Dünyanın farklı ülkeleri, pitoresk görüntüsüyle büyüleyen şirin köyleriyle her yıl binlerce insanın akınına uğruyor. Sıcak ve romantik atmosferleri, canayakın insanları, etkileyici manzaraları ve enfes doğalarıyla görülmeye değer pek çok yere sahip olan bu köyler, yaşama arzunuzu artırabilir. İşte dünyanın en güzel köyleri ve göz kamaştıran güzellikleri.

İlk Bakışta Aşık Olacağınız 10 Şirin Köy

1. Reine, Norveç

Reine-Norvec

Ülkenin en popüler yerleşim yerleri arasında bulunan Reine, mavi ve yeşilin muhteşem uyumunu gözler önüne seren eski ve küçük bir balıkçı köyü. Sakin yaşamı, temiz havası ve fotoğraf meraklılarını cezbeden rengarenk evleriyle, Norveç’in en güzel köyü olarak anılan Reine, Sakrisoya ve Hamnoya’nın güneyinde konumlanıyor.

2. Burano, İtalya

Burano-Italya

Bölgede yaşayan kadınların el emeği olan dantelleri ve yan yana sıralanmış rengarenk evleriyle ünlü olan Burano, Venedik seyahatlerinin gözdesi. Anlatılana göre çok içki tüketen Burano erkeklerinin, evlerinin kapısını karıştırmaması için her ev farklı ve dikkat çeken bir renge boyanırdı. Günümüzde turistleri kendine hayran bırakan bu evleri gördükten sonra dantel okulunu gezip, kanal çevresinde keyifli bir tur atabilirsiniz.

3. Oia Köyü, Yunanistan

Oia-Santorini

Bembeyaz evleriyle bilinen Santorini Adası’ndaki ünlü Oia köyü, dünyada günbatımı manzarasının en iyi izlendiği yerlerden biri. Kayalık bir bölge üzerine kurulu bu şirin köye ulaşım için bol bol yokuş tırmanıp, merdiven çıkmanız gerekiyor. Dileyenler, bu yolculuğu eşek sırtında da yapabiliyor.

4. Bibury, İngiltere

Bibury-Ingiltere

Orta Çağ havasının hakim olduğu etkileyici atmosferi ve mimarisiyle bir açık hava müzesini andıran Bibury, İngilitere’nin güneybatısındaki Cotswold bölgesinde yer alıyor. Bibury, Orta Çağ döneminin izlerini taşıyan nefis yapılarının yanı sıra göz alıcı bir güzelliğe sahip doğasıyla da hayranlık uyandırıyor.

5. Tenby, Galler

Tenby-Galler

İrlanda Denizi ve Atlantik Okyanusu arasındaki doğal bir liman olan Tenby, Galler’in güney kesiminde konumlanıyor. Kuruluşu, Milattan Önce 900’lü yıllara dek uzanan bu tarihi yerleşim yeri, Arnavut kaldırımları sokakları çevreleyen rengarenk evleri ve kültürel dokusuyla büyülüyor.

6. Garmisch-Partenkirchen, Almanya

Garmisch-Partenkirchen

Garmisch ve Partenkirchen şehir merkezlerinin birleşmesiyle oluşan Garmisch-Partenkirchenri, Bavyera eyaletinin Yukarı Bavyera bölgesinde yer alıyor. Almanya’ya gittiğinizde Garmisch-Partenkirchen’in hem profesyonel hem de amatör sporculara uygun olan kayak pistlerinde kış sporlarının tadını çıkarabilirsiniz. Eğer kayak yapmayı seviyorsanız, Garmisch-Partenkirchen’i mutlaka görmelisiniz.

7. Colmar, Fransa

Colmar-Fransa

Üzerinde keyifli gezintilerin yapıldığı kanalları nedeniyle ‘Küçük Venedik’ olarak da anılan Colmar, Alman ve Fransız kültürünün harmanlandığı sevimli bir sınır köyü. Fransa-Almanya sınırının yer aldığı Alsace bölgesinde bulunan Colmar, romantik tatil planları yapanlar için de oldukça ideal.

8. Marsaxlokk, Malta

Marsaxlokk-Malta

Akdeniz’in sıcak havasını ve hoş atmosferini hissedebileceğiniz en harika adalardan biri olan Malta, gölleri, nehirleri ve gelişmiş balıkçılık yaşamıyla öne çıkan Marsaxlokk köyüne de ev sahipliği yapıyor. Eğer yolunuz Malta’ya düşerse bu Malta köyüne uğrayıp, yerel pazarını gezebilir ve nefis yerel lezzetlerini tadabilirsiniz.

9. Shirakawa-go, Japonya

Shirakawa-go

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan geleneksel bir Japon köyü olan Shirakawa-go, Gassho Style ile inşa edilmiş evleri ve bölgede sık yaşanan çığ düşmelerine karşı, evleri korumak için özel olarak dizayn edilen çatılarıyla ünlü. Siz de görkemli dağlar arasında konumlanan bu köyü görüp, mistik ruhunu yakından hissedebilirsiniz.

10. Pucón, Şili

Pucon-Sili

Aktif bir yanardağ olan Villarrica Yanardağı çevresinde düzenlenen trekking turları, rafting ve binicilik gibi aktiviteleriyle macera düşkünü gezginleri cezbeden Pucón, Şili’nin en popüler ziyaret adreslerinden. Doğal kaplıcaların da yer aldığı bu yerde, tüm yılın yorgunluğunu atıp, muhteşem doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz