Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye İzmir’in Rüzgâr Bahçesi: Alaçatı

İzmir’in Rüzgâr Bahçesi: Alaçatı

883
0

İsmini Osmanlı döneminde yaşayan Alacaat aşiretinden alan Alaçatı, sörf tutkunlarını cezbeden rüzgârı, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, begonvil çiçekleriyle süslenmiş tarihi taş evleri ve tasarım atölyeleri ile Türkiye‘de yaz aylarının en sevilen tatil köşelerinden.

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir sahil beldesi olan Alaçatı, sokaklarını süsleyen mis kokulu çiçekleri ile bahar aylarını görsel bir şölene dönüştürüyor. Köklü tarihi, etkileyici mimari dokusu, rüzgârın dans ettiği sokakları ve sörf yapılacak eşsiz plajları ile 1990’lı yıllardan bu yana giderek artan bir popülerliğe sahip olan Alaçatı, günümüzde bölgenin cazibe merkezi haline geldi. Alaçatı mavisi ve beyazının hâkim olduğu evlerin arasında el yapımı ürünlerini ya da yetiştirdikleri otları satan Alaçatılılar, Ege Bölgesine özgü içtenlikleri ve misafirperverlikleri ile ziyaretçilerin yüzünü güldürüyor.

Hacimemis-Alacati

Hacı Memiş Ağa’nın izleri

Antik dönemden bu yana yerleşimin devam ettiği eski bir sahil kasabası olan Alaçatı, 1850’li yıllara kadar liman kıyısında kurulu bir yerleşim yeriymiş. O dönemlerde yaşanan büyük bir sıtma salgını nedeniyle liman bölgesi kurutulunca Alaçatı da, denizden birkaç kilometre içeriye taşınmak zorunda kalmış. Alaçatı’yı bu hastalıktan kurtarıp bugünkü tarihi dokusunu kazandıran isimse beldenin en ünlü mahallelerinden birine ismini veren Hacı Memiş Ağa.

Osmanlı zamanında Alacaat Aşireti’nin yaşadığı bir yaya-müsellem (piyade ve süvari) köyü olan Alaçatı, günümüzdeki ismini de Alacaat aşiretinden almış. Osmanlı zamanında Rum ve Türklerin bir arada yaşadığı bir yer olan Alaçatı’da, mübadele sonrasında büyük bir değişim yaşanmış. Mübadele sebebiyle bölgeden ayrılan Rumlardan sonra Alaçatı’ya Kavala, Selanik, İstanköy ve Girit’ten gelen Türkler ile Arnavut ve Boşnak göçmenler yerleşmiş.

Alaçatı’nın 1850-1890 yılları arasında inşa edilen taş evleri, Rum ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyor. Yaz sıcağından kurtulmak için kuzey-güney yönünde güneşi az, rüzgârı ise bol alacak şekilde yapılan bu evlerin birçoğu günümüzde butik otel ya da tasarım atölyelerine dönüşmüş durumda.

Alacati-Seyahati-Izmir

Taş evleri ve mimarisinin yanı sıra dört mevsim boyunca hissedebileceğiniz rüzgârıyla da oldukça meşhur olan Alaçatı’da pek çok sörf okulu bulunuyor. Sığ suları ve korunaklı yapısı ile sörf öğrenmek isteyenler için vazgeçilmez bir cazibe merkezi olan Alaçatı, Windsurf Dünya Kupası Sörf Yarışmasının ev sahipliğini de üstleniyor.

Binbir çeşit ot yemeği

Çevresinde binbir çeşit ot yetiştiği rivayet edilen Alaçatı, birbirinden leziz ot yemeklerinin piştiği Alaçatı Ot Festivali’yle de adından söz ettiriyor. 2010 yılından bu yana düzenlenen festival, son yıllarda ülke çapında oldukça bilinir hale geldiği için festival zamanı Alaçatı’da adım atacak yer kalmıyor. Bu nedenle festival zamanı bölgeye gitmek isteyenlere konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını son günlere bırakmaması tavsiye ediliyor. Konaklama için en güzel butik oteller Sardunaki Konak Otel, Alaçatı Kurabiye Otel, Alaçatı Değirmen Otel, Chakra Boutique Hotel&Yoga Garden. Taş mimariye sahip, begonvillerle süslenmiş odalarında keyifle konaklayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here