Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Reykjavik’te Görülecek En İyi 10 Yer

Reykjavik’te Görülecek En İyi 10 Yer

687
0

İzlanda‘nın güneybatısında bulunan Reykjavik, dünyanın en kuzeydeki başkenti olma şerefine sahip. Ayrıca, soğuk bir ülkede yaşamı tecrübe etmek isteyen gezginler için popüler bir turizm merkezi. Şehir, İzlanda’ya özgü bir tatil için iyi bir başlangıç veya bitiş noktası.

Avrupa‘nın etkileyici başkenti Reykjavik’te mutlaka görmeniz gereken yerler bu listede.

Reykjavik’te Görmeniz Gereken Yerler

10. Saga Müzesi

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-Sava

Ziyaretçiler, Saga Müzesi’nde savaşçı Norsemen’ın İzlandaki tarih üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Müzeler, bazen “kana susamış” olarak nitelendirilen görüntülerle, ülkenin erken yerleşiminde Norsemen’in dönemini yaşatıyor. Ziyaretçiler bu korkunç insanların bal mumu figürlerini ve ayrıca kostümlü Norsemen’i görebilirler. Sıradan insanların günlük yaşamlarını nasıl sürdürdüklerini de görebilir ve dilerseniz Norsemen, kostümü ile resim de çektirilebilirsiniz.

9. Volkan Evi

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-Volkanevi

İzlanda bugün barışçıl bir ülke olabilir ama volkanlar söz konusu olduğunda ülke en aktif ülkelerden biri. Ülkede her biri 3-5 yılda bir patlayan 200 yanardağ var. Volkan Evi, bu volatilite hakkında daha fazla bilgi edinmek için en iyi yer. İzlanda’nın jeolojik geçmişini gösteren sergide, adada bulunan bir mineral koleksiyonu bulunuyor. Diğer müzelerden farklı olarak, Volkan Evi, ziyaretçilere “dokunabilirsiniz!” Diyen işaretler de gönderiyor. Müzede ünlü patlamalarla ilgili belgesel filmler de gösteriliyor.

8. Laugavegur

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-Laugavegur

Alışveriş yapmak isteyen gezginler, Reykjavik’in ana alışveriş caddesi olan Laugavegur’a gitmeyi tercih ediyorlar. Kent merkezinde bulunan Laugavegur, başkentin en eski sokaklarından biri. Ad, Reykjavik kadınlarının çamaşırlarını yıkadığı bir kaplıcaya çıktığı için “yıkanma yolu” olarak geçiyor. Vogue tarafından “aşırı soğuk” olarak nitelendirilen Laugavegur, tarihi bir semtte hipster dükkanlarıyla dolu. Laugavegur’de ayrıca, özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri, kentin en iyi restoranlarının ve gözde gece hayatının bir kısmı da var. Seyahatlerde şık giysiler, ev eşyaları veya sadece iyi vakit geçirmek isteniliyorsa, hepsi Laugavegur’da var.

7. Arbaer Açık Hava Müzesi

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-ArbaerArbaer Açık Hava Müzesi, Reykjavik’in geçmişi hakkında bilgi almak için en iyi yerlerden biri. 1957 yılına kadar çalışır halde bir çiftlikti ardından canlı bir tarih müzesine dönüştürüldü. Arbaer Açık Hava Müzesinde ziyaretçiler, Reykjavik’in sakinlerinin geçmişte köy ve çiftliklerde yaşadıkları dönemde giydikleri kılık kıyafetleri görebilirler. Sergi, Reykjavik’te, eski otomobil şovları gibi çeşitli etkinliklerle geçmiş dönemi aydınlatıyor.

6. Harpa

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-Harpa

Henüz 2011 yılında açılmış olmasına rağmen, Harpa Reykjavik’in en önemli yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Harpa, konferanslar ve konserler için kurulmuş bir mekan ama en çok göz alıcı mimarisi ile göze çarpıyor. Binanın çelik çerçevesini farklı renkleri ile cam paneller çevreliyor. Bina ilk olarak Reykjavik’te konserlere ev sahipliği yapmak için hazırlandığında konser canlı olarak televizyonda yayınladı. İnşaat tamamlanmadan önce Harpa, Gæska: Skáldsaga’nın film versiyonu için geçici bir camiye dönüştürüldü. Sunduğu etkinlikler arasında Uluslararası Caz Günü ve Reykjavik Çocuk Kültürü Festivali yer alıyor.

5. Perlan

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-Perlan

Perlan veya İnci, Reykjavik’in pek çok amaca hizmet eden kent simgesi binalarından biri. Aslında Perlan, bir sergi ve konser mekanı. Kent sakinlerinin kullanımı için jeotermal sıcak su içeren altı büyük tanka sahip. Tanklar arasında bir atriyum bulunur. Alt kat Kış Bahçesi olarak kullanılırken dördüncü katta, ziyaretçilerin, Reykjavik’in ve çevrenin panoramik görüntüsünü izleyebilecekleri bir seyir terası bulunuyor. 1988’de Oskjuhlid Tepesi’nin üstünde inşa edilen binanın dışında bile insan yapımı bir kayser var.

4. Yerleşim Sergisi

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-Yerlesim-Sergisi

Reykjavik’in geçmişiyle ilgilenenlerin Saga Müzesini ve Yerleşim Sergisini mutlaka ziyaret etmeleri gerekiyor. Reykjavik Kent Müzesi Yerleşim Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor – Reykjavik 871 ± 2. Bunun nedeni Reykjavik’in M.Ö. 871’da (artı veya eksi iki yıl) yerleştiğine inanılmaktadır. Sergi, 910 ile 1000 yılları arasında yerleşimi gösteren bir salon üzerinde durulsa da aslında 2001’de keşfedildi. Bu salon, İzlanda’nın en eski insan yapımı yapılarından biri. İçerideki sergide Vikingler tarafından kullanılan kalıntıları da görebilirsiniz.

3. İzlanda Ulusal Müzesi

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-Izlanda-Muzesi

İzlanda Ulusal Müzesi, ülkenin tarihini Viking yerleşimlerinden bugüne kadar sergiliyor. 1863’te kurulan müze, yerleşim dönemine ağırlık veriyor. Liderlerin nasıl yönettiklerini ve kılıçları, Thor’un boğa heykelini (gök gürültüsü tanrısı) ve içki boynuzları gibi eserleri sergiliyor. Bununla birlikte, en değerli eser ise Valşjófsstáğir kilise kapısı. Bu 13. yüzyıla ait bir kapı ve bir aslanı kurtarmak için ejderha öldüren bir şövalyeyi ve sonrasında da onun sadık arkadaşı oluşunu tasvir ediyor. Benzersiz bir binada yer alan müzede, sergilenen 2.000’den fazla eser var ve ziyatet etmek isteyenler için sesli rehberi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

2. Solfar Heykeli

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-Solfar

Sun Voyager olarak da bilinen Solfar Heykeli Atlas kıyısında Saebraut Yolu’nda bulunuyor. Jon Gunnar Arnason tarafından tasarlanan eser, Reykjavik’in 200. yıldönümünü kutlamak üzere açılan heykel yarışmasını kazandı. 1990’da sanatçı, tasarımını geçmişte yaşayan Avrupalıların Moğolistan’a ulaşmak için güneşi takip ettilerini ve bu şekilde İzlanda’ya göçtükleri inancına dayandırdığını söyledi. Solfar Heykeli, bir Viking gemisi olmasa da bir gemiye benzeyen devasa bir soyut çelik heykel ve güneşin bir parçası sayılıyor.

1. Hallgrimskirkja

Reykjavik-Gorulecek-Yerler-hallgrimskirkja

Hallgrimskirkja merkezi Reykjavik’te bulunan bir Lutheran kilisesi, ancak herhangi bir kilise sayılmaz. İzlanda’daki en büyük kilise olma özelliğine sahip ve ülkenin en yüksek binalarından biri olarak 75 metre yüksekliğindedir. İzlanda’nın başkentinde modern tasarımıyla Ateistler için bile mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğu söyleniyor. Kilisenin dağ tepesine benzediğini düşünen ziyaretiler bile var. Kilise İzlanda’daki dağlar, kayalar ve buzullara benzemesi için tasarlanmış olduğundan böyle düşünmeleri de normal. Kilise rahipleri binanın Katolik kilisesinden daha yüksek olmasını istiyorlardı. Bu benzersiz binanın inşaatı 1945 yılında başladı ve tam 41 yıl sonra sona erdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here