Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Büyüleyici Paris Sokaklarında Gezilecek 7 Yer

Büyüleyici Paris Sokaklarında Gezilecek 7 Yer

975
0

Aşk ve romantizm denildiğinde dilinizden dökülen ilk kelimelerden biri Paris. Büyüleyici atmosferiyle ünlü sokakları, mis kokulu parfümleri, en güzel üzüm bağlarında üretilen leziz şarapları ve etkileyici mimarisiyle zihinlere kazınan bu Avrupa şehri, Fransa gezilerinin vazgeçilmez adreslerinden biri.

Büyüleyici Paris Sokaklarında Gezilecek 7 Yer

1. Eyfel Kulesi

Eyfel-Kulesi-Paris

Gustave Eiffel tarafından tasarlanan ve günümüzde Fransa’nın sembol yapısı haline gelen Eyfel Kulesi, Paris gezilerinin en popüler adreslerinden. 1887-1889 yılları arasında inşa edilen ve ilk yapıldığı dönemlerde geçici olarak kullanılması düşünülen kule, beklenin üzerinde bir ilgi gördüğü için bugün hala şehri süslemeye devam ediyor.

2. Notre Dame Katedrali

Notre-Dame-Paris

Gotik tarzı ve ihtişamlı mimarisiyle göz kamaştıran Notre Dame Katedrali, 69 metre yüksekliğinde ikiz kuleleriyle ünlü. Kulelerinin yanı sıra Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Gülpencereler gibi bölümleriyle de bilinen katedral, inşa edildiği 1163-1334 yıllarından bu yana şehrin en önemli ibadethanelerinden.

3. Louvre Müzesi

Louvre-Paris

Dünyanın en büyük sanat müzesi olarak anılan ve tamamını gezmek için bir günün asla yeterli olmadığı Louvre Müzesi, giriş kapısı önüne sonradan inşa edilen Cam Piramit sayesinde ününe ün katmış durumda. Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze olan Louvre’de Mona Lisa, Milo Venüsü gibi eserlerin de aralarında bulunduğu 35 binden fazla eser sergileniyor.

4. Montmartre Tepesi

Montmartre-Paris

Sacre Coeur Bazilikası, mimarisiyle göz alan evleri ve her köşesinden sanat fışkıran sokaklarıyla büyüleyici bir atmosfere sahip olan Montmarte Tepesi, deniz seviyesinden 130 metre yükseklikte bulunuyor. Montmarte, geçmişte Vincent van Gogh ve Salvador Dali gibi ressamların atölyelerinin yer aldığı bir bölge olduğu için Ressamlar Tepesi ismiyle de anılıyor.

5. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre-Coeur-Paris

Montmarte Tepesi’nin üzerinde bulunan en görkemli yapı olan Sacre Coeur Bazilikası, şehrin en popüler tarihi binalarından. 1875-1914 yılları arasında Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilen bu bazilika, Paris’in enfes manzarasını izlemek isteyenlerin de buluşma noktalarından.

6. Şanzelize Caddesi

Sanselize-Caddesi-Paris

Paris’e gidip de Şanzelize Caddesi‘ne uğramadan dönmek olmaz. Hem Paris’in hem de ülkenin en ünlü ve lüks caddelerinden olan Şanzelize, 1667 yılında yapıldı. Günümüzde Paris’in en pahalı mağazalarının, kafe ve restoranlarını yer aldığı bir cazibe merkezi haline gelen Şanzelize Caddesi’nde Zafer Takı’nı da mutlaka görmelisiniz.

7. Disneyland

Disneyland-Paris

Şehirde iki bin hektarlık bir alanı kaplayan devasa bir eğlence merkezi olan Disneyland, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ikinci Disneyland olmasıyla da ünlü. Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere iki bölümden meydana gelen Disneyland Paris, şehir merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here