Dünyada nüfus hızla artarken, kaynaklar sürdürülebilir olamama tehlikesi yaşıyor. Son yıllarda gelişen teknoloji ve yeni nesil mimari yaklaşımlar kaynakları daha verimli kullanmak için önemli fırsatlar sunuyor. Yaşamın olduğu her noktada daha yeşil, daha modern evler ilgi görüyor.

Bu yeni akım dünyada yeni konseptli çevreci modern evler yaratırken, tüketiciler gittikleri otellerde bile yeşil sertifika arıyor. Kaynakların her zamankinden çok daha büyük bir hızla tüketildiği günümüzde, bireyler tükettikleri ürünlerin üretim sürecini sorguluyor.

Çevreci İlginç 5 Ev Tasarımı

Çevreci evler, maliyet hesabı yapıldığında başta ürkütücü gibi görünse de düşük enerji tüketimi, güneş ışığından yararlanma, yağmur sularını dönüştürme gibi belli başlı özellikleri ile yapılan harcamayı kısa sürede amorti ediyor. Dünyanın farklı yerlerinden en sürdürülebilir, 5 çevreci evi bir araya getirdik.

1.  Atık Evi

Cevreci-Ev-Atik-Evi

İngiltere’de bulunan Brighton Üniversitesi’nin projesi olan Atık Evi, adından da anlaşılacağı üzere neredeyse tamamen atıklardan inşa edilmiş. Kullanılan malzemelerin yüzde 90’dan fazlası evin dış cephesinde yer alıyor. 20,000 diş fırçası, 4,000 DVD kutusu, 2,000 disket ve 2,000 yer kaplama malzemesi ile ev, ‘atık bir şey yoktur’ mesajı veriyor.

2. ZEB Pilot Evi

Cevreci-Ev-Atik-Evi

Norveçli mimarlık şirketi tarafından tasarlanan ZEB Pilot House deneysel özellik taşıyor. Ev çatısındaki güneş panelleri sayesinde evin ihtiyacı olan enerjinin 3 katından daha fazlasını üretiyor. Yağmur suyu toplama sistemi ile kullanma suyunu depoluyor. Ev enerji verimliliği konusundaki iddiaları doğrulamak için kullanılıyor.

3. Pop-Up Evi

Cevreci-Ev-Pop-Up-Evi

Güney Fransa’da Fransız tasarım ofisi tarafından ‘lego’ mantığı ile inşa edilen Pop-Up Evi, düşük maliyetli ve çevreci prefabrik ev örneği oluşturuyor. Mükemmel yalıtımı ve hava geçirmeyen dış kaplaması ile özellikle hava sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerde kullanımı deneniyor. Dört gün gibi kısa bir sürede kurulan ev Pasif Ev standartlarında.

4. Çiçekli Bambu Evi

Cevreci-Ev-Cicekli-Bambu-Evi

Vietnam’da yaşayan dar gelirlileri ev sahibi yapmak üzere projelendirilen Çiçekli Bambu Evi, bölgedeki sel risklerine karşı da güven sağlıyor. Altına yerleştirilen kazıklar evi dış etkenlerden koruyor. Her biri yaklaşık 44 metrekare olan evler, kolayca temin edilen bambu, sunta ve Hindistan cevizi yaprakları ile inşa ediliyor.

5. S House

Cevreci-Ev-S-House

Vietnamlı mimarların bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda hazırladığı S House, düşük maliyeti ile dikkat çekiyor. Palmiye yaprağı, bambu gibi doğal malzemelerle inşa edilen ev taşınmak isteyenler için sökülebilir halde üretiliyor. 30 metrekare alana sahip evlerin geniş kitlelere pazarlanabilmesi için üzerinde çalışılmaya devam ediyor.

Dünyadaki olumsuz değişimin gözlemlenebilir olması, tüketim alışkanlıklarının değişmesi çevre ile uyumlu, modern ev projelerinin sayısının artmasını da beraberinde getirecek kuşkusuz. Yaşadığımız gezegenin gelecek nesillere iletilmek üzere devraldığımız bir miras olduğunu unutmayalım.

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz