Amerika Kıtasında vizesiz gidebileceğiniz ülkelerin hemen hepsi rengarenk kültürler, antik uygarlık kalıntıları, olağanüstü manzaralar ve muazzam doğal güzelliklerle bezeli, eşsiz destinasyonlar. Evrak hazırlama derdi olmadan, bir biletle uçabileceğiniz ülkelerde, bambaşka deneyimler yaşayabilir, doğaya ve keşfe doyabilirsiniz. Kuzey ve Güney Amerika olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşan Amerika kıtasındaki vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden güneyde kalanlarda, genellikle vizesiz kalış süresi 90 günle sınırlı.

Amerika Kıtasında Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Kuzey ve güney kutuplar arasında yer alan Amerika Kıtası, doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Büyük Okyanus, kuzeyinde Kuzey Buz Denizi’nin bulunduğu, Asya ve Afrika’dan sonra 3.büyük, nüfus olarak ise Asya, Afrika ve Avrupa’dan sonra en kalabalık 4.kıta. 12 Ekim 1492’de Kristof Colomb tarafından keşfedilen kıta, coğrafi bakımdan Kuzey, Orta ve Güney Amerika olmak üzere üçe ayrılıyor.

Kuzey Amerika Kıtasında Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Kuzey yarım kürede bulunan Kuzey Amerika kıtası, kuzeyde Arktik Okyanusu, doğuda Atlantik Okyanusu, güneyde Karayip Denizi ve batıda kuzey Büyük Okyanus’uyla çevrili. Yeni Dünya olarak da adlandırılan kara kitlesinin kuzeyinde yer alan Kuzey Amerika’nın Güney Amerika’ya tek kara bağlantısı dar Panama Kanalı ile sağlanıyor. Kuzey Amerika kıtası aynı zamanda dünyanın en gelişmiş bölgesi.

1. Antigua ve Barbuda

Karayip Denizi’nin doğusunda bulunan bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda, sahip olduğu harika plajları ve berrak mavi denizi ile ülke her yıl çok sayıda turisti ağırlıyor. Milli sporu kriket, sörf ve yelkenli yarışlarıyla bilinen adanın tabanı cam teknelerle mercan kayalıklarına yapılan gezileri ise oldukça popüler. Seyahatiniz süresince çok farklı kuş türlerine de rastlayabilirsiniz. Nelson’s Tersanesi, Gemicilik Müzesi, Obama Dağı, St. John’s Katedrali’nin yanı sıra, Fort James ülkenin en güzel plajlarından birine sahip. Türkiye vatandaşları, pasaport, dönüş bileti ve konaklama adres bilgileri ve yapacakları harcamalar için yeterli mali kaynak gösterebilmeleri halinde 6 ay süreyle vizeden muaf.

2. Bahamalar

Batı Hint Adaları’nın kuzey sınırını oluşturan Bahamalar bir takımada ülkesi. Tropikal iklimin hâkim olduğu Bahamalar’da harika plajlar, tertemiz denizi, doğal güzellikleri ve güneşli iklimi sayesinde her yıl çok sayıda turisti kendine çekiyor. Aralık ve nisan ayları turizmin en canlı olduğu dönem olsa da yılın her dönemi ülkeyi ziyaret için uygun. Tatiliniz süresince Bahamalar’ı çevreleyen mercan kayalıklarına düzenlenen tekne turlarına katılabilir, tüplü veya şnorkelli dalışlara eşlik edebilir, hemen her türlü su sporunu ve yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Bahamalar, Türkiye vatandaşlarına sınırsız vizesiz dolaşım olanağı sunuyor.

3. Barbados

Karayip Denizi’nin en büyük ada ülkesi olan Barbados gerçek bir tatil cenneti. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü ada her yıl binlerce turist ağırlıyor. Sahip olduğu doğal güzellikler, deniz turizmine uygun iklimi, berrak mavi suları ve egzotik kumsalları, deniz mahsullerinden oluşan enfes mutfağı, yılın dört mevsimi eksik olmayan kriket, caz, bira gibi farklı temalara sahip festivalleri ile ülke eşsiz bir destinasyona dönüşüyor. Hunte’s Gardens, Apes Hill Golf Club, muhteşem güzellikte bir doğa harikası olan Harisson’s Cave ile müze olarak hizmet veren Yahudi Sinagogu Barbados’ta görülecek yerlerin başında geliyor. Barbados’a giden Türkiye vatandaşlarının 90 gün vizesiz seyahat hakkı var.

4. Belize

1981’de bağımsızlığını kazanan Belize, Orta Amerika’da yer alan ve turizmde oldukça tercih edilen bir ülke. Başkenti Belmopan, en büyük şehri ise eski başkent olan Belize City. Tropikal bir iklime sahip Belize’de bir doğa harikası olan Blue Hole, Kristal Mağara, Herman’ın Mağarası, Guanacastle Ulusal Parkı, Cucumber Plajı ile Mayalar’ın yerleşim yeri olan Caracol Harabeleri ve Altun Ha ziyaretçilerin ilgisini çeken diğer önemli yerler. Türkiye vatandaşlarının Belize’de 90 gün vizesiz seyahat hakkı var.

5. Britanya Virgin Adaları

Göz kamaştıran kumsalları ve hayranlık uyandıran denizi ile ünlenen Britanya Virgin Adaları, Birleşik Krallık’a bağlı bir adalar devleti. Britanya Denizaşırı Toprakları sınırlarına dâhil olan ve Karayip Denizi’nde bulunan ülke baştan çıkaran güzelliği ile büyüleyen kumsallara sahip. Masmavi serin sularda serinleyebilir veya dilerseniz dalış yaparak okyanusun derinliklerine doğru dalabilirsiniz. Adalarda ayrıca 4×4 arazi araçları ile safari ve hava kararınca düzenlenen gece eğlenceleri gibi seçenekler de ziyaretçileri bekliyor. Türkiye vatandaşlarının Britanya Virgin Adaları’na 1 aya kadar vizesiz seyahat etmesi mümkün.

6. Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti, Türkiye vatandaşlarına ülkeye girişte havaalanında alınan vize ile süresiz vizesiz seyahat hakkı veriyor. Karayipler’deki Hispanyola Adası’nın doğu bölgesinde bulunan Dominik Cumhuriyeti, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alıyor. Başkent Santo Domingo, ülkenin en önemli turizm merkezlerinin başında geliyor. Kilometrelerce uzunluğa sahip plajlarının yanı sıra rengarenk bir kültüre sahip olan Dominik’te düzenlenen festivaller, özellikle de Karayipler’de yer alan ülkelerden turist akınına uğruyor.

7. Guatemala

Guatemala, Bir Orta Amerika ülkesi olan Guatemala’nın doğusunda Karayip Denizi, batısında Büyük Okyanus yer alıyor. Tropikal iklim kuşağında yer alan ülke, Maya Uygarlığının hüküm sürdüğü topraklarda kurulu, bu nedenle başlıca gezilecek yerleri Tikal Harabeleri oluşturuyor. Yağmur Ormanları’nda doğa yürüyüşü yapmak ya da Pacaya Yanardağı’nda tırmanışa katılmak Guatemala ziyaretçilerinin en çok ilgi gösterdiği aktivitelerden. Daha pek çok ilginç gezilecek yeri bulunan ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 gün vize istemiyor.

8. Haiti

Vizesiz-Amerika-Ulkeleri-Haiti

Haiti, Karayip Denizi’nde bulunan Hisponiala Adası’nın batı kısmında yer alan bir yarımada ülkesi. Tropikal iklim kuşağında yer alan Haiti, muhteşem bembeyaz kumsalların bulunduğu güzellikte koylara. Okyanusta sayısız su sporu ve doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz trekking turları da turistlerin favorisi. Sans-Souci Sarayı, Notre Dame Katedrali, Ulusal Tarih Parkı, Etang Saumatre Gölü, Ulusal Sanat Müzesi, Port-au-Prince Katedrali ile Citadelle Laferriere Haiti’de görülmesi gereken yerlerden bazıları. Haiti Türkiye vatandaşlarına ülkeye girişte 10 Dolar karşılığında alınacak vize ile 90 gün seyahat hakkı vermektedir.

9. Honduras

Orta Amerika’da Karayip Denizi kıyısında yer alan Honduras, çok güzel sahillere sahip. Altın sarısı kumsallarda güneşin keyfini çıkarabileceğiniz gibi, gök mavisi okyanusta mercan resiflerini keşfedebileceğiniz şnorkelli ya da tüplü dalış da yapabilirsiniz. Honduras’ın suları sörf yapmak için ideal. Ülkede ayrıca kaldığınız süre boyunca balina, köpek balığı, iguana ve yunus gibi çok sayıda hayvan türünü görebilirsiniz. Honduras’ta ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Mayalar’dan kalma Copan Harabeleri Honduras’ı ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Türkiye vatandaşlarının Honduras’a 90 gün vizesiz seyahat hakkı var.

10. Jamaika

Karayip Denizi’nin güneyinde yer alan ve bir ada ülkesi olan Jamaika, Kristof Kolomb’un, ‘Gözlerin gördüğü en güzel ada’ olarak tarif ettiği ve Reggae müziğinin kralı Bob Marley’nin de doğduğu yer. Müziğe âşık insanların ülkesinde her yıl Air Jamaica Caz ve Blues Festivali, Reggae Maratonu ve Jamaika Karnavalı gibi pek çok etkinlik, turistlerin yoğun katılımı ile gerçekleşiyor. Başkent Kingston, birçok Amerikan filmine ev sahipliği yapan Montego Bay’ın yanı sıra uzun sahil şeridi ve bölgeye kurulan turistik tesisleriyle Portmore de ülkenin görülmesi gereken önemli şehirleri arasında yer alıyor. Türkiye vatandaşlarının Jamaika’ya 90 gün vizesiz seyahat hakkı var.

11. Kosta Rika

Nikaragua, Panama, Büyük Okyanus ve Karayip Denizi ile çevrili Kosta Rika, üçte birini ormanlarla kaplı yemyeşil bir ülke. Tarihi eserleri, müzeleri kadar doğası, okyanus kıyısındaki plajları ile nefis bir ülke olan Kosta Rika’nın, başkenti San Jose’dan sonra, mükemmel plajı ve doğasıyla Putarenas şehrindeki Manuel Antonio National Park da kesinlikle görmeniz gereken yerlerden. Ayrıca, ülkede düzenlenen festivallerin birçoğunun başkent San Jose’de gerçekleşmesine karşın ülkenin diğer şehirleri de renkli gösterilere ve organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Kosta Rika’da Türkiye vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz dolaşım hakkı var.

12. Meksika

Maya uygarlığının kalbi, uçsuz bucaksız sahilleri ve doğasıyla göz kamaştıran Meksika, salsa gibi baharatlı, tekila gibi sarhoş edici, Frida Kahlo gibi sürreal bir ülke. Meksico City ise gezmekle de bitirilemeyecek bir şehir. Latin Amerika’nın en popüler ülkelerinden olan Meksika’nın kurulduğu topraklarda tarihin ilk dönemlerinden itibaren Olmekler, Aztekler ve sonrasında Mayalar gibi önemli uygarlıklar hüküm sürüyordu. Meksika, ücretsiz online vize uygulaması ile Türkiye vatandaşlarına, 30 gün süre ile hava yolu ile ulaşılması kaydıyla tek seferlik giriş hakkı veren Meksika seyahatinizi ülkenin renkli ve popüler festival dönemlerine denk getirebilirsiniz.

13. Panama

Orta Amerika’nın güneydoğusunda, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında yer alan Panama, başkent Panama City’de gökdelenlerin yükseldiği tropikal bir cennet. Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren Panama Kanalı da başkentte yer alıyor. Bocas Dell Toro, Amerika Köprüsü, Ancon Tepesi, Panama Viejo ve Casco Viejo ise mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Panama’da Türkiye vatandaşlarının 6 ay vizesiz seyahat hakkı bulunuyor.

14. Saint Kitts ve Nevis Adaları

Saint Kitts ve Nevis Adaları (Saint Christopher ve Nevis Federasyonu/St. Christopher), Karayipler’deki Rüzgâraltı Adaları’nda bulunan iki adadan oluşan federal bir ülke. Ülke St. Kitts adlı büyük ada ve hemen güneyinde yer alan The Narrows adlı küçük bir adadan oluşuyor. Harika altın rengi kumsalların ve gök mavisi berrak suların yanı sıra geniş yağmur ormanlarına sahip olması sayesinde turistlerin yağmur ormanlarında yapılan doğa yürüyüşleri ve mercan kayalıklarında dalmak için geldiği bir destinasyon. St. Christopher’da Türkiye vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz dolaşım hakkı var.

15. Saint Lucia

Karayip Denizi’nin doğusunda, Atlantik Okyanusu’nun hemen kıyısında yer alan ada ülkesi Saint Lucia, Trinidad ve Tobogo adalarının da kuzey kısmında yer alıyor. Egzotik bir ülke olan St. Lucia’daki başkent Castries, diğer şehirlerine göre çok daha modern ve kalabalık. Okyanus kenarında bulunduğundan zaman zaman kasırgaların yaşandığı ülkede, La Rose, La Marquerita ve Saint Lucia Caz Festivali çok ünlü. St. Lucia’nın en popüler dansı olan kwadril, hemen hemen bütün festivallerin başında ya da sonunda yapılıyor. St. Lucia’da Türkiye vatandaşlarının, sınırsız vizesiz dolaşım hakkı var.

16. Saint Vincent ve Grenadinler Adaları

Saint Vincent ve Grenadinler, Karayipler’in güneyinde bulunan bir adalar ülkesi. Bembeyaz kumlar ve mavinin en güzel tonlarını yansıtan deniz ülkenin dünyanın en güzel tatil cennetleri arasında gösterilmesini sağlıyor. Muhteşem güzellikteki koy ve plajlara sahip ülke, turistik bir merkezden çok küçük bir balıkçı kasabasını andırıyor. Ülkede birkaç tane büyük otel bulunsa da bu yerlerde de ortam genellikle son derece sessiz ve sakin. Volkanik dağlara doğru heyecan verici bir tırmanış veya ormanın içine doğru yapacağınız doğa yürüyüşleri de burada sizi bekleyen alternatif aktiviteler arasında. Ayrıca dalış ve yelken sporu da yapabileceğiniz etkinliklerden bazıları. Türkiye vatandaşları ülkeye 1 aya kadar vizesiz ziyarette bulunabiliyor.

17. Trinidad ve Tobago

Batı Hint Adaları grubuna dahil iki büyük adadan oluşan Trinidad ve Tobago, aynı zamanda Karayipler’in en güçlü ülkesi. Yatırımcılara sağladığı imkânlarla dünya ekonomisinin cazibe merkezlerinden olan ülke, yetiştirdiği olimpik sporcularla da tüm dünyaca biliniyor. Muhteşem plajları ve durmak bilmeyen gece hayatı ile turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Trinidad adasının en büyük şehri San Fernando, başta Maracas Plajı ve Maracas Şelaleleri olmak üzere birçok doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Trinidad ve Tobago’da Türkiye vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz dolaşım hakkı var.

18. Turks ve Caicos Adaları

Karayipler’de yer alan ve iki takımadadan oluşan Turks ve Caicos Adaları, 1962’de Jamaika’nın bağımsızlığını ilân etmesinden sonra bu adalar Birleşik Krallık’a bağlı kalmayı tercih etmiş bir ülke. Adalara ismini veren, üst kısmı fese benzetilen ‘Turk’s Head’ isimli bir kaktüs türü. Tüm hükümet binalarının başkent Gand Turk isimli adada bulunduğu ülke bozulmamış uzun plajları, mercan yapısı, yunusların ve kambur balinaların uğrak adresi olması ile yıl boyu pek çok turist ağırlıyor. Turks ve Caicos Adaları’na Türkiye vatandaşlarının 30 gün vizesiz dolaşım hakkı bulunuyor.

Güney Amerika Kıtasında vizesiz gidebileceğiniz ülkeler

Güney Amerika kıtası, Büyük Okyanus’un doğusunda, Atlantik Okyanusu’nun batısında, Kuzey Amerika’nın güneyinde ve Antarktika’nın kuzeyinde yer alıyor. Güney Amerika, dünyanın enlerine sahip bir kıta. Angel Şelalesi ile dünyanın en yüksek şelalelerine, en geniş hacimli Amazon Nehri’ne, And Dağları ile en uzun sıra dağlarına, Atakama Çölü ile en kuru çölüne, Amazon Yağmur Ormanları ile en geniş yağmur ormanlarına, La Paz ile en yüksek başkentine, Titikaka Gölü ile en yüksek ticari ve turistik değere sahip gölüne, Antarktika’daki araştırma istasyonları dışındaki dünyanın en güneyindeki yerleşim birimine, Şili’deki Puerto Toro sahip olmasıyla coğrafi anlamda çeşitli özgüllükleri bünyesinde barındırıyor. Güney Amerika kıtasında, Türkiye vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeler, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Nikaragua, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuela.

1. Arjantin

Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Arjantin yüzölçümü olarak hem kıtanın hem de dünyanın en büyük ülkelerinden. Tangonun, Maradona efsanesinin ve kadın hakları denildiğinde ilk akla gelen isimlerden Eva Peron’un anavatanı Arjantin’in başlıca gezilecek yerleri, eşsiz manzarası ile Iguazu Şelaleleri ve And Dağları, geniş caddeleri, yeşil alanları, mimarisi ve hiç bitmeyen enerjisi ile kendine hayran bırakan başkent Buenos Aires! And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında bulunan ülkenin, başkent haricindeki en önemli şehirleri Cordoba, Santa Fe ve Santa Cruz. Arjantin, Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı veriyor.

2. Bolivya

Rengarenk bir Güney Amerika ülkesi olan Bolivya’nın resmi ve idari olmak üzere iki başkenti bulunuyor. Başkentler Sucre ve La Paz’ın yanı sıra, Cochabamba, Santa Cruz ve Potosi diğer önemli şehirleri olan ülkenin, bembeyaz geniş tuz düzlüklerini ve Aymara kalıntıları mutlaka görülmeli. Ayrıca, La Paz’da bulunan cadı pazarı, lamalarla bol bol fotoğraf çektirmek ve ülkenin ilginç mutfağını deneyimlemek de bu ülkenin en önemli turist aktiviteleri arasında. Türkiye vatandaşlarının Bolivya’da 90 gün vizesiz seyahat hakkı var.

3. Brezilya

Samba ve pembe dizi diyarı Brezilya, Güney Amerika’nın en popüler ve canlı ülkelerinden. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan ülkenin Ekvador ve Şili hariç tüm Güney Amerika ülkelerine sınırı bulunuyor. Eşsiz kumsalları, başkent Rio De Jenario’da düzenlenen, dünyanın en sevilen karnavalı Rio Karnavalı, başka hiçbir yerde görülmeyecek millet çeşitliliği, devasa Kurtarıcı İsa heykeli ile Brezilya gezisi, birçok insanın hayalidir. Brezilya, Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat izni veriyor. Dünyanın en uzun ikinci nehri olan Amazon Nehri ve çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan ve bir kısmı hâlâ keşfedilmemiş olan Amazon Ormanları da meraklılarını bekliyor.

4. Ekvador

Ekvador, Peru ile Kolombiya arasında batısında ise Büyük Okyanus’un yer aldığı bir ülke. Ülkenin başkenti Quito ise Ekvador’un en köklü yerleşim yerlerinin başında geliyor. Başkenti dışındaki önemli şehirleri arasında ise Guayaquil, Cuenca, Machala ve Portoviejo’nun yer aldığı ülkenin özellikle Costa adındaki kıyı bölgeleri, turizm patlaması yaşıyor. Ülkede yoğun ilgi gören festivallerin başında her kasım ayında gerçekleşen Mama Negra ile her haziranda düzenlenen Otavalo geliyor. Türkiye vatandaşları Ekvador’da 90 gün vizesiz seyahat hakkına sahip.

5. Kolombiya

Kolombiya’ya giden Türkiye vatandaşlarının 90 gün vizesiz seyahat hakkı var. Güney Amerika’da iki büyük okyanusa birden kıyısı bulunan tek ülke olan Kolombiya Cumhuriyeti’nin başkenti ve en kalabalık şehri olan Bogota kadar ünlü ve gelişmiş pek çok şehri var. Tropikal iklimi, vadileri, cennet gibi kıyıları ve farklı kültürünün yanı sıra Kolombiya’nın festival tadında karnavalları da, geleneksel kıyafetler ve danslar eşliğinde adeta bir renk cümbüşü haline geliyor.

6. Nikaragua

Orta Amerika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Nikaragua, Honduras, Kosta Rika, Büyük Okyanus ve Karayip Denizi ile komşu. Ülkedeki Managua ve Nikaragua Göllerinde, tatlı su köpek balıkları yaşıyor. Managua dışında Granada ve Leon turistlerin en çok tercih ettiği merkezler. Eko turizm konusunda kendini geliştiren ülkede volkanik alanlar ve tropikal yağmur ormanları, bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından oldukça zengin. Hatta ülkenin ‘Guardabarranco’ adında bir de ulusal kuşu bile var. Nikaragua da Türkiye vatandaşlarına sınırsız vizesiz dolaşım olanağı sunan ülkelerden.

7. Paraguay

Güney yarımkürede bulunan ve denize kıyısı olmayan Paraguay’ın, güneyi ile güneybatısında Arjantin, kuzeyi ile kuzeydoğunda Brezilya ve kuzeybatısında Bolivya bulunuyor. Başkenti Asunción olan ülkenin gezilecek yerleri Museo del Barro, Icono Kulesi, Avenida San Martin ve Godoi Müzesi gibi yapılar olsa da kendine özgü rengarenk kültürü ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Paraguay, Türkiye vatandaşlarına sınırsız vizesiz dolaşım olanağı sunuyor. Paraguay, Türkiye vatandaşlarına sınırsız vizesiz dolaşım olanağı sunan bir ülke.

8. Peru

Peru, dünyanın en köklü ve gizemli uygarlıklarından İnkalara ev sahipliği yapmış, her zaman en merak edilen ve en görülesi yerlerin başında geliyor. Muhteşem İnka dokularıyla bezeli, günümüze dek korunmuş, dünyanın yedi harikasından biri olan Machu Picchu ile ünlü. Ancak sömürge zamanında kalma ihtişamlı yapılarıyla başkent Lima, İnka Kutsal Vadisi boyunca uzanan Ollantaytambo Kalesi ve Güneş Tapınağı ile de eşsiz. Ay manzaralı Ay Vadisi, Cadı Pazarı, dünyaca ünlü tekking yollarından Inca Trail’e sahip ülke, vizesiz gezilecek ülkeler listesinin en cazip destinasyonu. Türkiye vatandaşlarına 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vizesiz seyahat imkânı sunan Peru seyahati için genellikle Güney Amerika ve Peru turları tercih ediliyor.

9. Şili

Şili, Arjantin, Peru ve Bolivya ile komşu, batısında Büyük Okyanus’un uzandığı bir Güney Amerika ülkesi. Şili’nin başkenti aynı zamanda hem ülkenin hem de tüm Güney Amerika’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Santiago. ‘Zıtlıklar ülkesi’ olarak bilinen, bölgelere göre iklim ve bitki örtüsünün tamamen farklılaştığı Şili’de, baştan çıkarıcı manzaralara şahit olmak mümkün. Aynı zamanda dünyanın en yüksek volkanlarına sahip ülke, Pablo Neruda ve Gabriela Mistral gibi birçok şair, yazar ve sanatçının da ülkesi. Şili, Türkiye vatandaşlarına 90 gün vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

10. Uruguay

Dünyanın en medeni ve en yaşanası ülkelerinden, doğası, insanları, kültürü ve samimiyeti ile göz kamaştıran Uruguay, son yılların popülaritesi hızla artan destinasyonlarından. Atlas Okyanusu kıyısında konumlanan Uruguay, Güney Amerika’nın doğusunda yer alıyor. Karadan Arjantin ve Brezilya ile sınır komşusu olan ülkenin başkenti ise aynı zamanda Uruguay’ın en büyük ve gelişmiş şehri olarak ünlenen Montevideo. Uruguay Türkiye vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat imkânı sunuyor.

11. Venezuela

Meksika Körfezi kıyısında yer alan Venezuela, başkent Karakas ile birlikte Sucre, Lara ve Merida gibi gezilecek merkezlere sahip. Kuzeybatısı And Dağları ile çevrili, doğal ve tarihi güzellikleri ile baş döndüren bir ülke olan Venezuela, yaz aylarında birçok festivale de ev sahipliği yapıyor. İtalyan, Fransız ve İspanyol mutfaklarından oldukça etkilenen Venezuela’nın yemekleri leziz. Türkiye vatandaşlarının Venezuela’ya 90 gün vizesiz seyahat hakkı bulunuyor.

Amerika Kıtasında vizesiz gidebileceğiniz ülkelerin her biri sunduğu birbirinden büyüleyici manzara ve macera olanakları ile eşsiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz