Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye Türkiye’nin En Mutlu Şehri Sinop

Türkiye’nin En Mutlu Şehri Sinop

1110
0

Türkiye’nin en mutlu insanları Sinop‘ta yaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) yaptığı bir araştırmaya göre bu sonuç. Orta Karadeniz bölgesinde Türkiye’nin en kuzey noktasında yer alan Sinop yaklaşık 93 bin kişilik nüfusu ile belki küçük ama çok mutlu bir şehir. Trafik derdinin olmadığı, fiyatların Türkiye ortalamasına göre çok ucuz olduğu Sinop gezilecek ve görülecek yerler anlamında da beni oldukça etkileyen şehirlerden biri oldu.

Sinop Havalimanı sayesinde İstanbul’dan Sinop uçuşları ile buraya 1 buçuk saatte ulaşılabiliyor. İyi planlarsanız Sinop’ta yapılacak şeyleri bir günde tamamlamanız mümkün, ancak ben yine de 1 hafta sonunuzu Sinop ve çevresine ayırmanızı öneririm.

sinop inceburun

Türkiye’nin En Mutlu Şehri Sinop

Osman Kurt | cokgezenadam.com instagram @cokgezenadam

Sinopluların Türkiye’nin en mutlu insanları olmasında şehirlerinde trafik problemine rastlanmamasının da payı yüksek olsa gerek. Sinop yıllardır trafik ışıklarının olmaması ile diğer şehirlerden ayrışıyor. Zamanında bir yere trafik lambası konuyor ancak insanların kafası karışıp kazalar artınca kaldırılıyor.

Türkiye’nin En Kuzey Noktası İnceburun’a Gidin

İnceburun, Türkiye’nin en kuzey noktası olarak geçiyor. Buradaki deniz feneri önünde fotoğraf çektirip, doğanın tadını çıkartın. Birisi gözünüzü kapatıp sizi buraya getirse kendinizi İsviçre’de bir köyde hissedebilirsiniz. Ayrıca deniz feneri ve çevresi Avrupa’nın en güney batı noktası olan Sagres Burnu’nu da anımsatıyor. İnceburun ile ilgili bir önemli detay da yakından bu doğa harikasına bir nükleer santral yapılacak olması. Elinizi çabuk tutmazsanız Türkiye’nin en güzel noktalarından birini sadece bloglardaki fotoğrafları ile hatırlayacaksınız.

Sinop Diojen Heykeli

Sinoplu Diyojen’i Ziyaret Edin

Sinop’u anlamak için Sinop’un eskilerinden Diyojen’i ziyaret etmek gerekir. Makedonya Kralı Büyük İskender’in hayranı olduğu ve benden bir isteğin var mı diye sorduğunda, “Gölge etme başka ihsan istemem” diye tarihe not düşen meşhur filozof Diyojen Sinoplu’dur. Alparslan’a esir düşen Bizans Kralı Romen Diyojen Türkiye’de halk arasında iyi bilinse de Sinoplu Diyojen pek bilinmez. Klinik felsefenin öncüsü Sinoplu Diyojen’in heykeli Tarihi Sinop Cezaevi yakınlarında yer alıyor. MÖ 400’lü yıllarda yaşayan Diyojen medeniyete karşı çıkan ve bu yüzden bir fıçı içinde yaşayan bir filozof. Tek varlığı olan su kabını da eli ile su içen bir çocuk gördüğünde bırakıyor.

Sinop Akliman

Akliman’da Piknik Yapın

Akliman, Sinop şehir merkezine 9 km uzaklıkta İnceburun ile Hamsilos arasında yer alıyor. İlk çağlarda gemiler için bir barınak görevi gören Akliman, ayrıca seferleri sırasında vefat eden gemicilerin defnedildiği bir yer olarak da kullanılmış. Bugün deniz kenarında huzur bulacağınız bir sayfiye yeri olarak hizmet veriyor. Burası piknik yapmayı sevenler için oldukça güzel bir adres.

Sabahattin Ali Kogusu

Anadolu’nun Alkatraz’ı Tarihi Sinop Cezaevi’ni Gezin

Eski bir tersane Kırım Savaşı’ndan yıllar sonra bir cezaevine dönüştürülüyor. 3 tarafı denizlerle ve surlarla çevrili bu hapishaneden kaçmak çok zor olduğu için Alkatraz Hapishanesi’ne benzetilmiş. Hapishane’den kaçmayı başaran sadece 1 kişi olmuş. Nemden kibritin bile yanmadığı söylenen bu hapishanede birçok mahkûm cezalarını tamamlayamadan ölmüşler. Yaklaşık 120 yıl boyunca hapishane olarak kullanıldıktan sonra kapatılarak müzeye dönüştürülmüş. Bugün en mutlu şehrin belki de en mutsuz yapısı olarak ibret almak için gezilmeli.

Sabahattin Ali’nin Koğuşu’nu Ziyaret Edin

Tarihi Sinop Cezaevi dönemin ünlü yazar, şair ve politikacılarının tecrit yeri olarak kullanılmış. Bunlar arasında en ünlüsü ise Sabahattin Ali. Sadece bir yıl geçirdiği bu cezaevinde Kuyucaklı Yusuf romanı, Aldırma Gönül Aldırma başta olmak üzere birçok da şiir yazmış. Bugün Sabahattin Ali’nin yazdığı şiirler hapishanenin duvarlarını süslüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here