Ana sayfa Blog Ucuza Uçmak İçin 10 İpucu

Ucuza Uçmak İçin 10 İpucu

6984
2

Uçak bileti, seyahat maliyetleri arasında büyük yer tutan bir harcama. Seyahat maliyetlerini düşürmenin en kolay yollarından biri ucuz uçak bileti bulmak. Ucuz uçak bileti bularak, bütçeyi yeni yerler keşfetmek için kullanmak kolaylaşıyor.

Birkaç basit ipucu ile uygun uçak bileti bulmak, ucuza uçmak ve seyahat maliyetlerini düşürmek mümkün.

Ucuza Uçmak İçin 10 İpucu

Odul-Ucak-Bileti

1. Gün konusunda esnek olun

Seyahatinizin başlangıcına veya bitişine bir iki gün eklemeyi deneyebilirsiniz. Böylece fiyatların zirveye ulaştığı günlerin dışında daha uygun biletler alabilirsiniz. ucuz bilet olduğu günlere mümkünse seyahatinizi kaydırmaya çalışın. Sadece kafanızdaki tatil günlerine endekslenmeyin. Hangi günlere ucuz bilet varsa tatilinizi o tarihlere göre belirleyin.

2. Havayolu hublarını keşfedin

Bazı havayollarının belli şehirler için özel anlaşmaları bulunuyor ve bu firmalar bu şehirlere diğer havayolu firmalarından daha uygun fiyata bilet sunuyor.

Bazen düşündüğünüz yere yakın farklı bir havalimanına çok daha ucuz uçuşlar bulabilirsiniz. İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanına uçan havayolları örneğin daha ekonomik bilet fiyatları sunuyor.

Dunya-Turu-Ucak-Bileti

3. Küçük havayolu şirketlerine göz atın

Bilet arama motorları küçük veya az popüler havayollarını listenin aşağısına atabilirler. Bunları göz ardı etmeniz için hiç bir sebep yok. Düşük bütçeli havayolları belki de bagaj limitleri nedeniyle ilk seçeneğiniz olmayabilir, yine de bir seçenek olarak gözden geçirmeyi unutmayın.

4. Farklı siteleri tarayın

Sadece tek bir siteden veya sadece birkaç havayolu şirketinin web sitesinden arama yapmayın, alışkanlıklarınızı değiştirin. Adını dahi duymadığınız havayollarının uçak bileti fiyatlarını da önünüze getiren uçak bileti arama motorlarını sık kullanmaya çalışın. Düşük fiyatlı bilet bulma şansınız daha da yükselir. Turna.com, Skyscanner ve Momondo gibi bilet arama ve karşılaştırma siteleri tavsiyemdir.

5. Alternatif havalimanlarını değerlendirin

Bazı havayolu şirketleri ise belli havalimanlarında tekel konumunda bulunabilir. Bu durumu biletlerine yüksek ücret olarak yansıtmaktan da çekinmezler. Bundan kaçınmak için gitmeyi düşündüğünüz yerin 50-100 km çevresinde yer alan diğer havalimanlarına olan uçuşları da kontrol edin. Bazı durumlarda araç kiralama veya birkaç saat fazladan otobüs veya trenle ulaşım işini hallederek uygulamaya değer fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Ucak-Bileti

6. Gece yarısı uçuşlarını tercih edin

Kısıtlı rotalara gece yarısı veya geç saatlerde uçuşlar düzenlendiği için bu saatlere ait biletler gün içinde satılanlara göre daha uygun fiyatlı olacaktır. Aynı şekilde sabahın erken saatlerindeki uçuşlar da oldukça ekonomik. Eğer havalimanına veya evinize ulaşım açısından sorun yoksa bu saatlerde uçmak para tasarrufu sağlar.

Ucak-Biletleri

7. Bağlantıları noktalarınızı esnetin

İndirimli biletlerin sunulduğu bir şehirden bağlantı yapmak size kazanç olarak geri dönebilir. Bilet arama motorlarında yer alan “şehre göre uçuşlar” seçeneği gitmeyi planladığınız yere farklı yerden bağlantılar ile daha ucuz biletler bulmanızı sağlayabilir.

New York’tan Miami’ye direk uçmak yerine New York’tan Los Angeles’a oradan da Hawaii’ye daha ekonomik biletlerle uçabilirsiniz. Bari’de İstanbul uçuş bileti aldığımda 1 gece Roma konaklaması olan bilet zaman kaybetmeden İstanbul’a göre uçuştan çok daha ucuzdu. Aradaki fark fiyat ile Roma’da hostelde kaldım ve keyifli 1 gece geçirme şansı yakaladım.

8. Bağlantılı uçuşlara bakın

Bir kaynağa göre bağlantılı uçuşlar çift yön biletlerde 100$’a kadar tasarruf etmeye imkan sağlıyor. Böylesi biletleri almadan önce uçuşlar arası aktarmalarda yeterli zaman bıraktığınızdan emin olun. İlk uçuşun rötar yapması halinde diğer uçuşları da kaçırmayı kimse istemez.

9. Ödül sitelerine kayıt olun

Rakamlar küçük olsa da kredi kartınız ile her alışverişinizi ödeyin. Birçok alışveriş sitesi ve mağazası standart mil biriktirme uygulamalarına ek olarak alışverişlerde fazladan mil veriyor. Aracını için yakıt alırken, elektronik alışverişleri yaparken bu tür mil kampanyaları yapanlara göz atın. Sonuçta para kolay kazanılmıyor, alışveriş yaparken birikecek ekstra millerle uçak biletini uygun fiyata getirmek akıllıca olmaz mı?

Ucak-Bileti-Indirimi

10. Uçak bileti içi ekstra puan biriktirin

Uçak bileti içi ekstra puan veren, indirimler sağlayan uçak bileti sitelerini sık kullanılanlara ekleyin. Son biletimi turna.com’dan aldım. THY sitesine göre 10€ daha ucuza bilet aldığım gibi aynı zamanda 16 TL ek puan kazandım. Toplamda 50 TL üstü bir indirim demek bu.

Ek olarak, bazen havayolu firmaları bazı uçuşlar için sadece kendi sitelerinde satın alındığında özel indirimler sunabilir. Bu yüzden biletinizi kesin almadan önce havayolu firmasının sayfasından bir karşılaştırma yapın derim.

Basit birkaç ipucunu uygulayarak ucuz uçak bileti bulmak oldukça kolay. Fazladan birkaç dakikalık zaman ayırarak seyahat maliyetlerini aşağıya çekmek, yeni yerleri daha uygun bütçelerle keşfetmek mümkün.

2 YORUMLAR

  1. Ucuz uçak bileti bulmak için çok ince ipuçları teşekkür ederim. Ben genellikle güne göre seçim yapıyorum özellikle Perşembe günleri çok uygun fiyatlı bilet bulunabiliyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here