Ana sayfa Gezgin Rotaları Avrupa Yunan Adalarının Gözdesi: Mikonos

Yunan Adalarının Gözdesi: Mikonos

4656
0

Yunan Adaları arasından en ünlülerden biri olan Mykonos, Ege’nin en renkli gece hayatına sahip adası olarak da biliniyor. 86 km² yüzölçümünde Ege Denizi’ndeki Kiklad Adaları‘na bağlı olan adada, 2001 sayımına göre 9320 kişi yaşıyor. Bizim Bodrum gibi Mykanos’da jet sosyetenin favori yeri aynı zamandan. Dolayısı ile diğer Yunan Adaları ile kıyaslandığında en pahalı ada olarak göze çarpıyor.

Dünyanın önde gelen gezi dergilerinden biri olan Conde Nast Traveller okuyucularının seçtiği dünyanın en güzel 22 adası listesinde ilk sıraya yerleşmiş. Begonvil ve sardunyalarla kaplı, beyaz boyalı evleri ile hafızlarda yer etmiş olan Mykonos, görenleri etkileyecek ve hafızalardan çıkmayacak bir güzelliğe sahip. 1453 yılından 1832 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmış.

Mykonos-Gezilecek-Yerler

Mykonos Adası‘nın başkenti ve büyük cruise yolcu gemilerinin de yanaştığı bir liman şehri olan Mykonos, çok kullanılan diğer adıyla Hora Kasabası’dır. Burada dünyaca ünlü markaların alışveriş shoplarını bulmak mümkün.

Keten ve dantel perdeler Mykonos’ta en çok satılan eşyalardandır. Kuyumcularda eski Bizans takılarının kopyaları, galerilerde ise müzelerdeki antik objelerin kopyaları dikkat çekecek güzelliktedir. Halı kollektörleri için Antik Yunan Desen’i motifli halılar ilginç olabilir.

Mykonos gezilecek yerler çok sayıda, en çok rağbet göreni de elbette plajlar. Mykonos’un yüz ölçümü küçük olmasına rağmen, ada üzerinde 15 kadar plaj bulunuyor. Liman bölgesine en yakın olan Malalianos ve Tourlos plajları en popüler plajlar arasında yer alıyor. Limandan geçen ve Platys Gialos plajına giden otobüsler sonrasında, kayıklarla Mykonos Adası’nın en iyi plajları olan Paradise (cennet), Super Paradise, Agrari ve Elia plajları diğer dikkate değer plajlardır.  Bu plajlardan Super Paradise çıplaklar plajı olarak ünlüdür. En sakin olan Elia ise en sonda yer alıyor.

Mykonos, Yunanistan
Mykonos, Yunanistan

1700’den kalma tarihi bir binada bulunan Folklor Müzesi’nde 19. Yüzyıl Yunan yaşantısına dair eşyalar görmek mümkün. Arkeoloji Müzesi’nde ise Delos tarihi bölgesinden çıkarılmış antik Yuna döneminden kalma, çanak-çömlek, mezar taşları, taklar, Herkül heykeli ve Truva Savaşı’ndan bir sahneyle süslenmiş bir içki kabı sergileniyor. Deniz Müzesi ise antik dönem denizciliği ile ilgili malzemelerin sergilendiği bir yer.

Kültür Müzesi ise açık havada sergilenen antik döneme ait harman dövme aleti, kuyu, fırın ve şarap yapım aletini ve geleneksel ziraat aletleri görülebilir. Müzede hala aktif durumda olan antik yeldeğirmeni de görülebilir.

Ada’ya yüksekten bakan bir tepe üzerinde bulunan Parapotiani Kilisesi, adadaki sayısı 500’e varan kiliseler arasında en dikkate değer olanıdır. Asimetrik olarak görünen kilise aslında, 5 farklı kilisenin birleştirilmesinden oluşmuş.

mykonos görülecek yeler
Mykonos, Greece

Yunan adaları arasında en çok ziyaret edilen olan Mykonos, çılgın gece hayatı ve her türlü cinsel tercihe olan toleranslı yaklaşımıyla da ünlü bir tatil yeri. Ada dünyaca da ünlü bir gay cenneti olduğundan gay barları, club ve diskolarının sayısı oldukça fazla. Ancak bunun yanında çok renkli gece hayatı sunan bar ve clubların sayısı da çok sayıdadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here