Portland, Oregon’da Yapılacak 10 Şey

849
0

Kuzey Amerika’da bulunan Portland şehri, ABD’nin Oregon eyaletinin sevilen seyahat rotalarından. 1907 yılından bu yana düzenlenen gül festivali nedeniyle “Gül Şehri” olarak da anılan Portland, her yıl haziran ayında bu festivale katılmak için şehre gelen yarım milyona yakın ziyaretçiyi ağırlıyor. Portland bu yüz yıllık festival eğlencesinin yanı sıra alışveriş noktaları, nefis yemeklerin hazırlandığı restoranları ve turistik yerleriyle de görülmeye değer.

Portland, Oregon’da Yapılacak 10 Şey

1. Washington Park

Washington-Park

Portland’ın en eski parklarından biri olan ve içinde çevreye renk katan enfes bir gül bahçesinin de yer aldığı Washington Park, 1891 yılına dek uzanan köklü bir geçmişe sahip. İsveçli bir sanatçı tarafından Rönesans dönemi çeşmesinden esinlenerek yapılan canavar büstleriyle süslenmiş demirden bir çeşmenin de bulunduğu park, özellikle bahar ve yaz dönemlerinde oldukça kalabalıklaşıyor.

2. Pearl District 

Pearl-District 

Pearl District (İnci Bölgesi), harika restoranlar, etkileyici eserlerin sergilendiği sanat galerileri, eşsiz butikler ve üç bin 500 farklı bölümde bir milyondan fazla kitabın yer aldığı dünyanın en büyük bağımsız kitap satıcısı olan Powell ile turistleri cezbediyor. İsmini de bölgenin en popüler noktalarından biri olduğu için alan Pearl District, şehrin en hareketli yerlerinden.

3. Lan Su Çin Bahçesi

Lan-Su-Chinese-Garden

Lan Su Çin Bahçesi (Lan Su Chinese Garden), şehirde geleneksel Çin bahçelerinin geleneksel Çin tasarımı, mimarisi ve doğasını yansıtan etkileyici bir yeşil alan. Portland ile kardeş şehir olan Suzhou’dan şehre gelen sanatçıların Ming Hanedanlığını yeniden canlandırmak için tasarladığı bu bahçede, “Uyanan Orkideler” olarak da bilinen Lan Su bitkilerini de görebilirsiniz.

4. Grotto Bahçeleri

Grotto-Bahceleri

Portland gezinizde şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve günün yorgunluğunu atmak için gidilebilecek en güzel yerlerden arasında Grotto Bahçeleri ilk sıralarda geliyor. 1924 yılından bu yana huzurlu noktalarından biri olan bu bahçelerin içinde Meryem Ana’ya ithaf edilen Ulusal Katolik Tapınağı da bulunuyor.

5. Portland Cumartesi Pazarı

Portland-Market

Alışveriş sevenlerin küçük bir cenneti andıran Portland Cumartesi Pazarı‘ndan el yapımı takılar ve eşyaların yanı sıra yerel ürünleri de satın alabilirsiniz. Mart ve aralık ayları arasında açılan ve bu süre içinde bir milyona yakın kişinin ziyaret ettiği bu yerel pazarda 350’den fazla tezgah kuruluyor. İsmi Cumertesi Pazarı olmasına rağmen, bu alışveriş yeri sadece pazar günleri açık.

6. Oregon Bilim ve Endüstri Müzesi

Oregon-Bilim-Muzesi

Oregon Bilim ve Endüstri Müzesi, bilim meraklılarının asla kaçırmak istemeyeceği bir yer. Birçok serginin yanı sıra doğa, endüstri ve teknoloji ile ilgili interaktif deneylerin de yapıldığı bu müze de bir Planteryum da bulunuyor. Müzede, The Hunt for Red October filminde yer alan bir denizaltı olan USS Blueback sergisini de görebilirsiniz.

7. Pittock Mansion 

Pittock-Mansion

Şehrin batı tepelerindeki ormanlık bir arazide bulunan Pittock Mansion (Pittock Yalısı), Rönesans tarzı bir şato inşa etmek isteyen Gazete yayıncısı Henry Pittock tarafından yapılmaya başladı. 1909 yılında temelleri atılan bu şato, 1919 yılında tamamlandı. First Love, Unhinged ve The Amazing Race gibi filmlerden ve televizyon dizilerine ev sahipliği yapan bu şato, harika bir Portland manzarasına da sahip.

8. Portland Gök Treni

Portland-Gok-Treni

Şehrin 150 metre üzerinde yol alan Portland Gök Treni, Portland’ı kuşbakışı izlemek isteyen turistleri cezbediyor. Toplam dört dakika süren bu yolculuğa bir kerede 79 kişi katılabiliyor. Trenin rotası Güney Waterfront’dan Marquam tepesine kadar uzanıyor ve evlerin, işyerlerinin de üzerinden geçiyor.

9. Oregon Hayvanat Bahçesi

Oregon-Zoo

Oregon Hayvanat Bahçesi, 1888 yılında kuruldu. 1962 yılında esaret altında doğan ilk fil olan Packy ile tüm dünyada tanınmaya başlayan bu hayvanat bahçesi, Portland Hayvanat Bahçesi ismiyle de anılıyor. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan tepeli akbaba gibi hayvan türlerinin de yer aldığı parkta 232 tür hayvan yaşıyor.

10. Forest Park 

Forest-Park-Oregon

Tasarımı 1903 yılında hazırlanan ama 1948 yılında açılabilen Forest Park (Orman Parkı), Amerika’daki en büyük şehir parklarından. Tualatin Dağlarından Portland’ın kuzeybatısına doğru uzanan bu park, yaklaşık 80 mil uzunluktaki yürüyüş parkurlarıyla hem yürüyüş meraklılarını hem de at binmek isteyenleri konuk ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here