Ana sayfa Blog Tayland’ın En iyi 10 Adası

Tayland’ın En iyi 10 Adası

4374
1

Tayland’ın Andaman denizi ile Siam körfezi tarafında bulunan adalar Güney Doğu Asya’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri olmaya devam ediyor. Bu adaların bazıları çılgın parti atmosferiyle bazıları da muhteşem güzellikteki sahilleriyle meşhur. Ancak Tayland’da ki bu en iyi adalar bunun dışında rahatlık, ruhsal keşif ve huzuru da beraberinde getirebiliyor.

En Güzel Tayland Adaları

10

Ko Lipe

Deniz çingeneleri tarafından sahiplenilen ada Tayland’ın güney batısındaki Adang-Rawi takımadalarında bulunuyor. Ko Lipe’de 3 ana plaj bulunuyor ve bamboo bungalovlardan klimalı odalara kadar her türlü konaklama imkanı bulunuyor

9

Ko Lanta

Ko Lanta Tayland’ın Krabi bölgesinde ki bir grup adalardan oluşuyor. Bu grup içindeki en büyük ada Ko Lanta Yai kısaca Ko Lanta olarak biliniyor. Batı kıyısında bir çok plaj bulunan Ko Lanta Yai’de bir çok bungalow ve resortlar bulunuyor. Bu bölge snorkel ve dalış sevdalıları için çok önemli ve bilinen bir yer.

8

Ko Samet

Bangkok’un karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için en favori yerlerden biri Ko Samet. Adanın büyük kısmı ulusal park olsa da tatil yapılabilecek bir çok bölgesi de halen bulunuyor. Ko Samet’in en büyük artılarından biri bembeyaz kumsalları ve kristal suları. Sessiz sakin ve huzurlu sahilleri yada bir çok etkinliğin düzenlendiği plajları tercih edebilirsinz. Ao Noina, Ao Phutsa, Au Nuan ve Ao Wai en sakin ve huzurlu yerler olarak biliniyor ve gün batımı için neredeyse kusursuz bir ortam.

7

Ko Tarutao

Ko Tarutao, Tarutao Ulusal Deniz Parkı takımadasındaki 51 adadan biri ve Tayland’ın güneyinde bulunuyor. Bu adalarda konaklama imkanları arasında kamp bölgeleri ve bungalovlar bulunuyor. Turistler sessiz ve eşsiz atmosferin tadını çıkartabilir ve dilerseler engebeli dağlarda ve dev ormanların içinde trekking yapabilirler. Bu trekking rotaları arasında Tayland’ın meşhur kireçtaşı tepeleri de bulunuyor.

6

Ko Samui

Ko Samui Tayland’ın en meşhur ve en çok ziyaret edilen adalarından bir tanesi. Küçük bungalovlardan özel villalara kadar çok geniş bir kitleye hitap eden konaklama imkanları bulunuyor. Her yıl Ko Samui de aralarında Buffalo Festivali, Ten Starts Samui Sanat Festivali ve bir çok sokak fuarlarının da bulunduğu festivaller yapılıyor.

5

Ko Phangan

Ko Phangan, Tayland körfezinde Ko Samui ile Ko Tao arasında bir ada. Sırtçantalıların sıkça gittiği ve kendilerini yağmur ormanları ve harika plajların doğasına bıraktığ bir yer. Her yıl Full Moon Party adı altında bir elektronik müzik festivali yapılıyor. Biraz daha sakin bir deneyim yaşamak isteyenler ise Ko Phangan’ın sayısız budist tapınaklarını gezebilir.

4

Phuket

Phuket hem bölgenin hem de şehrin adı. Phuket bölgesi oldukça fazla adayı içine alıyor ve bunların büyük bölümü geniş adalardan ve ufak bir bölümü de küçük adalardan oluşmaktadır. Bangkok’un dışındaki en turistik bölge denilebilir ve turistlerin uzun süreli olarak yaşamayı seçtikleri bölge de yine burası. Sınırız konaklama seçenekleri ve harika kumsallarıyla bu kadar turistik olması pek şaşılacak bir durum değil zaten.

3

Ko Chang

Kamboçya ile sınır komşusun olan Ko Chang Tayland’da ki en büyük üçüncü ada ve Ko Chang takımadaları arasında da en büyük olanı. Bir çok şelale ve mercan resiflerine sahip olan dağlık adada yağmur ormanları ve uzun kumsallar da bulunuyor. On yıldan kısa bir sürede Ko Chang oldukça meşhur bir turist bölgesi haline geldi ancak halen Phuket ve Ko Samui gibi adaların çok daha gerisinde kalmış bulunuyor.

2

Koh Tao

Koh Tao, Tayland’a gelenlerin biraz kafa dinlemek için gittikleri en popüler yerlerden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Ada özellikle scuba dalgıçlarına, dağcılara, yürüyüşçülere hitap ediyor. Her yıl yaklaşık 7000 yeni dalgıç sertifikasını burada alıyor ve dalış eğitimi için en iyi yerlerden biri olma özelliğini de hızla kazanmaya devam ediyor. Balık avlamayı sevenler de artık sıkça bu adaya gelmeye başladı ve ender bulunan balıklardan bir tanesini avlayabilmek için kıyasıyla bir uğraş içindeler.

1

Ko Phi Phi

Ko Phi Phi, Tayland’ın güneyinde ki Krabi bölgesinde bulunan küçük bir takımadalar grubu ve üzerinde sürekli olarak insanların yaşadığı tek bölge. Daha küçük olan Ko Phi Phi Leh ise 2000 yılında çekilen “the beach” filmi ile büyük bir ün yakaladı. Ko phi phi Aralık 2004 yılında Hint Okyanusunda oluşan bir tsunami sonucu oldukça kötü günler geçirdi ve nerdeyse adanın tüm altyapısı yok oldu.

1 YORUM

  1. Thailand’da yalnızca Bangkok ve Pattaya’yı ziyaret edebildim. Geçen günlerde Kuzey Thailand ile ilgili bir kaç yazı okudum. Özellikle Beyaz Tapınak müthiş. Kesinlikle görülmeli. Bir daha gidebilirsem, Thailand adalarını ve Kuzey Thailand’ı içeren bir program yapacağım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here