Ana sayfa Gezgin Rotaları Afrika Turkuaz Renkte Bir Yer: Zanzibar Adası, Tanzanya

Turkuaz Renkte Bir Yer: Zanzibar Adası, Tanzanya

1311
0

Zanzibar Adası, Orta Afrika‘da Tanzanya‘ya bağlı özerk bir bölge. Ada uzun yıllardır Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden turistlerin ilgi odağı. Son yıllarda ülkemiz turistlerin de adaya ilgisinde ciddi bir artış gözlemleniyor. Türk Hava Yolları’nın Zanzibar’a direkt uçuş başlatması da bunun en açık göstergesi.

Özellikle kış mevsiminde balayına çıkmak isteyenler için birbirinden güzel plajları ile Zanzibar Adası çok cazip bir destinasyon. Adanın çevresi sayısız plajlarla dolu. Her bölgesi farklı zevklere hitap ediyor. İşte size Zanzibar’ın en güzel plajlarından birkaçı.

Osman Kurt | cokgezenadam.com

Zanzibar Adası, Tanzanya

1. Nakupenda Plajı

zanzibar adasi

Nakupenda, Zanzibar Adası’nın başkenti Stone Town’a yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alan ufak bir adacık. Sadece kumdan oluşan bir ada olduğu için Nakupenda Plajı diye de adlandırılıyor.  Tripadviser kullanıcıları arasında yapılan bir oylamada Afrika’nın En Güzel 20 Plajı arasına girmeyi başarmış. Nakupenda, Tanzanya’da bu listeye girmeyi başarmış 2 plajdan biri. Ada yüksek gelgit zamanında sular yükseldiği için Hint Okyanusu altında kalıyor. Bu yüzden adada kimse yaşamıyor. Adaya ulaşım Stone Town’dan balıkçı tekneleri ile sağlanıyor.

2. Kendwa

zanzibar adasi tanzanya

Nungwi ile komşu olan Kendwa da yine lüks resort otelleri ile ünlü. Düşük gelgit zamanında Nungwi sahilinden Kendwa’ya 45 dakika gibi bir sürede yürümek mümkün. Yüksek gelgit zamanında sular yükseldiği için aradaki kumsal sular altında kalıyor. Kendwa’ya da Stone Town’dan taksi ya da Nungwi’ye giden dala dalalar ile ulaşabilirsiniz.

3. Prison Adası

Prison Adasi Zanzibar

Prison Adası, Stone Town’un yaklaşık 6 km açığında yer alan ufak bir ada. Yıllar önce köleleri hapsetmek ve salgın hastalıkların yaygınlaşmasını önlemek için hapishane ve karantina adası olarak kullanılmış. Bugün eşsiz güzellikteki denizi ve plajı ile Zanzibar’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca adada yaşları iki yüze yaklaşan dev kaplumbağaları da görme fırsatı buluyorsunuz. Prison Adası’na Stone Town limanından balıkçı tekneleri ile ulaşabilirsiniz.

4. Nungwi

tanzanya zanzibar adasi

Zanzibar Adası’nın kuzeyinde yer alan Nungwi bölgesi özellikle lüks balayı otelleri ile meşhur. Eşsiz güzellikte turkuaz bir denize sahip Nungwi, adanın gelgitten en az etkilenen bölgelerinden biri. Deniz de çoğunlukla çarşaf gibi. Nungwi’ye ulaşım merkez Stone Town’dan taksi ya da dala dala ile gerçekleştiriliyor.

5. Paje

Paje Zanzibar

Zanzibar Adası’nın batı bölgesinde yer alan Paje, Nakupenda ile birlikte Afrika’nın en güzel 20 plajı listesine girmeyi başarmış. Burası adada gelgitin en ciddi şekilde gözlemlendiği bölge. Deniz biraz dalgalı ve bu sayede Paje dünyanın her yerinden sörf tutkunlarının akınına uğruyor. Buraya ulaşım Stone Town’dan taksi ya da dala dala adı verilen ilkel toplu taşıma aracı ile gerçekleştiriliyor.

Soğuk havalarda şöyle turkuaz bir denize karşı uzanıp güneşin tadını çıkarmayı kim istemez ki? Bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek aslında pek de zor değil. İstanbul’dan sadece 7 buçuk saatlik bir uçuş ile Hint Okyanusu ortasında yer alan Zanzibar Adası’nın eşsiz plajlarının tadını çıkartabilirsiniz. Hem de senenin neredeyse tamamında. Üstelik bu plajlara giriş ücreti ödemek zorunda değilsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here