Kara kıta Afrika’da görebileceğiniz en etkileyici ve büyüleyici manzaralara ev sahipliği yapan Afrika’daki ulusal parklar, vahşi yaşamı ve farklı bitki türlerini keşfetmek isteyen gezginlerin gözdesi. Daha önce hiç deneyimlemediğiniz adrenalin yüklü maceralara sürükleneceğiniz bu parklarda kamp kurup, doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

Filler, aslanlar ve su aygırları arasında yapacağınız safari turunda ise ormanlar kralının akşam yemeği olmak istemiyorsanız, rehberinizin söylediklerinin dışına çıkmamaya dikkat edin zira doğayla şaka olmaz.

Afrika’nın En Etkileyici 7 Ulusal Parkı

1. Masai Mara Ulusal Parkı, Kenya

Masai Mara Ulusal Parkı
Masai Mara Ulusal Parkı

Milyonlarca hayvanın hayatta kalma mücadelesini gözler önüne seren Büyük Göç olayıyla ünlenen Masai Mara Ulusal Parkı (Masai Mara National Park), safari denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Bin 510 bin kilometrekare büyüklüğündeki Masai Mara, Kenya sınırlarında yer alıyor.

2. Serengeti Ulusal Parkı, Tanzanya

Tanzanya’nın en popüler ulusal parklarından olan Serengeti Ulusal Parkı (Seregenti National Park) da Büyük Göç olayının izlenebildiği ulusal parklardan. 14,763 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Seregenti, Tanzanya’da bulunuyor.

3. Kilimanjaro Ulusal Parkı, Tanzanya

Tanzanya sınırlarında konumlanan Kilimanjaro Ulusal Parkı (Kilimanjaro National Park), UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Kilimanjaro Dağı’nın eteklerinde yer alan bin 688 kilometrekare genişliğindeki bu park, bölgenin en ünlü turistik adreslerinden.

4. Kruger Ulusal Parkı, Güney Afrika

Güney Afrika’da 1926 yılında kurulan Kruger Ulusal Parkı (Kruger National Park), dünyanın en eski ulusal parklarından biri. Yedi bin 500 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Kruger Ulusal Parkı’nda 500’den fazla canlı türü yaşıyor.

5. Etosha Ulusal Parkı, Namibya

Afrika’daki ulusal parklar arasında oldukça popüler olan Etosha Ulusal Parkı (Etosha National Park), 22 bin 270 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Etosha Tuzlası’na da ev sahipliği yapan bu parkta; 114 memeli, 110 sürüngen ve 340 tane de kuş türü yaşıyor. Namibya’nın kuzeyinde konumlanan bu park, Afrika’nın önemli vahşi yaşam alanlarından.

6. Tai Ulusal Parkı, Fildişi Sahili

Tai Ulusal Parkı (Tai National Park), Fildişi Sahili’nin bin 300 kilometrekarelik bölümünü kaplıyor. İçinde 140 memeli türünün yaşadığı bu park, Batı Afrika’nın birincil tropikal ormanının son büyük kalıntılarından olduğu için bölgede ayrı bir öneme sahip. Tai Ulusal Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesinde.

7. Tsingy de Bemaraha Ulusal Parkı, Madagaskar

Tsingy-Bemaraha-National-Park

Tsingy de Bemaraha Ulusal Parkı (Tsingy de Bemaraha National Park), Madagaskar sınırlarında görülecek en etkileyici yerlerden. Melaky Bölgesi’nde bulunan Tsingy de Bemaraha, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Seyahatlerinizde macera dolu zamanlar geçirmek istiyorsanız, Afrika’nın bu göz kamaştıran vahşi yaşam alanlarını ve uçsuz bucaksız ormanlık alanlarda barınan yüzlerce farklı canlı türünü görmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz