Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Komşuya Ziyarete Gidelim: Sakız Adası

Komşuya Ziyarete Gidelim: Sakız Adası

988
0

İzmir’in yanı başında, ulaşılması en kolay adalardan Sakız Adası, huzurlu ve keyifli bir rota. Yunanistan’ın en büyük beşinci adası unvanını taşıyan Sakız, Orta Çağ esintisi taşıyan köyleri, berrak denizi, bakir koyları, etkileyici taş evleri, şirin balık lokantaları ile tatil için en güzel seçeneklerden.

Sakız ağaçları ile bezeli ada keşfedilmeyi bekleyen onlarca köy, volkanik plaj ve bakir koya sahip. 55 bini aşan kişinin dağınık bir şekilde yaşadığı ada Tarihçi Isidoros’a göre adını Suriye dilinde sakız anlamına gelen Phoenicians’dan alıyor. Adanın adıyla ilgili bir başka söylence Yunan mitolojisinde ismi sıkça geçen Girit Kralı Olinopionos kızı Chioni kökenli.

Yunanistan-Sakiz-Adasi
Pirgi Köyü, Sakız Adası

Nikos Kazancakis’in romanından uyarlanan ve başrolünde Anthony Quinn’in oynadığı, 3 dalda Oscar alan Zorba filminin müziğinin bestecisi Mikis Theodorakis Sakız Adası’nda doğan ünlü isimlerden.

Sakız Adası’nda birçoğu korsan saldırılarından korunmak için kale şeklinde inşa edilen irili ufaklı 66 köy var. Adanın seramik üretim merkezi Armolia, sırt sırta veren ve meydanda birleşen dar sokaklarıyla Olympi, Cenevizliler dönemini yansıtan duvar desenleriyle bezeli Pirgi, labirent sokaklarıyla Mesta, 1822 kuşatmasında halkının topluca intihar ettiği terk edilen köy Anavatos görülmeye değer.

Adada mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Sakız Arkeoloji Müzesi, Argenti Folklor Müzesi, Chios Bizans Müzesi, Nea Moni Manastırı, Panagia Krina Kilisesi ve Apolichnoi Kalesi bulunuyor. Sakız’ın tadını çıkarmak için bakir plaj ve koylar ile daracık köy sokaklarında dolaşmak şart.

Sakız kent merkezinden 12 km uzaklıkta bulunan Nea Moni Manastırı, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde. 1024’te üç rahip tarafından inşa edilen manastır, Bizans egemenliği döneminde bölgenin en önemli inanç merkezlerinden birine dönüşmüş. İstanbullu ustalar tarafından yapılmış mozaiklerle dekore edilen manastır, Bizans sanatının tipik örneklerinden.

Damla sakızı üretimiyle dünyaca tanınan bir yer olan adada narenciye üretimi de yüzyıllardır devam ediyor. Özellikle Venedikler döneminde dünyanın birçok yerinde Sakız’da üretilen narenciye ürünleri tüketilmiş. O dönemlerde üretilen 4 portakalın satış fiyatının bir işçinin günlük yevmiyesine denk olduğu anlatılıyor.

Sakiz-Adasi-Yunanistan
Mavra Volia Plajı, Sakız Adası

Adanın ticaretle artan gelir düzeyi narenciye bahçelerinde inşa edilen taş köşklerde görülüyor. Kambos bölgesinde inşa edilen taş köşklerden biri Citrus Museum ismiyle, adanın en etkileyici müzelerinden birine dönüştürülmüş. Narenciye ticareti tarihi ve narenciye çeşitleri ile üretilen ürünleri görmek için müzeye uğrayın. Butik müzenin bahçesinde yer alan kafede Cafe’de Citrus markasıyla badem ezmesi, reçel ve tatlı çeşitleri satılıyor.

Alaçatı’nın en güzel butik otellerinden Sardunaki Konak Otel’in bir şubesi de Sakız Adası’nın Olympi Köyü’nde. 100 yıllık tarihi bir konak atmosferinde konaklama deneyimi için otel eşsiz bir fırsat. Sakız Adası’nın ilk ve tek Türk seyahat acentesi Deniz Tour’un sahibi Deniz Uyanmaz, Türk misafirperverliği ile adanın en tecrübeli isimlerinden. Sakız adası turları için kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Kuzeyinde Psara ve İnuses isimli iki küçük adaya da sahip olan Sakız Adası’na İzmir Çeşme Limanı’ndan kalkan feribotlarla gidiliyor. Turyol ve Ertürk firmalarına ait feribotlar sabah Çeşme’den kalkıp, akşam Sakız Adası’ndan dönüş yapıyor. Yunan firması Chios Sunries Lines’ın ise sabah Sakız, akşam Çeşme’den seferleri var. Çeşme-Sakız yolculuğu yalnızca 35 dakika sürüyor.

Ege’nin en huzurlu ve bakir rotalarından Sakız Adası, yılın her dönemi keyifli bir kaçamak için ideal.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here