Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Üsküp’te Görmeniz Gereken 10 Yer

Üsküp’te Görmeniz Gereken 10 Yer

1952
1

Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve kültür merkezi. Vardar Nehrinin iki yakasına kurulan Üsküp, son yıllarda o kadar gelişme kaydetti ki isterseniz tüm gün boyunca etrafı gezin yine de bir günde bitirmeniz ve sıkılmanız olanaksız. Makedonya şehrin kalbini oluşturuyor. Zafer kapısından Büyük İskender heykeline, sayısız müzelerden eski taş köprüye kadar uzanan tam bir kültür hazinesi. Şehrin gece hayatı da azımsanacak gibi değil. Makedonya Caddesi üzerinde muhteşem barlar, restoranlar ve kafeler bulunuyor.

Balkanların incisi Makedonya’nın en büyük şehri Üsküp, hem ucuz hem yakın ve üstelik hafta sonu kolayca gidilecek bir şehir. Makedonya vize istemediği için sadece pasaport yeterli. Şehrin kafelerinde oturup, atmosferi yaşamaya başladığınızda huzur verici bir başkent olduğunu anlıyorsunuz. Balkan turları rotasında yer alan şehirde görmeniz gereken çok yer var. Flypgs ve THY ile Üsküp’e gidebilirsiniz.

Üsküp’te Görmeniz Gereken 10 Yer

1. Vodno

Uskup Gezilecek Yerler

Vodno, şehir merkezinden araçla 10 dakika sürüş uzaklığında ve biraz macera arayan hemen herkes için bir şeyler sunabilen harika bir dağ. İster tecrübeli bir dağcı olun ister Vodno Dağı eteklerinde sıradan bir yürüyüş yapmak isteyin, her türlü aktivite için çok güzel yollar var. Adrenalin tutkunlarını ise tepeden aşağıya doğru inen bisiklet yolları ve paraşütle atlama noktaları bekliyor. Geri kalanlar ise sadece muhteşem manzaranın tadını çıkartmak için arkalarına yaslanıp mis gibi havayı ciğerlerine çekip en güzel kafelerde içeceğini yudumlayabilirler. Vodno Dağının tepesinde Millennium Cross adı verilen ve Makedonya’da Hıristiyanlığın 2000. yılına atıfta bulunan devasa bir de haç bulunuyor.

2. Eski Pazar

Uskupte Gezilecek Yerler

Eski Pazar, 12. yüzyıldan beri şehrin ticaret merkezi konumunda oldu ve günümüzde ise şehrin tarihi bir simgesi halinde. Ülkenin Osmanlı imparatorluğundan miras kalan renkli kültürünün en güzel örneği. Halen mücevher ve el yapımı eserlerin satıldığı otantik dükkânlar da bulunuyor. Kahve ve çay dükkânları tarihin içinde yaşayan bu bölgenin dokusunu daha da güzel bir şekilde öne çıkartıyor. Özellikle koleksiyon yapanlar için gerçekten cennet niteliğinde. Hazır Eski Pazar’ı ziyaret ediyorken hemen etrafında bulunan kapalı çarşı Bezisten, eski sat kulesi, çifte hamam ve Osmanlı döneminden kalma birçok cami de ziyaret edilebilecek yerler arasında. Kapan Han görülmesi gereken bir yer. Eski Pazar aynı zamanda şehir merkezine ve kaleye de çok yakın.

3. Üsküp Kalesi

Üsküp Gezisi

Şehrin eski Kale’si Bizanslılar tarafından 6. yüzyılda yapıldı ve halen şehrin en kudretli yapılarından biri. 1963’teki depremde kısmen hasar görmüş olmasına rağmen kısa sürede restorasyonu yapıldı ve koruma altına alındı. Taş köprü ile birlikte şehrin en önemli turistik noktalarından biri. Şehir merkezine yürüme mesafesinde olan Kale her zaman açık olmayabiliyor o yüzden gitmeden çevredekilere sormanızda fayda var. Kaleden şehrin manzarası ise nefes kesici bu yüzden eğer ziyaret etme şansınız varsa asla kaçırmayın.

4. Mustafa Paşa Camisi

Üsküp Cami

Mustafa Paşa Cami, hemen Eski Pazarın yukarısında, kale yolunda bulunan bir Osmanlı mirası. 1492’de Sultan’ın veziri tarafından yaptırılan cami ülkedeki en güzel Osmanlı eserlerinden biri. Kısa zaman önce restore edilmiş olmasına rağmen sadeliği ve güzelliği aynı 15. Yüzyılda olduğu gibi kalmış.

5. Rahibe Teresa

Şehir merkezindeki bu heykel Rahibe Teresa’nın tüm hayatı boyunca yaptığı çalışmaları, cömertliğini ve bağlılığını simgelemek adına yapıldı. 1910 yılında Üsküp’te doğan Rahibe Teresa’nın gençliği şehir merkezinde geçti ve anılarının yaşatıldığı evi de bir zamanlar vaftiz edildiği Roman Katolik kilisesinin olduğu yerde bulunuyor. Ev Rahibe Teresa’nın yaşadığı dönemi anlatan eşyalarla dolu olan modern bir yer. Hatta doğum sertifikası bile bulunuyor. Sarileri, el yazma dua kitapları, tespihi ve çarmıhı ile birlikte ömrü boyunca kazandığı ödüller de yer almakta.

6. Makedonya Köyü

Makedonya Üsküp

Makedonya Köyü (Makedonsko Selo), 19. ve 20. yüzyıllardan kalma Makedon mimarisinin geleneksel ruhuna sadık kalınarak yapılmış bir yeni köy. Sırtı ormanlarla kaplı bir dağın yamacında; bizim Safranbolu evleri mimarisine yakın 16 adet otantik ev inşa edilmiş. Aynı zamanda konaklama ve restoran hizmetleri de veriliyor. Üsküp gezilecek yerler listenize alın mutlaka.

7. Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Meydanının hemen yakınında Vardar nehrine bakıyor. Mimari olarak sanki eski gibi görünüyor olsa da oldukça yeni. Üsküp 2014 Projesi kapsamında açılan yerlerden biri burası. İçerisinde çok sayıda antik, ortaçağ ve Osmanlı dönemlerine aittarihi eser sergileniyor. Orijinali İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen İskender Lahdi’nin bir kopyası dahi var. Türk Çarşısından Vardar Nehri’ne doğru geldiğinizde hemen solunuzda kalıyor.

8. Matka Kanyonu

Üsküp Blog

Matka Kanyonu, şehir merkezinden 30 dakika sürüş mesafesinde bulunuyor ve Üsküplülerin hafta sonu kaçamağı için sıkça tercih ettikleri bir destinasyon. Üsküp gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda olmalı. İnsan yapımı bir göle sahip olsa da kanyonun kendisini Treska nehri oluşturdu. Çevresi ise olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip. Nehir kanyonu oluştururken birçok mağara da bu oluşuma dâhil oldu. En önemlisi de Vrelo mağarası. Sadece bot ile ulaşılabilen bir mağara olduğunu unutmayın. Yürüyüş için muhteşem yollar bulunuyor ve hatta sırf bu yürüyüş yolları için bile Matka Kanyonu yapılacaklar listesine eklenebilir. Yürümek istemeyenler için de göle tepeden bakan bir bölgede çok güzel bir restoran bulunuyor. Ayrıca her biri apayrı tarihe sahip birçok manastır da bulabilirsiniz.

9. Kutsal Mesih Kilisesi

Kutsal Mesih Kilisesinin 17. ya da 18. Yüzyılda bir yangın esnasında yok olan kilisenin yerine yapıldığı tahmin ediliyor. Bu dönemde Makedonya halen Osmanlı himayesi altında bulunuyordu ve Osmanlılar kilisenin çok gösterişli olmasına izin vermediklerinden dolayı inşaatın çok büyük bir kısmı yer altına doğru yapıldı. Dışarıdan sade bir görüntüsü olsa da içeriye girdiğinizde tam bir başyapıt ve kusursuzluk göze çarpıyor. Çok iyi şekilde korunmuş fresklerin 16. Yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Kilise aynı zamanda Goce Delchev gibi çok önemli Makedonyalıların da ebedi istirahat yeri.

10. Üsküp Su Kemeri

Su kemeri şehrin 3 km uzağındaki Vizbegovo Köyünde bulunuyor ve 18. yüzyıla kadar şehrin ana su kaynağı olarak kullanılıyordu. Kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte Bizans imparatoru Justinian’ın hükümdarlığı döneminde yaptırıldığı düşünülüyor. Günümüze ise sadece 386 metresi ve 55 kemeri kalabildi. Vaktiniz varsa Üsküp gezilecek yerler listenize ekleyin.

1 YORUM

  1. Üsküp o insanın üzerine yıkılacak gibi görünen heykellerinden çok daha fazlası. Sakin sakin çevresini de gezmek lazım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here