Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Viyana’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Viyana’da Görülmesi Gereken 10 Yer

925
0

Viyana, Avusturya’nın hem başkenti hem de en büyük şehri. Kültürel etkinlikleri, görülecek yerleri, kafeleri, şaraphaneleri ve büyülü atmosferi ile tüm dünyada ün salmış bir yer. Tüm bu güzel şeylerin yanında tabii ki kabul etmemiz gereken bir nokta da şehrin pahalı oluşu. Mesela sadece bir müzeye girmek için 60$ ücret ödemeniz gerekebilir. İşin güzel tarafı ise Viyana’da ücretsiz olarak da yapılabilecek birçok şey de bulunuyor.

Viyana’nın çok güzel bir geçmişi var ve günümüze de çok güzel bir şekilde yansımaya devam ediyor. İster yıllarca hüküm sürmüş Habsburg ailesinin hayranı olun, ister Mozart’ın senfonilerinin fanatiği olun ve hatta isterseniz de antikalardan hoşlanan biri olun bu şehirde sizi günlerce hiç durmadan oyalayacak birçok özellik bulunuyor. Turistik bölgelerin birçoğu Innere Stadt’da yer alıyor. Bunların bazıları Haus de Musik ve Museums Quartier gibi önemli yerlerden oluşuyor. Ancak bunlar kadar merkezi olmayan Schönbrunn Sarayına ulaşmak da hiç zor değil.

Viyana’da Görülmesi Gereken Yerler

1. Schonbrunn Sarayı

Viyana-Gezilecek-Yerler

Schonbrunn sarayı Viyana’nın en önemli ve en meşhur yeri denilebilir. 1,400’den fazla odası, labirenti ve 60 metre yükseklikteki Gloriettesi ile Viyana’ya geldiğinizde mutlaka bulunmanız gereken yerlerin başında yer alıyor.

2. Hofburg İmparatorluk Sarayı

Viyanada-Gezilecek-Yerler

Avrupa’nın en önemli krallığına hizmet eden saray 13. yüzyılda inşa edildi ve Avusturya hükümeti söz konusu olduğunda oldukça önemli bir yere sahip. Günümüzde ise Avusturya başkanının evi olmasının yanında aynı zamanda da bir müze. Gidin ve bir zamanlar kralların nasıl bir yerde yaşadığına kendi gözlerinizle şahit olun.

3. Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus

Rengârenk 52 apartmandan oluşan muhteşem yeri Viyana’ya gelip de görmeden gitmeyin deriz. Emin olun güzelliği karşısında nefesiniz kesilecek ve nasıl böyle bir tasarım yapıldığını düşüneceksiniz. Hundertwasserhaus günümüzde yabancı turistlerin en çok görmek istediği yerlerin başında yer alıyor.

4. Belvedere Complex

Belvedere-Complex

Eğer gece güzel görünen bir yer arıyorsanız daha fazla aramanıza gerek yok, Belvedere Complex tam olarak aradığınız yer. Gece olup ışıkları açıldığında o kadar güzel oluyor ki muhtemelen Viyana’da ki en güzel yer bile denilebilir.

5. Ringstrasse

Ringstrasse-Viyana

Toplamda yaklaşık 5km civarında bir uzunluğa sahip olan yol Viyana’nın merkezini dolaşan bir ring aslında. Muhteşem binaların ve çevrenin fotoğraflarını çekmek istiyorsanız bu caddeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca biraz kafa dağıtmak ve düşünmek istediğinizde de gelebileceğiniz bir yer.,

6. Burggarten

Burggarten-Viyana

Güzel bir dışarıda temiz havada yemek yemek ister miydiniz? O zaman Burggarten’e mutlaka gitmelisiniz. Bir zamanlar kraliyet bahçesi olarak kullanılan yer artık insanların piknik yaptığı ve eğlendiği bir mekân haline gelmiş.

7. Stephen’s Katedrali

Stephens-KAtedrali-Viyana

St. Stephen Katedrali şehrin en önemli ikonlarından biri. Farklı zamanlarda inşa edilmiş tam 18 sunak bölümü bulunuyor. Tarihe baktığımız zaman II. Dünya savaşında yok edilmişti ancak zamanla tekrar yapılarak Viyana’nın en önemli yerlerinden biri haline getirildi.

8. Graben

Graben-Viyana

Tıpkı diğer şehirlerde olduğu gibi Viyana’nın da meşhur caddesi Graben. Muhteşem mimariye sahip binalar, canlı bir atmosfer ve eğlence arayanların adresi burası olacaktır.

9. İspanyol Binicilik Okulu

Ispanyol-Binicilik-Okulu-Viyana

Eğer atlarla ilgileniyorsanız ve performanslarını da izlemek isterseniz Viyana’da mutlaka gitmeniz gereken yer burası. İspanyol Binicilik Okulu sıklıkla ziyaretçilerin izleyebileceği şovlar düzenliyor.

10. Wiener Rathaus

Wiener-Rathaus

Hem şehir belediyesi hem de Viyana’nın yönetildiği yer olan Wiener Rathaus’u ziyaret edebilir ve şehir için çok önemli olan bu yerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Farklı bölgeler ait birçok yemeklerin yapıldığı restoranlar da yakınlarında bulunuyor. Ve noel zamanı muhtemelen gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de burası.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here