Ana sayfa Gezgin Rotaları Vizesiz Tatile Gidilebilecek Ülkeler

Vizesiz Tatile Gidilebilecek Ülkeler

513
0

Vizesiz tatile gidilebilecek ülkeler her bakımdan oldukça avantajlı. Çünkü vize çıkarmak çoğumuz için hem zahmetli hem de maliyetli bir işlem. 3 günlük tatil için bile o kadar evrakı toplamak hem vize masrafına katlanmak hem de gidip vize görüşmesi için uğraşmak, neredeyse tatilden vazgeçilmesine sebep oluyor. Neyse ki vizesiz de gezebileceğimiz birbirinden güzel birçok ülke var. Türk vatandaşlarının dünyadaki 195 ülkenin 102’ine ‘kolay giriş’ yapması mümkün.

Vizesiz tatile gidilebilecek ülkelerden bazılarına pasaportsuz, vizesiz sadece kimlik kartıyla seyahat etmek mümkün. Türkiye’den vize istemeyen ülkelerin sayısı dış politikadaki gelişmelerle birlikte geçmişe göre artsa da halen birçok ülke için vize alma kuralı var. Dünyada seyahat özgürlüğü önündeki en büyük engellerden biri olan vize sorunu seyahat planlarını da doğrudan etkiliyor. Ancak bazı ülkeler, standart pasaporta (bordo pasaport) sahip olan Türkiye vatandaşlarına vize uygulamıyor. Vize istemeyen ülkelere pasaportla giriş yapılıyor. Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları uçak bileti satın aldıktan sonra diledikleri vizesiz ülkeye seyahatini gerçekleştirebiliyor.

Vizesiz-Gidilebilen-Ulkeler

Vizesiz Tatile Gidilebilecek Ülkeler

Vizesiz ülkeler için dikkat etmeniz gereken şey, vize uygulamalarının sıklıkla değiştiği. Bu nedenle tatil planı yapmadan önce güncel durum için Dışişleri Bakanlığı’nın vize uygulamaları sayfasına göz atmanız gerekiyor. Vizesiz ülkeler için de 3 çeşit uygulama mevcut.

Vizesiz Ülkeler, hiçbir ön hazırlık olmadan uçak biletinizi alıp gidebileceğiniz ülkelerden oluşurken,
Kapıda Vize uygulaması gideceğiniz ülkeye vardıktan sonra havalimanında ve sınırda anlık olarak alınan vize türü.
Online Vize ise başvurusunu internet üzerinden yaptığınız, kimi zaman birkaç gün içerisinde sonucu yine internet üzerinden aldığınız ya da belgeleri yazdırarak yanınızda bulundurmanız gereken vize türü.

Avrupa Kıtası ve Balkanlarda Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Balkanlar veya Balkan Yarımadası, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası’nın doğusu, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında yer alıyor. Karadeniz ile Adriyatik Denizi arasında kalan ve çoğunlukla engebeli bir coğrafya olan bölgede, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Slovakya, Türkiye ve Yunanistan Balkan ülkelerini kapsıyor.

Vizesiz gidebileceğiniz Balkan ülkeleri ise Arnavutluk, Belarus, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Moldova, Sırbistan ve Ukrayna’dan oluşuyor.

Vizesiz-Gidilecek-Ulkeler
Makedonya

Afrika Kıtasında Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Eski dünya karalarından Afrika kıtası, dilerseniz safariye, dilerseniz penguenleri fotoğraflamaya, dilerseniz de rengarenk kültürleri tanımaya gidebileceğiniz, uçsuz bucaksız ovaları, turkuaz rengi denizleri, dünyanın en vahşi doğal hayatına tanıklık edeceğiniz doğal parkları ile kesinlikle keşfedilmeyi bekliyor. Büyüklük bakımından Asya ve Amerika’nın ardından üçüncü sırada gelen Afrika kıtasındaki vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Botsvana, Seyşeller, Tunus, Mauritius, Svaziland, Zambiya, Libya ve Sudan.

Amerika Kıtasında Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Amerika Kıtasında vizesiz gidebileceğiniz ülkelerin hemen hepsi rengarenk kültürler, antik uygarlık kalıntıları, olağanüstü manzaralar ve muazzam doğal güzelliklerle bezeli, eşsiz destinasyonlar. Evrak hazırlama derdi olmadan, bir biletle uçabileceğiniz ülkelerde, bambaşka deneyimler yaşayabilir, doğaya ve keşfe doyabilirsiniz. Kuzey ve Güney Amerika olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşan Amerika kıtasındaki vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden güneyde kalanlarda, genellikle vizesiz kalış süresi 90 günle sınırlı.

Vizesiz-Tatil-Ulkeleri
Arjantin

Kuzey Amerika Kıtasında vizesiz gidebileceğiniz ülkeler, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Britanya Virgin Adaları, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Meksika, Panama, Saint Kitts ve Nevis Adaları, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, Trinidad ve Tobago ile Turks ve Caicos Adaları,

Güney Amerika Kıtasında vizesiz gidebileceğiniz ülkeler ise Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Nikaragua, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuela.

Asya Kıtasında ve Uzak Doğu’da Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Vizesiz-Tatil-Ulkeler
Malezya

Dünyanın en büyük kıtası olan Asya, doğuda Pasifik Okyanusu, kuzeyde Kuzey Buz Denizi, güneyde Hint Okyanusu, batıda Avrupa kıtası ile çevrili. Asya’da ve Uzak Doğu’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Endonezya, Filipinler, Katar, Kazakistan, Moğolistan ve Kamboçya, İran, Güney Kore, Malezya, Singapur, Ürdün, Lübnan, Gürcistan, Ermenistan, Hong Kong, Kırgızistan, Sri Lanka ve Tayvan gibi muazzam kültürel çeşitliliğe sahip ülkelere vizesiz seyahat hakkına sahip.

Okyanusya Kıtasında Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Okyanusya Kıtası, Büyük Okyanus’a dağılmış adaları içine alan ülkelerden ve Avustralya’dan oluşuyor. Asya’nın güney ve güneydoğusunda, Antarktika’nın kuzeyinde ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu arasında yer alan Okyanusya, Avustralya, Melanezya, Polinezya ve Mikronezya olmak üzere dört bölüme ayrılıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Okyanusya’da vizesiz gidilebilecek ülkeler, Fiji, Niue, Palau, Samoa ve Tuvalu’dan oluşuyor.

Vize derdi olmadan canınız ne zaman isterse bavulunuzu ve pasaportunuzu kaptığınız gibi gidebileceğiniz pek çok ülke var. Yalnızca Avrupa ülkeleri ve Balkanlarda değil, Afrika, Asya ve Okyanusya’da da eşsiz güzellikte ve vizesiz ziyaret edebileceğiniz ülkelerden birini seçip biletinizi alın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here