Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye İzmir Çevresinde Gezilecek Güzel Yerler: Alaçatı

İzmir Çevresinde Gezilecek Güzel Yerler: Alaçatı

1004
0

Alaçatı, kesme taşlarla inşa edilen ve begonvil, hanımeli, sardunya gibi rengarenk çiçeklerle süslü cumbalı evleriyle, modern bir Avrupa kasabasını andırıyor. Bölgeye özgü şirin mimarisiyle hayranlık uyandıran bu tatil beldesinde, kış döneminde yaklaşık sekiz bin kişi yaşarken, yaz aylarında bu sayı elli bine kadar yükseliyor.

Her köşesi farklı bir rengi ve duyguyu yansıtan İzmir‘in Alaçatı kasabası, sokaklarında dolaşırken kaybolmaktan keyif alacağınız bir yer. Arnavut kaldırımlı dar sokakların iki yanında göz alıcı şık butikler, yerel zenginliği gözler önüne seren antikacılar, Ege’nin en nadide yemeklerini sunan restoranlar ve sıra dışı kafeler sıralanıyor.

Alacati-Cesme-Izmir

Hem Alaçatı’nın hem de Türkiye’nin en güzel sokakları arasında anılan Hacı Memiş ise beldenin en popüler sokağı. Eski ve yıkık binaların restore edilip, yeni mekanlara dönüştürülmesiyle güzelleşmeye devam eden bu sokakta; antikacılarda zaman geçirip, biraz soluklanmak için de çeşitli konseptlerdeki kafelere uğrayabilirsiniz.

Şehir merkezindeki eski köy evlerinden otantik ve sevimli butik otellere dönüştürülen konaklama tesisleriyle hafta sonu kaçamaklarının gözdesi haline gelen Alaçatı, Türkiye’nin en iyi butik otellerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Her biri ayrı bir tarz ve dokuya sahip bu oteller arasından benim tavsiyem: Salbakos Herakleia Otel.

Alacati-Otelleri
Salbakos Herakleia Otel

Bu ünlü tatil beldesi, sörf denildiğinde Türkiye’de ilk akla gelen yerlerden biri olmasına rağmen deniz kenarında değil. Bu nedenle sörf yapmak ve denize girmek isteyenler, yaklaşık 5-10 kilometre uzaklıktaki harika Alaçatı plajları ve koylarına gidebilir. Alaçatı Çark Plajı ve Delikli Koy bu çevredeki en ünlü plajlardan. Eğer dilerseniz, Alaçatı’dan biraz uzaklaşıp, incecik kumlara sahip upuzun kumsalıyla bilinen Çeşme Ilıca Plajı’na da ulaşabilirsiniz.

Beldenin ününe ün katan bir diğer şey ise Ot Festivali. Alaçatı’ya ve Ege Bölgesi’ne özgü otlarla yapılacak birbirinden leziz yemekleri tadabileceğiniz bu festival kapsamında atölye çalışmaları, paneller ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor. Bölgede tatil sezonunun başladığını temsil eden bu festivale gitmeyi düşünenlerin, konaklama ve uçak bileti konusunda önceden rezervasyon yapmasında yarar var. Eğer geç kalırsanız, yoğun ilgi yüzünden yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Alacati-Gece-Hayati

Her geçen gün bir yenisi eklenen restoranlarıyla gastronomi açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bu tatil beldesine gittiğinizde damla sakızlı dondurma, sakız reçeli gibi aperitiflerin dışında tazecik deniz mahsullerinin ve Ege mezelerinin tadına bakmalısınız. Ayrıca yaz dönemlerinde düğün fotoğrafı çektirmek için bölgeye gelen gelin ve damatların favori mekanı olan Değirmenlere uğrayıp, manzaraya karşı sıcak bir Türk kahvesi yudumlamayı da ihmal etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here