Ana sayfa Gezgin Rotaları Tatile Gidilecek Vizesiz 10 Nefis Ülke

Tatile Gidilecek Vizesiz 10 Nefis Ülke

396457
66

Yurtdışı tatil yapabilmenin en kolay yolu vizesiz ülkelere yolculuk yapmak. Birçok ülke Türk pasaportuna vize uyguluyor, ancak görmeye değer tarihi ve turistik güzellikler olan görümeye değer çok sayıda vize istemeyen ülkeler de var. Schengen vizesi almakta yaşadığımız sıkıntıları vizesiz ülkelere seyahat ederek aşalım. Instagram’dan takip edin @yoldaolmak

Vizesiz Tatil Yapılacak 10 Güzel Ülke

1. Makedonya

tatile gidilecek vizesiz ulkeler

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında en çok tercih edileni olan Makedonya, Üsküp, Manastır ve Ohrid şehirleri ile görenleri büyülüyor. Balayı çiftlerinin de gözdesi Makedonya, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşu.

542 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldığından dolayı Türk izleri olan Makedonya ve diğer Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’ı kapsayan turlar ile vizesiz gezi yapmak mümkün.

Vizesiz balkan ülkeleri arasındaki Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri Üsküp, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmediğimiz bir şehir. Vardar nehri kenarında kurulmuş Osmanlı miraslarının yer aldığı bu şehir, barındırdığı birbirinden farklı ve eğlenceli kafe, bar ve clubları ile Üsküp, renkli bir gece hayatına sahip.

Makedonya’nın en popüler tatil beldesi olan Ohrid ise, Üsküp’ten yaklaşık 3,5 saat kadar uzaklıkta, güneyde, Ohrid Gölü’nün hemen kıyısında bulunuyor. Balkanlar’ın kalbinde, Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski gölü. Balkanların ortasında şirin bir ülke, geleneksel yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla her sezon ziyaret edebilecek bir ülke.

2. Filipinler

vizesiz tatile gidilecek ulkeler

Güney Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden Filipinler, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış beyaz kumlu kumsalları, yağmur ormanları, doğa harikası ilginç yerleri, gelişmiş otel ve hizmet kültürü, her türlü yemeği bulabilme şansı ve en önemlisi belki de fiyatların ucuzluğu ile görülecek vizesiz ülkeler listesine giriyor.

Yurt içindeki tatilin maliyetine yakın, ama daha farklı, eğlenceli ve egzotik bir seyahate olanak sağlayan ülke, henüz bir çoğunun adının olmadığı 7,109 adadan meydana geliyor. Eğer deniz, kum, güneş ve iyi yemek arıyorsanız El Nido tam size göre. El Nido kasabası, Filipinler’in ünlü tatil adası Palawan’nın kuzey doğusunda bulunuyor.

Tropik bir cennet olan Filipinler, Türkiye pasaportuna 30 günlük girişlerde vize istemiyor. Dünyaca ünlü Boracay Adası ise son yılların gözde destinasyonları arasında yer alıyor. Gerçekliğine inanılamayacak kadar güzel zümrüt yeşili dağlar ve turkuaz denize sahip kumsallarda tropik içkilerin keyifle yudumlanacağı bir tatil yeri. En ucuz vizesiz tatil yerlerinden biri.

3. Malezya

vizesiz gidilecek tatil yerleri malezya

Asya’nın vizesiz tatil ülkesi Malezya, Güney Çin Denizi’ne doğru uzanan Malay Yarımadası ve Borneo Adası’nın bir bölümü olmak üzere bir birine oldukça uzak 2 kara parçasından oluşuyor. Sabah ve Sarawak eyaletlerinin bulunduğu Borneo Adası’nın kuzeyine Doğu Malezya, Malay Yarımadası’naysa Batı Malezya adı veriliyor.

Başkent Kuala Lumpur, yarımadanın batı kıyısı üzerinde bulunuyor. Şehirdeki dünyanın en büyük Hindu tapınağı olan Batu Mağaraları ve Çin Mahallesi ve diğer renkli Hindu tapınakları ve camiler Malezya’nın etnik renkliliğinin de göstergesi.

Penang bölgesinde ise Dev botanik bahçeleri, dünyadaki ilk tropikal kelebek parkı, Tanjong Bungah’tan Batu Ferringhi’e kilometrelerce uzanan çok çekici kumsallar bulunuyor. Langkawi, Tioman ve Perhentian adaları görülmeye değer.

Kuala Lumpur’a birkaç saat uzaklıktaki Melaka şehri ise UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Ekvatoral tropikal bir iklimin seyrettiği güzel ülke Malezya, en uygun Nisan-Ekim ayları arasında ziyaret edilebilir. Malezya’ya 90 gün süreli vizesiz seyahat edilebiliyor.

4. Arjantin

vizesiz tatile gidilecek yerler

İspanyolcanın konuşulduğu Güney Amerika ülkesi Arjantin, futbolun, tangonun, lezzetli etlerin ve dünyaca ünlü Iguazu şelalesinin ülkesi. Para birimi ise Pezo’dur. Güney Amerika’nın en havalı şehri olarak bilinen, güzel hava anlamına gelen,başkent Buenos Aires’e ismi ülkeyi keşfeden İspanyol kaşifler tarafından verilmiş. Kasım-Nisan ayları arasında hava sıcaklığı 14-28 C, Mayıs-Ekim aylarında ise 8-18 C arasında seyrediyor.

Başkent Buenos Aires’te, San Martin Alanı, Avenida Nueve de Julio, Obelisk, Casa Rozada, Palermo Parkı, St. Telmo, Recolata, Anıt Mezar ve Eva Peron, Pilar Kilisesi görülmeye değer. Ayrıca eski ve yeni limanların bulunduğu La Boca, Metropolitan Katedrali, Kongre Sarayı ve Colon Tiyatrosu görülebilir.

1800’lü yıllarda Lübnan’dan ülkeye göç edenlerin, Osmanlı torunu olduğu için El Turco lakabıyla çağrıldığı Arjantin, Türkiye ile karşılaştırılınca yarı yarıya daha ucuz. İspanyol ve İtalyan mutfağıyla harmanlanmış olan Arjantin mutfağı oldukça ünlü ve damak tadımızı da oldukça uygun.

5. Arnavutluk

tatile gidilecek vizesiz yerler

Balkan yarımadasının batı bölgesinde uzanan Arnavutluk, vizesiz ucuz ülkeler arasında. Komünizm döneminde neredeyse 50 yıl dünyaya kapılarını kapatmış olan ülkeydi. Tarihsel bağlarımız olan Arnavutluk hem vizesiz hem de ekonomik bir tatil için gayet güzel bir ülke.

Kuzeybatıdan Karadağ, kuzeydoğudan Sırbistan ve doğudan Makedonya, güneyden Yunanistan, batıdan Adriyatik Denizi’yle çevrili Arnavutluk, turkuaz denizi, tatil için elverişli adaları ve uzun kumsallarıyla ideal bir tatil yeri. Hem tatil için uzun uçuş yapmadan hem de vizesiz olarak bunlara erişebilmek güzel.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Berat kasabası, Mardin ve Safranbolu benzeri bir his uyandırıyor. 1000 pencereli yer olarak adlandırılan Berat da şahane dağ manzarasına bakan bir tatil neden olmasın! Deniz, güneş ve kum üçlüsünü sevenler için Durres uygun bir şehir.

Ayrıca Kruja ve İşkodra da görülmesi gereken yerler arasında. başkenti Tiran ise turizme yeni yeni alışmaya çalışan, rengarenk evleri, karışık ara sokakları ve ekonomik konaklama, yiyecek seçenekleri ile oldukça dikkat çekici bir şehir.

6. Maldivler

vizesiz gidilecek balayi yerleri

100 yıla yakın bir süre boyunca İngiliz sömürgesi olan Hint Okyanusu’ndaki Maldivler, 1965’te bağımsızlığını kazanmış. 1192 Adadan oluşan ülke, 11 Kasım 1968 tarihinde Cumhuriyet olmuş. Yerleşim olan adaların neredeyse %90’ı oteller tarafından kullanılan ülkenin, en çok ziyaret edilen şehri ise Male. Bu şehir adalar topluluğunun hem başkenti ve hem de en büyük kenti olarak dikkat çekiyor.

Tropikal iklime sahip ülkede yılın hemen hemen her mevsimi tatil için uygun bir iklimi bulunuyor. Kartpostallarda görünen manzaralar, paletlerde bile görülmeyecek mavi rengin tonlarına sahip denizi ve eşsiz beyaz kumsalları ile, sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin en uygun destinasyonlarından birisi.

Hindistan’ın güneyinde Hint Okyanusu’na serpilmiş bu adalar, dünyanın en çok tercih edilen balayı tatili listesinde yer alıyor. Bu nedenle Maldivler balayı turları oldukça ilgi görüyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen bu tatil ülkesi unutulmaz bir tatil sunuyor.

7. İran

vizesiz tatil yerleri

Komşumuz İran, modern kültürün etkisinde kalmayarak kendine münhasır halde olan kültürü ve atmosferiyle görülmeyi hak ediyor. Görkemli sarayları, nadide eseler barındıran müzeleri, büyük ve kalabalık meydanları, huzur veren çok sayıda park ve bahçeleri olan Tahran, Fars kültürü ve sanatı ile süslü, estetik kaygıyla inşa edilmiş binaları ile gezilebilecek bir şehir.

İsfahan, görkemli mimarisi ile kartpostal güzelliğinde olmasının yanı sıra, tarihi boyunca kültür, sanat ve bilimin merkezi olmasıyla, adeta Avrupa Rönesans’ının başkenti Floransa’yı anımsatıyor. Pers İmparatorluğunun ünlü başkenti Persepolis’e ev sahipliği yapan Şiraz, şiir, şarap ve güllerin şehri diye tarihin yapraklarında yer etmiş. 

Ayrıca Kaşhan, Yazd, Tebriz ve kutsal şehir Meşhed görülesi yerler arasında. İran Körfezinde yer alan Kişh Adası ise tropik bir iklim tadında tatil yapmak isteyenleri kendine çekiyor.

8. Güney Kore

vizesiz tatil yerleri kore

Tarihle modernizmin buluştuğu Asya’nın modern yüzü Güney Kore, güler yüzlü, dost, çalışkan ve dürüst insanları ile biliniyor. Modernizm ve geleneksel yaşamın iç içe geçtiği, gökdelenler, cezbedici alışveriş merkezleri, eğlence parkları, saraylar, budist tapınaklar ve tarihi binaların yan yana olduğu, eğlenceli, hareketli ve görkemli şehir Seul ülkenin başkenti.

Güney Kore, uzak doğuda birden fazla ülkeye kombine turlar yapmak için ideal bir destinasyon olabilir. Singapur, Malezya ile birlikte keyifli bir Uzakdoğu turu için dahil edilmesi gereken vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.

Koreli müzisyen PSY’nin 2012 yılı yapımı şarkısı Gangnam Style, komik, ritmik ve Park Jae-sang’ın alışılmadık dans figürlerinden dolayı çok büyük ilgi görmüştü. Turizm otoriteleri, ülkede bu yıl turizmin paylayacağı görüşünde.

Güney Koreliler, Türklere saygıda kusur etmemek için olağanüstü gayret gösteriyorlar. Bu ülkeye gidecekler için sonbahar ideal mevsim. Çünkü güneş, yaz ayları boyunca esirgediği yüzünü Eylül’den itibaren tüm güzelliğiyle göstermeye başlıyor.

9. Ukrayna

vizesiz gidilecek tatil yerleri

Yurtdışı turları yapacakların tercih edeceği vizesiz ülkelerden Ukrayna, dağlık ve ormanlık alanları, termal suları ve zengin bitki örtüsü ile önemli bir turizm bölgesi. Batı Avrupa’da yer alan Ukrayna, Romanya ve Rusya arasında Karadeniz ile sınırı bulunuyor. Belarus, Macaristan, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya ve Slovakya ile de sınır komşuluğu var. Başkent Kiev, sanatı ve mimari eserleriyle dünya kültürünün en önemli parçalarından biridir. Ülkenin Ortaçağ’dan kalma yerleri, mistik bir hava estiriyor.

Kiev, Ortodoks inancının Doğu Avrupa’ya yayılmasında başlıca rolü oynamıştır. Ulusal kültürün en önemli temsilcilerinden Lviv ise Barok ve Rönesans mimarisi ve dar Ortaçağ sokakları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Güney sahilinde ılıman Karadeniz iklimi görülen ülkenin yaz aylarında ılık geçer. Bu mevsimde güneyde ise hava durumu sıcak olarak kendini gösteriyor.

10. Tanzanya

afrikada vizesiz gidilecek balayi yerler

Dünyanın en güzel yerlerinden birisi olan Hint Okyanusu’nda yemyeşil bir ada. Topraklarında yetiştirilen baharatlar o kadar ün salmış ki diğer bir adı da Baharat adası olmuş. Siyahi insanların yanında Arap ve Hint asıllı insanlar da yaşıyor adada. Zanzibar, Şiraz’dan gelen İranlı göçmenler tarafından kurulmuş.

Tanzanya’nın 40 kilometre açığında yer alan Zanzibar Adası’nın adı Farsça “zencilerin sahili” anlamına gelen zangi bar kelimesinden geliyor. 1503-1698 yılları arasında Portekiz sömürgesi olan ada, 1698’de Umman Sultanlığı denetimine geçmiş.

Beyaz kumsalları, yüzlerce baharat çeşidi, onlarca tropik meyveleri ve turkuaz denizi ile dikkat çekse de, Queen grubunun efsanevi solisti Fredy Mercury’nin doğum yeri olması ile de oldukça ünlü bir yer.

Eskiden köle ticaretinin yapıldığı pazar yerinden, Arap Kalesi’ne, kentin en eski bölgesi olan Stone Town’dan, Frodhani yiyecek parkına, baharat bahçelerinden balık pazarına kadar Zanzibar’ın tüm güzellikleri ile görülecek yerlerin başında geliyor. Tanzanya Türk vatandaşlarına vize uyguluyor, ancak kapıda vize 50$ ödenerek alınabiliyor.

Yurtdışı tur düzenleyen seyahat acentelerin turlarının yaklaşık %30’luk kısmını vizesiz yurtdışı turları oluşturuyor. Vize vermek için vergi levhasından maaş bordrosuna, seyahat sigortasından otel rezervasyonuna pek çok belge talep eden Avrupa Birliği ülkelerinin aksine, vizesiz ülkelere tatile giderken girişte pasaporta vurulan damga şeklinde kolayca vize alınabiliyor. Vizesiz gidilebilen ülkelerde yurtdışı tatil yapabilmek için en az 6 ay geçerli bir pasaport sahibi olmak yeterli.

66 YORUMLAR

 1. Singapur tek gecerim, beyaz kum efsane. Bi de baska ulke uzerinden gittin mi ucuz turkiye’den pahali. Dubai cok pahali arkadaslar portakal suyu 22 dolar bu buz dolabina manit koyuyosun onlar 40 dolardı.

 2. Merhaba,
  Özellikle Kübayı gezmek istiyorum yeşil pasaportum var, ancak dilim yok. Lüks tutkum yok yalnızca Kübayı, kültürünü, sosyal yaşamını tanımak istiyorum asıl amacım oraya yerleşmek bu fikrimde oldukca netim. Bilenlerin fikirlerini rica ediyorum.

  • Arkdasinla gitti derim biraz rahat olursun. Benim de dilim yok 8 ulke gittim yaninda 1 tane arkadasin olsun derim tabi rusca biliyorum

 3. Sri Lanka yı kimse yazmamış, vizeyi kapıda alabiliyorsunuz. Kesinlikle görülmesi gereken bir tatil cenneti 🙂

 4. Tek başına yurdışına gezi yapanların tavsiyeleri ne olur , ingilzce bilmiyorum . Küba, amsterdam,roma, tayland uzak doğu düşünüyorum

  • Merhaba Canan Hanım
   Ben ekim ayında Küba’ya gittim. Yalnız gitmeyi planlıyorsanız İngilizce’den ziyade İspanyolca bilmeniz gerekiyor. Ayrıca ulaşımdada sorun yaşayabilirsiniz. Sabah gittiğiniz bir yerden akşam dönmeniz gerekebilir, o nedenle turla gitmenizi tavsiye ederim. Dünya mirası gezginleri sayfasından İzzet egeye ulaşabilirsiniz. Keyifli tatiller.

  • Merhaba canan hanım
   gezi rotası sizin zevk anlayışınıza göre kesinlikle değişir,
   -tarih; müze eski yerleşim seviyorsanız 1 numara roma dır,(İngilizce şart)
   -Amsterdam harika bir şehir dil sorununu halledebilirsiniz çok türk var
   -tamamen farklı bir kültür,ilginç bir yemek anlayışı, sınırsız eğlence ve birazda bütçeye uygun isterseniz Tayland harika dil çok az olsa yeter
   – hiç yurt dışına çıkmadıysanız bence bosna hersek ve sırbistandan başlayın dil problemi çekmezsiniz, özellikle Bosnalıların size olan yaklaşımları çok hoşunuza gidecektir. (Kızları biraz kıskanabilirsiniz 🙂 çok güzel ve bakımlılar )

 5. Filipinler’de gidilecek çok yer var ve zamanlamayı iyi yaparsanız hesaplı ve ucuz vizesiz 1 ay kalabiliyorsunuz.

 6. Tayland çok güzel deniz mahsulleri ve uzakdoğu mutfağı severler için ideal, ayrıca çok güvenli ve organize, doğası cennet gibi atraksiyonu bol gece hayatı renkli.

 7. Merhaba arkadaşlar, gecen Şubat 9 gün Phukette tatil yaptık, iyiydi. Bu senede Bali düşünüyoruz ama internetten gözlemlediğim kadarı ile Phuket’e göre artı bir güzelliği çokta yok gibi. Yorumlarınız önemlidir. (2 erkek geziyoruz bu arada)

 8. Çok uzak hepsi. Karadağ Montenegro yakın ve deniz tatili de yapılabilir. Hem kara mesafesinde birçok vizesiz ülke var, Yolda olmak / being on The road. Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Makedonya bu ülkeler hep kara sınırı ve vizesiz.

 9. Çoğu çok uzak ülkeler olduğu için yani uçuş mesafesi artınca bilet fiyatı da artıyor. Mesela Uzakdoğu’da vize istemiyor çoğu ülkeleri ama çok uzak olduğu için biletler pahalı oluyor…

 10. Makedonya Balkanların Nazlı Kızı’dır. Balkanların En Güzel Memleketidir MAKEDONYA! Her Zaman Beklerim. 2 Yıldır buradayım Tıp öğrencisiyim. Makedonya’nın en iyi üniversitesinde yazları dönem boyunca Turist gezdiriyorum. Bireysel ve toplu gelen kişilere ev ve seyahat imkanı sunup kendi arabamla gezdiriyorum. Sadece Makedonya değil, komşuları Bulgaristan, Yunanistan, Kosova, Sırbistan’ı da gezdirebilirim. Kalacak yer ve gezilecek yerleri iyi bilirim.
  İrtibat sadece Facebook adresimden şimdilik. Herkese iyi tatiller ve bol bol gezmeler dilerim.

  • Seçilen otel, seyahat tarzına göre paranın miktarı belli olur. Türkiye’de tatile gidince yanınıza ne para alıyorsanız orası da öyle.

   Otel fiyatları için Booking.com sitesine göz atın, rezervasyonunuzu oradan yapın. Balkanlar yeme içme açısından Türkiye’den daha ekonomik.

 11. Makedonya ve Sırbistan’ı tavsiye ederim. Özellikle Belgrad gece hayatı ve gezilecek yerleriyle bence unutulmaz. Ohrid’de huzurlu ve sakin bir yer arayanlara tavsiye edilir.

 12. Asıl merak ettiğim yerlerin vizesiz olması ne kadar güzel. Avrupa kendi içinde dolaşsın bana buralar yeter…
  Maldivler, Filipinler, Arjantin, Tanzanya… Belki Ukrayna. Gidip görmeli insan. Resimlerde insanı çağırır cinsten gerçekten.

 13. İlk fırsatta tatile gideceğimde vizesiz bir ülke olmasına özen göstereceğim. Vizeye verilen para yerine daha çok tatil yapılabilir.

 14. Makedonya ve Hırvatistan istiyordum. Hırvatlar artık vize istiyor. Çok Türk turist kaybedecekler. Avrupa Birliği istemişmiş…

  • Makedonya’yı tavsiye ederim. hem yakın yer, hem ekonomik. Üsküp ve Ohri görülmeye değer yerler.

  • hiçbir ülke hırvatistanın yerini tutmaz. mutlaka hırvatistana git. schengene geçmedi daha. 2-3 günde alırsın vizeni. Zadar-Sibenik ve tabi ki Spliti ziyaret et. dubrovnik bonus olsun.

   • Hirvatistanda o kadar ne buldunuz bilmiyorum ama Dubrovnik iki saatte gezilip bitiyor. Ben gittigimde yapacak hic birsey olmadigindan karadaga da gunlukgezi icin gittim.

 15. İlk fırsatta babaannemin memleketi Üsküp’e gitmek istiyorum. Çok merak ediyorum ama bugün giderim yarın giderim diye hep erteledim, bir bakmışsın Avrupaa’da her yer vize ister olmuş ve hala gidememişim 🙁

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here