Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Lizbon’da Yapmanız Gereken 10 Şey

Lizbon’da Yapmanız Gereken 10 Şey

537
0

Portekiz‘in başkenti Lizbon, batı Avrupa‘nın en görkemli şehirlerinden. Ruhu, atmosferi, zengin kültür ve sanat yaşamı, tarihine sahip çıkan mimari yapıları, sokak lezzetleri ile her köşesinde kendine has bir şeyler bulabileceğiniz Lizbon, çok farklı bir Avrupalı.

Avrupa’nın en renkli başkentlerinden Lizbon, Roma ve İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulu. 1260 yılından bu yana Portekiz’e başkentlik yapan şehir, 16. yüzyılda Portekiz İmparatorluğu zamanında en ihtişamlı dönemini yaşadı.

Lizbon’da Yapmanız Gereken Şeyler

Belem Kulesi’nin tepesinden Tagus Nehri manzarasını izleyin

Lizbon-Yapilacak-Seyler

Gezilecek çok sayıda yere sahip olan Lizbon’da, 16. yüzyılda Tagus Nehri’nin denizle buluşan bölümünü savunmak için inşa edilen Belém Kulesi, kentin en önemli tarihi eserlerinden. Kuleyi çevreleyen bahçeler, içerisinde yer alan mobilya, mücevher ve tablolar ziyaretçileri büyülüyor.

Jeronimo Manastırı ve Vasco da Gama’nın mezarını görün

Lizbonda-Yapilacak-Seyler

Belém’de bulunan Jerónimos Manastırı, üç önemli Portekizli edebiyatçı olan Luís Vaz de Camões, Alexandre Herculano ve elbette Fernando Pessoa ile gemici Vasco da Gama‘nın mezarını barındırarak kültürel açıdan oldukça önem taşıyor. Şehrin en yüksek tepesinde bulunan ve Manuelin tarzının en güzel örneği olarak kabul edilen Jéronimos Manastarı, UNECSO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor.

Gulbenkian Müzesi’nin sanat galerisini gezin ve bahçesinde dinlenin

Berardo Modern Sanat Müzesi’ne hayran olun

Berardo-Art-Collection

Modern sanatın hayat bulduğu Berardo Müzesi’ni ve yeniden doğan Tasarım ve Moda Müzesini de içine katarak yepyeni bir oluşum içine girdi.

Dev akvaryum ve onu çevreleyen Parque Das Naçoes mimarisini keşfedin.

George Kalesi ve çevresindeki Orta Çağ’dan kalma Alfama’yı gezin.

Nehir kenarındaki Bairro Alto barda bir şeyler için

Bairro-Alto-Lizbon

Renk renk çinilerle kaplanmış ve yan yana dizilmiş tarihi binalar, yaratıcı ve şaşırtıcı sokak grafitileriyle yokuşları inip çıktığınız bohem bir alan olan Bairro Alto, leziz kahveleriyle dinlenmek için en güzel yerlerden biri. Buranın tepesinde yer alan Principe Real Caddesi ve Parkı ise, Portekizli özgün tasarımcıların butikleri, tasarım dükkanları, antikacıları ve Esplana da park kafesiyle keyifli bir gezinti için en iyi tercihlerden.

Pek çok sürprizle dolu Barrio Alta’nın diğer caddeleri ise, Rua do Norte, Rua da Atalaia, Rua da Rosa ve Rua de Sao Pedro de Alcantara. Ayrıca Lizbon’daki Baixa Bölgesi, modern yapısı ve parke taşlı sokaklarıyla 18. yüzyıl şehri olan Lizbon’un çehresini değiştirmesiyle biliniyor. Özenli ve şık tasarımlara sahip göz alıcı küçük butikleriyle bu yer, Chiado ve Alfama Bölgesi’nin tam ortasında yer alıyor.

Keşif çağı ve Avrupa’dan başyapıt niteliğinde eserler bulunan Antik Sanat Müzesi’ndeki eserleri görün.

Öğleden sonra nehir kenarında bir kafe ya da restoranda bir şeyler atıştırın.

Sintra Sarayları’na günübirlik bir gezi düzenleyin.

Castelo-Sao-Jorge

Lizbon’un kurulduğu yedi tepenin biri üzerinde 5. yüzyılda inşa edilen Castelo de São Jorge, surlar boyunca sahip olduğu panoramik şehir manzarasıyla oldukça dikkat çekici bir nokta. Kent, sahip olduğu Elevador da Glória, Elevador da Bica ve Elevador da Lavra füniküler sistemleriyle de ünlü. Bu kablolu raylı sistemlerden biriyle gezintiye çıkmadan kentten ayrılmamak gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here