Ana sayfa Gezgin Rotaları Türkiye Dario Moreno Esintili Bir Dünya: Tarihi Asansör

Dario Moreno Esintili Bir Dünya: Tarihi Asansör

1572
0

İzmir‘in sembol yapılarından Tarihi Asansör, etkileyici manzarası ile şehre gelenlerin uğrak noktalarından. Konak Karataş’ta dünyaca ünlü müzisyen Dario Moreno‘nın adını taşıyan sokakta ziyaretçilerini karşılayan Tarihi Asansör’ün çevresi şirin kafeler ve sanat atölyeleri ile çevrili.

Asansör denildiğinde çoğu kişinin aklına apartmanların içerisinde kullanılan taşıma sistemleri gelebilir ama bu durum İzmir için biraz farklı. Zira Karataş semtinde bulunan Tarihi Asansör bir binanın içerisinde değil, iki sokağı birbirine bağlayan bir noktada bulunuyor. Asansörün inşa edilme süreci ise bundan yaklaşık 100 yıl öncesine dayanıyor.

Dario Moreno Sokağı

Tarihi Asansör’ün geçmişi

Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfat Paşa Sokağı arasında 58 metrelik bir yükseklik farkı bulunduğu için bu iki sokak arasındaki ulaşım dik merdivenler aracılığıyla yapılıyormuş. 1900’lü yılların başına kadar kullanılmaya devam eden bu merdivenlerin asansöre dönüşüm hikâyesi de oldukça enteresan.

O yıllarda bölgede oturan Devidas Ailesi’nden bir kişi 155 basamaklı merdivenlerden düşüp ayağını kırınca, ailenin yakın dostu olan Musevi İşadamı Nesim Levi de buraya asansör yaptırmaya karar vermiş. Marsilya’dan getirilen tuğlalarla yapılan ve inşası 1907 yılında tamamlanan asansör, muhteşem manzarasının da etkisi ile yıllar içinde turistik bir yapıya dönüşmüş.

tarihi asansor nerede

Bugün şehrin sembol yapılarından biri haline gelen Tarihi Asansör’ün işletmesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor. Teras bölümünde restoran ve kafelerin yer aldığı Asansör’de, manzarayı daha yakından izlemek isteyenler için dürbünler de bulunuyor.

Müzisyen Dario Moreno’nun izleri

İzmir’de günbatımı manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Tarihi Asansör’ün Mithatpaşa Caddesi tarafında ise Dario Moreno Sokak yer alıyor. İsmini İzmirli ünlü sanatçı Dario Moreno’dan alan ve eski adı Asansör Sokağı olan bu güzel sokağın içerisinde, sağlı sollu sıralanan eski Rum evleri bulunuyor. Sokakta aynı zamanda Dario Moreno’nun bir dönem yaşadığı ev de bulunuyor. Günümüzde her biri küçük ve sevimli kafelere ve sanat atölyelerine dönüşen bu evler, sokağa ayrı bir ruh katıyor.

tarihi asansor izmir asansor

Bu tarihi yapının işletmesini devralırken, Dario Moreno’yu da unutmayan belediye, Asansör içerisinde çalan Dario Moreno şarkıları eşliğinde ziyaretçilere kısa bir nostalji yaşatıyor. İzmir’in en etkileyici yapılarından biri olan Tarihi Asansör, fotoğraf meraklıları için de oldukça hoş görüntüler oluşturuyor.

Tarihi Asansöre nasıl gidilir

İzmir’in Karataş semtinde bulunan Tarihi Asansör’e, Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfat Paşa güzergâhında hareket eden belediye otobüsleri ile ulaşılabiliyor. Ayrıca İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan 202 numaralı otobüse binip, sahil yolu üzerindeki Karataş durağında inerek de Asansör’e ulaşmak mümkün.

İzmir’in sembol yapılarından biri olan Tarihi Asansör, İzmir gezilecek yerler listenizde yer almalı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here