Ana sayfa Gezgin Rotaları Ortadoğu Doha’ya Gitmek İçin 10 Neden

Doha’ya Gitmek İçin 10 Neden

3126
4

Orta Doğu‘nun parlayan yıldızı Katar, küçük yüzölçümüne rağmen bölgenin en önemli çekim merkezlerinden. Katar’ın başkenti Doha, kültür-sanat, sağlık, spor ve ticaret için zengin bir altyapıya sahip.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Katar’ın dünyaya açılan penceresi başkent Doha, Türkiye’den yalnızca 4 saatlik uçuş mesafesinde. Doha’ya gitmek için 10 nedeni sizler için bir araya getirdik.

Qatar Corniche
Corniche denilen yerden Katar West Bay bölümü görünüşü

Doha’ya Gitmek İçin 10 Neden

1. Önyargılarınızı ortadan kaldırın

Arap coğrafyasına ait olumsuz önyargılarla vedalaşmak için Katar’ın başkenti Doha en doğru adreslerden biri. Nüfusunun yüzde 80’i dünyanın farklı bölgelerinden gelen insanlar tarafından oluşan şehirdeki kozmopolit yapıdan etkilenmemek imkansız. Modern ve geleneksel kültürü bir arada görebilirsiniz.

2. Dünya lezzetlerini deneyimleyin

Ağırlıklı olarak Asya, Avrupa ve Orta Doğulu karma bir nüfusa sahip olan şehirde dünyanın dört bir yanından farklı lezzetleri en kaliteli mekanlarda deneyimlemek mümkün. Her biri kendi alanında marka olan restoran ve kafeler dekorasyonundan çalışanına deneyimlemek istediğiniz kültürün birer temsilcisi.

Doha Lezzetleri Humus

3. İslam kültürüne farklı bir açıdan bakın

Doha’da bulunan İslam Eserleri Müzesi (İslam Sanatları Müzesi) bölgenin en dikkat çekici koleksiyonuna sahip. İslam tarihine tanık olabileceğiniz eserler arasında Kanuni fermanından İznik çinisine, Suriye’den İran’a hatta Hindistan’a kadar farklı bölgelerden özenle toplanmış etkileyici parçalar var.

4. Lüksün tadını çıkarın

Dünyanın en önemli markaları, göğü delen gökdelenler, ışıltılı caddeler, yapay adalar ve birbirinden güzel tatil seçenekleri… Doha lüksün her bir parçasını görebileceğiniz yıldızı parlayan bir şehir. Güne alışveriş ile başlayıp bembeyaz kumların sarmaladığı bir adada güneşlenmek ya da Michelin yıldızlı bir restoranda yemek yemek sizin seçiminize bağlı.

5. Çölde uyumak paha biçilemez

Doha’nın güney doğusu, Basra Körfezi boyunca Sealine adı verilen kumul tepelerinin olduğu bir çöl bölgesi. Çölde Bedevi kültürünün yansıması olan çadırlarda konaklayıp, günün ilk ışıklarıyla birlikte denize girmek tarifi olmayan mutluluk kaynağı.

Katar-Colde-Konaklama

6. Güler yüzlü insanlar huzur veriyor

Katar genelinde hizmetler sektörünün tüm çalışanları yabancı. Her biri ülkesinden uzakta çalışmak zorunda olan insanların bir an bile olsun yüzlerini somurtmadığı bir çevrede bulunmak insana huzur veriyor. İşini yaparken hakkını veren ve sizi memnun etmek için elinden gelenin en iyisini yapanların olduğu yerde siz de ister istemez gülümsemeye başlıyorsunuz.

7. Souq Waqif’in sokaklarında kaybolun

Doha’nın geleneksel mimarisiyle yoğrulan çarşısı Souq Waqif, Türkiye’de Kapalıçarşı’yı andıran devasa büyüklükte bir alan. Her pasajında rengarenk dükkanlar ve güleryüzlü insanlarla karşılaşabileceğiniz bölgede kuş pazarına göz atın, nargilenin tadına bakın.

Doha Neden Gidilir

8. Korniş’te yürüyüş yapın

İzmir’in Kordon’u, İstanbul’un Boğazı neyse Doha’nın da Korniş’i tam öyle bir şey. 7 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi boyunca palmiyeler, yemyeşil parklar, müzeler, kafeler ve bolca deniz havası var. Korniş Doha’nın nefes alma merkezi. Bir yanı Souq Waqif ve geleneksel mimari, diğer yanı West Bay ve gökdelenler bölgesi…

9. Herkese alternatif var

Doha, sunduğu alternatiflerle farklı beklentilere sahip seyahat severleri memnun edecek potansiyelde bir şehir. Eğlenceyi seven, adrenalinden hoşlanan, doğayla buluşmak isteyen, lüks ve alışveriş tutkunu olan ya da müze dolaşmaktan keyif alanlar için her şey şehrin farklı yerlerine dağılmış durumda.

Souq Vaqif Carsisi

10. Türk olduğunuzu dile getirin

Doha’da Türklere karşı inanılmaz boyutta bir sempati var. Türk olduğunuzu belirttiğiniz anda tüm kapılar ardında kadar açılıyor. Yol sorduğunuzda gideceğiniz yere bırakan, mutlaka bir şeyler ikram etmek isteyen çok sayıda insanla karşılaşınca mutluluk garantisi veriyor şehir.

Katar‘ın kozmopolit başkenti Doha, vizesiz seyahat ve kısa uçuş mesafesi ile Orta Doğu’da en güvenli seyahat rotalarından.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here