Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Vizesiz Balkan Ülkeleri

Vizesiz Balkan Ülkeleri

1568
1

Balkanlar veya Balkan Yarımadası, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası’nın doğusu, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölge. Dağlık yer anlamına gelen Balkanlar, Karadeniz ile Adriyatik Denizi arasında kalan ve çoğunlukla da dağlık engebeli bir bölgede yer alıyor.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Saraybosna, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan Balkan ülkelerini oluşturuyor.

Balkanlar, hem vizesiz ülkeler olması hem de birden çok ülke görme fırsatı tanıdığı için en fazla tercih edilen yurtdışı turları arasında yerini alıyor. Balkanlarda yer alan ülkelerden vizesiz olanlarını ziyaret etmek için Üsküp veya Belgrad başlangıçlı bir seyahat seçeneği planlamak iyi fikir.

Vize istemeyen Balkan ülkeleri

Sırbistan

vizesiz balkan ülkeleri

Sırbistan asma bahçeleri, yemyeşil ovalara kurulu manastırları, nehirleri, gölleri ve kaplıcalarıyla insanı etkileyen bir ülke. Sırbistan’ın başkenti Belgrad farklı kültürleri bir potada eriten dokusuyla görülmeye değer.

Sava ırmağının kıyısında kurulmuş Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Tipik bir doğu Avrupa şehri olan Belgrad, diğer bölgesel rakipleri Zagreb, Sofya, Ljubljana, Saraybosna, Bükreş gibi diğer Balkan şehirlerinin kendisine gıpta ile baktığı bir başkent aynı zamanda.

Temiz havasıyla insana nefes aldığını hissettiren bu şehirde Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi ve Saborna Kilisesi bu şehri daha da güzelleştiren yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

Bosna Hersek

vize istemeyen balkan ülkeleri
Saraybosna

Hepimizin yüreğine hüzünlü bir dokunuş yapan Saraybosna küllerinden yeniden doğan bir şehir. Geçmişin kötü günlerini silip tarihi ve kültürel eserleriyle yeniden şahlanmaya hazırlanan kent Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatıyor.

Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olan Mostar Köprüsü bunun en bariz örneği aslında. Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla birebir aynısı yapılan bu eşsiz mimari savaşla tarihin silinemeyeceğini anlatıyor. Güçlü duruşun bir simgesi olan bu şehirde hüzünle umut birbirine karışıyor. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’ya sahip olan bu şehirde her sokağı gezmeli her köşeyi içinize çekmelisiniz.

Karadağ

vizesiz balkanlar
Budva, Karadağ

Karadağ’ın kıyı şehri Kotor körfezinin nefes kesen manzarasıyla büyülüyor.  Karadağ 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Karadağ‘ın sahil şehirlerinden biri olan Budva ülkenin turizm merkezi olarak kabul ediliyor. 2 bin 500 senelik geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden birisi.

Budva‘da şehir yat limanı, Hawaii’ye benzerliğiyle ün yapan St.Nikola Adası, Stari Grad’ı ve kalesiyle ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Başkent Podgorica ve Orta Çağ tarzı birçok binayı barındıran eski başkent Cetinje de en çok ilgi gören yerler arasında.

Arnavutluk

vizesiz balkanlar turu

Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde, ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. Avrupa’da en güzel kıyılara sahip olan ülkelerden biri Arnavutluk. Adriyatik’in el değmemiş sahilleri, yemyeşil ormanlarla birleştiğinde insana huzur veriyor.

Avrupa’da kendine has kültürünü korumayı başaran ülkelerden biri olan Arnavutluk, Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla etkileyici güzellikte. Arnavutluk gezilecek yerler arasında Tiran, Kruja, GostivarBeratElbasan, Durres ve Vlore ve İşkodra şehirleri yer alıyor.

Makedonya

Vizesiz Balkan ülkeleri hangileri
Ohrid, Makedonya

Her köşesinde geçmişin izlerini, her yanında doğanın hazinesini barındıran Makedonya birbirinden güzel şehirleri, masmavi denizi ve tarihi dokusuyla tam bir tatil yeri. Türk vatandaşları Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyor.

Osmanlı Devleti’nin 542 sene süresince egemen olduğu Makedonya, Avrupa’nın kendine has kültürü ve özelliklerini korumayı başarmış ülkeleri arasında yer alıyor. Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında en çok tercih edileni olan Makedonya’nın Üsküp, Manastır ve Ohrid şehirleri en çok ilgi görenler arasında yer alıyor. Manastır, Kırçova, Struga, Kalkandelen gibi şehirlerde de son yıllarda doğa turizmi gelişme gösteriyor. Makedonya, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşu.

Kosova

balkanlar vizesiz
Prizren, Kosova

Uzun yıllar Osmanlı egemenliği altında kalmasından dolayı Osmanlı izlerinin hala görülebildiği Kosova, 2008 yılından bu yana bağımsız. Denize kıyısı olmayan ve Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova‘da, havayolu ile giriş yapılabilecek tek şehir başkent Priştine. Kiliseleri, camileri ve tarihi saat kulesiyle zamanda yolculuk yaptıran bir şehir Priştine. Bölgenin en fakir ülkelerinden biri olan Kosova, Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizeden muaf tutuluyor.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Hırvatistan, Makedonya, Romanya, Slovenya ve Yunanistan ülkelerinin topraklarının tamamı Balkan coğrafyası içerisinde yer alıyor. Sırbistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Bosna-Hersek vizesiz gidilebilecek Balkan ülkeleri arasında yer alıyor.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here