Ana sayfa Gezgin Rotaları İnternette En Çok Aranan 10 Seyahat Destinasyonu

İnternette En Çok Aranan 10 Seyahat Destinasyonu

18233
12

Dünya her geçen gün birbirine daha da yakınlaşıyor. Ulaşım imkanlarının artması, hava yolu şirketlerinin cazip kampanyaları ve uygun fiyatlı paket turlar gibi avantajlar insanların seyahat planlarını hayata geçirmeye yardımcı oluyor.

Seyahate çıkmayı düşünenlerin ilk attığı adımlardan biri olan internet araştırması, gidilecek destinasyon hakkında bilgi sahibi olmak için önem taşıyor. Overture‘un analizine göre internette en çok aranan seyahat destinasyonlarını bu listede bir araya getirdik.

İnternette En Çok Aranan Yerler

1. Meksika

Meksika-Palenque

Yüz ölçümü 2 milyon kilometrekareyi aşan Meksika, Orta Amerika ülkelerinden. Başkenti Mexico City olan ülke, tarih boyunca birçok farklı medeniyetin yaşamına tanıklık eden bir coğrafyada kurulu. İspanyol fethi öncesinde Olmekler, Aztekler ve Maya uygarlıklarının yaşam kaynağı olan ülkede çok sayıda doğal güzellik bulunuyor.

2. İspanya

Barcelona-Ispanya

Avrupa‘nın güneybatısında İber Yarımadası’nda kurulu olan İspanya, dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerinden biri. Köklü tarihi geçmişi, Akdeniz kıyılarındaki tatil beldeleri, müzeleri, lezzetli yemekleri ve sıcak kanlı insanlarıyla önemli bir tatil destinasyonu olan İspanya, internette yapılan aramalarda da 2. sırada yer alıyor.

3. Fransa

Eiffel-Kulesi-Paris-Fransa

Batı Avrupa ülkesi olan Fransa, Avrupa’da en çok turist ağırlayan destinasyonların başında geliyor. Romantizm şehri Paris, zengin koleksiyona sahip müzeler, Eyfel Kulesi, dünyaca ünlü Fransız yemekleri ve şarapları, Akdeniz kıyılarındaki lüks tatil merkezleri ve farklı alternatifleri ile ülke internet aramalarında ilk 3 sırada bulunuyor.

4. Kanada

internette en cok aranan yerler

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan Kanada, yüzölçümü ile dünyanın en büyük 2.ülkesi özelliğini taşıyor. Başkenti Ottawa olan ülkede çok sayıda etnik ve kültürel gruptan insan yaşıyor. Kanada, doğal güzellikleri, ormanları, yüksek refah seviyesine sahip yaşam kalitesiyle her dönem hayali kurulan ülke olarak biliniyor.

5. Tayvan 

internette en cok aranan yerler

Doğu Asya’da Japonya ve Çin’in güneyinde, Filipinler’in ise kuzeyinde bulunan bir ada ülkesi olan Tayvan‘ın başkenti Taipei. Resmi adı Çin Cumhuriyeti olan ülke özellikle uygun fiyatlı elektronik ürün ve alışveriş fırsatları ile tanınıyor. Mistik kültürü, sokak lezzetleri ve hareketli yaşamıyla Tayvan, listenin 5.sırasında.

6. Çin

internette en cok aranan yerler

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, Doğu Asya’da bulunuyor. 5,000 yılı aşan yazılı kültüre sahip ülke, dünyanın en eski ve en köklü uygarlıklarından birine sahip. Kağıt, pusula, matbaa, barut gibi insanlık tarihini değiştiren buluşların coğrafyası Çin, seyahat sever ve gezginler için de oldukça cazip.

7. İsviçre

Isvicre-Dogal-Guzellik

İnternette en çok aranan yerler listesinde 7. sırada yer alan Batı Avrupa ülkelerinden İsviçre, Alp Dağları, İsviçre Platosu ve Jura Dağları ile çevrili. Denize kıyısı olmayan bir coğrafyada yer alan ülke, dünyanın en zengin ve yüksek yaşam standardına sahip olan yerlerinden biri. Yeme, içme ve konaklama ücretlerinin ortalamanın üzerinde olduğu ülke internette en çok aranan 7. seyahat destinasyonu.

8. Almanya

Brandenburger-Berlin

Dünyada Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en çok göç alan ülke olan Almanya, 80 milyonu aşan nüfusa sahip. Geniş toprakları olan ülkede farklı kültürlerin etkisi görülüyor. Ren, Elbe ve Tuna nehirleri, Alp Dağları ve çok sayıda gölün olduğu Almanya doğal güzelliklerinin yanı sıra köklü tarihini simgeleyen mimari yapılarıyla da ziyaretçilerini etkiliyor.

9. Arjantin

Buenos Aires Arjantin

Güney Amerika kıtasında bulunan Arjantin‘in yüzölçümü Türkiye’nin yaklaşık 3,5 katı büyüklüğünde. And Dağları ile Atlas Okyanusu arasında konumlanan ülkenin başkenti Buenos Aires. Kendine has kültürü, alternatif rotaları ve bozulmamış doğasıyla Arjantin internette en çok aranan 9. tatil destinasyonu.

10. Avusturya

Viyana-Avusturya-en-cok-aranan-yerler

İnternette en çok aranan yerler listesinde yer alan, Orta Avrupa ülkelerinden Avusturya, kıtanın tarihine iz bırakan köklü bir tarihi geçmişe sahip. Uzun yıllar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu olarak dünya siyasetine yön veren ülkede, imparatorluğa ait çok sayıda iz bulunuyor.

Denize kıyısı olmayan ülkenin başkenti Viyana, dünyanın en önemli kültür sanat şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Opera, bale ve tiyatro temsilleri, konser ve kültürel etkinliklerle yoğrulan şehirde hareketlilik bir an olsun azalmıyor. Avusturya, dağları, ormanları ve vadileri ile yılın her dönemi ziyaretçilerin ilgisinde.

Her geçen gün dünyada seyahat kültürü gelişiyor. Seyahat edenlerin sayısı artarken, bazı destinasyonlar öne çıkıyor. Seyahat planı yapanların ilk başvurduğu kaynak olan internet, kişilerin tercihleri hakkında ipucu veriyor.

12 YORUMLAR

 1. Hindistan, İtalya Yunanistan İran daha bir sürü güzel ülke ve yer varken böyle bir liste bana pek gerçekçi gelmedi…

  • Liste Overture sitesinin analizine dayanıyor. THY verisi farklıdır, yoldaolmak sitemde farklı, TR’de farklıdır. Bu sadece fikir verir.

 2. Siteye fazla tiklanma görünsün diye her sayfaya bir tane koyuyorsunuz ya aslında ters tepiyor yazdıklarınız hic okunmuyor.

  • Bu yazıları hazırlamak 1 gün alabiliyor, sizlere düşen de sadece 10 defa mouse ile tıklamak. Böylece ekran kaydırmaya gerek kalmıyor (önemli bir konudur). Bu okuyana zor geliyor olabilir. Bilgiye meraklı olanlar okuyor. Yazının üzerinde okunma rakamları başlığın altında görülebilir.

 3. “destinasyon” nedir arkadaş! oldu olacak “The most sought-after travel destinations on the internet” yazın olsun bitsin. Gidilecek yer, nokta, rota, güzergah, istikamet… çok mu zor kelimeler?! seyahat noktaları çok güzel emeği geçenlere teşekkürler ama rica ederim Türkçenin bu kadar canına okumayın!

  • Turizm dilinde destinasyonun Türkçe karşılığı yok. Güzergah, istikamet gibi kelimeler de muhtemelen Arapça. Nokta bir çok anlama geliyor, Rota iki destinasyon arasındaki güzergah, yöndür, Gidilecek yer ev için de kullanılır, kafe için de… Destinasyon deince turizm değeri olan bir yer anlamına gelir, bu köy, kasaba, şehir, ülke veya kıta olabilir.

 4. “destinasyon” nedir arkadaş! oldu olacak “The most sought-after travel destinations on the internet” yazın olsun bitsin. Gidilecek yer, nokta, rota, güzergah, istikamet… çok mu zor kelimeler?!

  • Türkçe’de bazı kavramları doğrudan anlatabilecek kelime bulunamayabiliyor. Dilimiz ne kadar zengin olsa da bu durum maalesef böyle.

  • Turizm dilinde destinasyonun Türkçe karşılığı yok (bana göre). Güzergah, istikamet gibi kelimeler de muhtemelen Arapça. Nokta bir çok anlama geliyor, Rota iki destinasyon arasındaki güzergah, yöndür, Gidilecek yer ev için de kullanılır, kafe için de… Destinasyon deince turizm değeri olan bir yer anlamına gelir, bu köy, kasaba, şehir, ülke veya kıta olabilir.

  • İstikamet (Arapça), Güzergah (Farsça), Rota (İtalyanca: ‘rotta’, Nokta (Arapça :’nukta’) Bu mu Türkçe sevdamız?

  • Bu içerikte Destinasyon yerine Rotası yazsak da olurdu elbette, ama bunlara çok da takılmamak gerek düşüncesindeyim. Sırf Türkçe ayzayım diye düşündüğünüzde ortaya çıkan yazı kıt, ifadesi daralmış, zor bir yazıya dönüşüyor (bana göre).

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here