorum. Sarı ve kızıl renkli sütunlar, üstlerindeki hiyeroglif yazılar, şekiller ve oymalar ile kendine hayran bırakıyor. Tapınak çok geniş bir alana yayılmış ve birbirinden ayrı yapılardan oluşuyor. Hepsini gezmek ve fotoğraflarını çekmek isterseniz en az iki saatlik bir süre ayırmanız gerekir. Buraya gelirseniz, tekne gidiş dönüşünüzü buna göre ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Çölde deve turu

Aswan’da kaldığımız otelde konaklayan 4 Mısırlı ile tanışıyoruz. İsviçre’de çalışıyorlarmış. Tatil için buraya gelmişler. İkinci günümüzde onlarla birlikte, Aswan’ın doğal güzelliklerini görmek için yola çıkıyoruz. Mısır’da halkın yüzde 97’si Nil Nehri’nin kıyısındaki yerlerde yaşıyorlarmış. Otelden çıkıp, nehir boyunca yürümeye başlıyoruz. Kaldığımız Nubian Köyü’nün dışına çıkınca, bizi sapsarı çöl kumu karşılıyor. Yürümesi oldukça zor olsa da develerin bulunduğu bölgeye geliyoruz. Burada 50 EGP’ye develerle tur yapıyoruz. İlk defa deveye biniyorum ve çok heyecanlanıyorum. Deve turundan sonra, arkadaşlarımızla beraber yöresel bir çadırda oturuyoruz. Oraya özel kuruyemiş ve kahve ikramı yapıyorlar. Kahve özel bir seremoni ile sunuluyor. Şimdi sırada Nil’de tekne turu var.

Nil’de tekne turu

Mısırlı arkadaşlarımızla beraber Nil Nehri’nde gezmek için tekne kiralıyoruz. Yaklaşık 3 saat süren turda, hava da güzel olduğu için harika zaman geçiriyoruz. İrili ufaklı adalar, kuşlar, ağaçlar ve zaman zaman sapsarı kumlar bize eşlik ediyor. Harika manzaraları seyrediyoruz. Adaların birine yanaşıyoruz. Biraz yürüyüş yapıp buradaki yöresel kafelerden birinde mola veriyoruz. Aswan Nil’de tekne turu yapmak için en güzel yerlerden biri. Her güzel şeyin olduğu gibi, tekne turumuzun da bir sonu var. Harika zaman geçirmiş olmanın verdiği huzurla kıyıya yanaşıyoruz.

Nubian Köyü

Nubian-Koyu

Kaldığımız otel Aswan’ın Nubian bölgesinde bulunuyor. Nubianlar Afrika’dan göçmüş, Mısır’ın Aswan bölgesinde yaşayan yerli halk. Mısırlılara göre biraz daha esmerler. Nubian köyü, rengarenk evleri ile çok farklı ve ilginç bir yer. Etrafta dolaşırken üzerinde kurutulmuş timsah asılmış evlere rastlıyoruz. Nil Nehri’nde yaşayan timsahları yakalayıp buralarda besliyorlarmış. Bir tanesini ziyaret ediyoruz. Timsahları kuyu gibi bir yere koymuşlar. Bu duruma üzülüyoruz. Timsahların nerede yaşadığını soruyoruz. İnsanların olmadığı, çok sakin yerlerde yaşıyorlarmış. Çevrede görmek mümkün değilmiş. Nubian Köyü’nde çarşılarda baharat ve şal satan birçok dükkân var. Mısır’dan özellikle kokulu aromalı çay ve baharat almanızı tavsiye ederiz. Biraz da pazarlık yapabilirseniz, bize göre fiyatlar çok ucuza geliyor.

Abu Simbel Tapınağı

Abu-Simbel-Tapinagi

Abu Simbel, Mısır’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Aswan’dan Abu Simbel’e gitmek için Sabah saat 03:00’de hazır olmamız gerekiyor. Orada yiyecek bir şeyler bulmak çok zor olduğu için, otelde küçük atıştırmalıklardan oluşan bir paket hazırlıyorlar.

Abu Simbel, Sudan sınırında bulunuyor. Aswan’dan yolculuğumuz yaklaşık 4 saat sürüyor. Abu Simbel çok etkileyici bir tapınak. Tapınağın girişini devasa boyutlarda heykeller süslüyor. İçine girdiğinizde hiyeroglif yazılar ve resimlerle süslenmiş odaları görüyorsunuz. Binlerce yıllık Abu Simbel Tapınağın çevresinde, Aswan barajının oluşturduğu göl var.

Buraya gidiş geliş yol çok uzun olmasına rağmen, kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here