Ana sayfa Gezgin Rotaları Afrika Tunus’ta Yapmanız Gereken 10 Şey

Tunus’ta Yapmanız Gereken 10 Şey

999
0

Resmi ismi Tunus Cumhuriyeti olmasına rağmen daha çok Tunus olarak anılan bu Kuzey Afrika ülkesi, dev antik kalıntıları, ülkenin güney kesimini kaplayan uçsuz bucaksız Sahra Çölü, egzotik atmosferiyle ünlü şehirleri ve renkli görüntüler oluşturan yerel pazarlarıyla büyülüyor. Afrika coğrafyasında görüp görebileceğiniz hemen hemen her güzelliğe sahip olan bu ülke, ziyaretçilerine unutulmaz bir Afrika deneyimi yaşatıyor.

Tunus’ta Yapmanız Gereken 10 Şey

1. Bardo Müzesi’nde Tunus kültürünü tanıyın

Bardo-Muzesi

Tarihin farklı dönemlerinden kalma harika mozaikler ve Antik çağlardan günümüze dek ulaşan kutsal eşyaların sergilendiği Bardo Müzesi, ülkenin en önemli müzelerinden biri. Eğer siz de bu coğrafyanın kültürel ve tarihi dokusu hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bu müzeye mutlaka uğrayın.

2. Başkentte hayatın ritmini yakalayın

Tunis-Tunus

Çok uzun yıllar Arap, Fransız ve Osmanlı sömürgesi altında yaşayan ve ülkeyle aynı ismi taşıyan başkent Tunus, ülkenin en kalabalık yerleşim yerlerinden. Sömürge döneminin izlerini taşıyan binaları ve caddelerinin yanı sıra modern görünümüyle de bilinen bu şehirde, hayatın hızlı ritmini yakalayın.

3. Sidi Bou Said’i keşfe çıkın

Sidi-Bou-Said

Mavi beyaz evleriyle ülkenin en popüler turizm noktalarından biri olan Sidi Bou Said, göz kamaştıran bir güzelliğe sahip. Sidi Bou Said’in örme taşlardan yapılmış sokaklarında dolaştıktan sonra mola verip Arap kahvesinin tadına bakmayı ihmal etmeyin.

4. El-Jem’in heybetinin tadını çıkartın

El-Jem

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan El-Jem Kolezyumu, ülkenin en önemli tarihi yapısı. 3. yüzyılda yapılan bu heybetli yapı, o yıllarda 35 bin kişilik kalabalık bir seyirci kapasitesine sahipti. Kuzey Afrika’nın en büyük amfi tiyatrosu olan El-Jem Kolezyumu, günümüzde şehrin tam ortasında tüm ihtişamıyla duruyor.

5. Dougga’nın kalıntılarını keşfedin

Dougga

Ülkenin UNESCO Dünya Mirası Listesindeki tarihi kalıntılarından olan Dougga, Kuzey Afrika’nın en iyi korunmuş tarihi yerlerinden. Günümüze dek ulaşan kalıntıların tamamı Roma dönemine ait olsa da, Dougga’nın tarihi geçmişi 6 yüzyıla dek uzanıyor.

6. Chott El Jerid’i görün

Chott-El-Jerid

Yaz döneminde havaların ısınmasıyla birlikte kuruyan ve çatlayan tuzlu topraklarıyla Star Wars filminin sahnelerinden birine de ev sahipliği yapan Chott El Jerid, beş bin metrekare büyüklüğündeki bir tuz ovası. Buraya kış döneminde gidenler, Chott El Jerid’in sularla kaplı manzarasını izleyip, burada tekne keyfi yapabilir.

7. Bulla Regia’da zamanda yolculuk yapın

Bulla-Regia

Roma İmparatorluğu dönemine ait, çok ender bulunan Roma tarzı villaların yer aldığı Bulla Regia harabeleri, Tunus’un en etkileyici arkeolojik bölgelerinden biri. Romalılar bu yeraltı mimarisini aşırı sıcaktan korunmak için yaptı ancak bu alışılmadık tasarım şehri zamana karşı daha dayanıklı hale getirdi.

8. Djerba’da Akdeniz’in tadını çıkarın

Djerba

Her şeyden uzaklaşmak, huzur bulmak, taze deniz ürünlerinin tadını çıkartmak ve kumlarda uzanmak için kusursuz bir destinasyon olan Djerba‘da kendinizi bir Akdeniz rüyasının içinde hissedebilirsiniz. Djerba, beyaz badanalı evleri, palmiye ağaçlarıyla çevrili küçük ve şirin sahilleriyle sizi bekliyor.

9. Sahra Çölü’nde maceraya atılın

Sahra-Colu-Tunus

Tunus’a gelip de güney kısmının neredeyse hepsini kaplayan Sahra Çölü‘nü görmeden gitmek olmaz. Sahra Çölü’ne tur düzenleyen firmaların etkinliklerine dahil olarak, deveye binebilir ya da çöl kampı ya da kum safarisi yapabilirsiniz.

10. Kutsal Kayravan şehrini gezin

Kayravan

UNESCO Dünya Mirası Listesine giren bir Tunus yerleşimi olan Kayravan şehri, ülkenin en etkileyici yerlerinden. Tunus’ta Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra Müslümanların dördüncü büyük kutsal şehri olarak kabul edilen Kayravan, camileri ve el sanatı ürünleriyle de ünlü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here