Kuşkusuz seyahat severlerin en sevdiği şeylerden biri bir uçak bileti alıp, bavulunu kaptığı gibi yollara düşmek. Hele ki gitmek istediği ülke, vizesiz ise, bir dolu evrak peşinde koşturmak gerekmiyorsa daha ne olsun!

Avrupa, hemen yakınımızdaki Balkanlar, Kafkaslar, Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya kıtalarındaki ülkelerden birçoğu Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Türk vatandaşlarının dünyadaki 195 ülkenin 102’ine ‘kolay giriş’ yapması mümkün. Üstelik aralarında çok güzel tatil destinasyonları da var. Okyanusya’da vizesiz gidilebilecek ülkelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uygulamaları, zaman zaman değişebiliyor. Bu nedenle Dışişleri Bakanlığı’nın Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları sayfasına göz atmakta fayda var.

Okyanusya’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Okyanusya Kıtası, Büyük Okyanus’a dağılmış adaları içine alan ülkelerden ve Avustralya’dan oluşuyor. Asya’nın güney ve güneydoğusunda, Antarktika’nın kuzeyinde ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu arasında yer alan Okyanusya, Avustralya, Melanezya, Polinezya ve Mikronezya olmak üzere dört bölüme ayrılıyor.

Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu arasında yer alan, Avrupa’nın dörtte üçü büyüklüğündeki Avustralya, en kalabalık bölgeleri Büyük Okyanus’a dönük olduğu için bir Okyanusya toprağı olarak kabul ediliyor. Melanezya, Avustralya ve Endonezya’nın doğusunda, Yeni Gine’nin de dahil olduğu adaları içine alıyor.

Polinezya, Yeni Zelanda takımadaları ile Ekvator’un kuzey ve güneyindeki Orta Büyük Okyanus adalarını kapsıyor. Mikronezya ise, Malezya’nın kuzeyindeki takımadaları içine alıyor. Okyanusya’da vizesiz gidilebilecek ülkeler, Fiji, Niue, Palau, Samoa ve Tuvalu’dan oluşuyor.

1. Fiji

Vizesiz-Okyanusya-Ulkeleri-Fiji

Okyanusya’da, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan ve 106’sı ıssız, 322 ada ve 522 küçük adacıktan oluşan Fiji, 1,129 km’lik sahil şeridi ile deniz, kum, güneş turizmi ile dünyaca ünlü bir ülke. Her yıl 300 bin turist ağırlayan, tropikal ormanlarla kaplı Fiji, güney yarımkürede yer alıyor.

Başkenti Suva olan ülkenin en önemli adaları Viti Levu ve Vanua Levu. Suva’da başlıca görmeniz gereken yerler, Fiji Museum, Government Buildings-Parliament, Sacred Heart Cathedral, Colo-I-Suva Forest Park, TappooCity ve Albert Park. Dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlayan Nadi’de, Sabeto Hot Springs and Mud Pool, Gardens of the Sleeping Giant, Sri Siva Subramaniya Temple, Denarau Beach, Subar Maniya ve Navala Village Nadi’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Fiji aynı zamanda, festivalleri ile de ünlü. En yoğun ilgi gören festivallerinden bazıları, Diwali’de gerçekleşen Hindu Işık Festivali, The Bula Festivali, Sugar Festivali ve Hibiscus Festivali. Balıkçılık sektörünün konumu ve iklimi itibariyle oldukça gelişmiş olduğu Fiji’de balık ve deniz mahsulleri, geleneksel mutfağında başrolü alıyor. Bunların dışında pirinç, taro, ekmekağacı meyvesi, tatlı patates, manyok, Hindistan cevizi, en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor.

Fiji, Türkiye vatandaşlarından 90 günü aşmayan turistik gezileri için vize istemiyor. Başkente, Fiji’nin havaalanının de bulunduğu bir başka şehri Nadi’den de ulaşabileceğiniz gibi direkt Suva’ya da uçabilirsiniz.

2. Palau

Vizesiz-Okyanusya-Ulkeleri-Palau

Bir Okyanusya ülkesi olan Palau Adaları, Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde yer alıyor. 8 ana ada ile yaklaşık 250 adacıktan oluşan Palau Adaları ‘Belau’ olarak da biliniyor. 18. yüzyılda Avrupalıların yerleşmeye başladığı adalar, 1994’te himayesinde olduğu Amerika Birleşik Devletleri ile anlaşarak bağımsızlığına kavuştu.

Çeşitli etnik toplulukların yaşadığı, yerli halkının çoğunluğunu Mikronezyalılar, Polinezyalılar ve Melanezyalıların oluşturduğu Palau’nun başkenti, Babeldoab Adası’nın Melekeok Bölgesi’nde bulunan Ngerulmud. Ülkenin en eski başkenti olan Koror ise aynı zamanda ülkenin en büyük şehri, ticaret ve turizm merkezi olma özelliğini taşıyor.

Jelliyfish Gölü, Southern Adası Kayalıkları, Milky Way bölgesi, Ngardmau Şelalesi, Kayangel Adası, Long Beach, Belau Ulusal Müzesi, Stone Monoliths ve Etpison Müzesi ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.

Palau mutfağında balık ve deniz ürünleri çok fazla kullanılıyor. Palau Adaları’na gelen turistlerin bölgeye özgü tropikal meyvelerden hazırlanmış kokteylleri mutlaka deneyin. Palau Adaları’na seyahat edecek Türkiye vatandaşları turistik veya iş amacıyla yapacakları kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaf.

3. Samoa

Vizesiz-Okyanusya-Ulkeleri-Samoa

Büyük Okyanus’un güneyinde, Polinezya’da bulunan Samoa, adalar topluluğundan oluşan bir ülke. 4000 yıl önce, Güneybatı Asya’dan gelen göçmenlerce kurulan ilk yerleşim yerlerinin, 1700’lerde Avrupalı sömürgeciler tarafından keşfedildiği ülke, dört bir yanını kaplayan göz kamaştırıcı plajları ve şelaleleriyle büyüleyici.

Samoa, zaman dilimini değiştiren ülke olarak biliniyor. Günümüzden yaklaşık 125 yıl önce, Amerikalıların girişimiyle tarih değiştirme çizgisinin öteki bölümüne geçerek Amerika ile zaman farkını sıfırlayan Samoa, bu değişimi 2011’de bir kez daha uyguladı. Son değişiklikte 29 Aralık 2011 Perşembe gecesi uykuya yatan Samoalılar, 31 Aralık 2011 Cumartesi sabahında uyanmış.

Günümüzde Türkiye’nin 11 saat ilerisinde bulunan ülke, tropikal iklimi, geniş kumsalları, tarih ve doğayı bir arada sunan yapısıyla ziyaretçilerini etkiliyor. En çok ilgi gören şehir ise başkent Apia. Samoa’yı ziyaret etmek isteyen Türkiye vatandaşları 60 günlük vizelerini sınırdan alabiliyor.

4. Tuvalu

Vizesiz-Okyanusya-Ulkeleri-Tuvalu

Nüfus ve yüzölçümü bakımından, Vatikan, Monako ve Nauru’dan sonra dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer alan ve bir Güney Pasifik ülkesi olan Tuvalu, nüfusunun büyük çoğunluğunu Polinezyalılar oluşturduğu için Polinezya ülkesi olarak da biliniyor.

Kiribati, Fiji Adaları ve Samoa ile komşu, 9 mercan adasından oluşan Tuvalu, Avustralya ile Hawaii’nin ortasında, tropikal iklimin yaşandığı bir ülke. Yerli halk tarafından kutsal kabul edilen Fetu Ao Lima Kilisesi’nin bulunduğu başkent Funafuti, su sporları ve okyanus turları ile eşsiz etkinliklere ev sahipliği yapan, irili ufaklı 20’nin üzerinde adadan oluşuyor.

Büyük Okyanus’un üzerinde küresel ısınma tehdidi ile karşı karşıya. Halkın birçoğu suların yükselme olasılığı nedeniyle Yeni Zelanda ve Avustralya’ya göç etme hazırlığında.

Dünyanın en lezzetli muz ve Hindistan cevizini kendilerinin ürettiği konusunda iddialı olan Tuvalu’da pek çok tropikal meyveyi tatma imkânına sahipsiniz. Ülkede tüketilen lezzetlerin başında balık ve domuz eti ile yapılan yemekler geliyor. Doğayla iç içe ve sakin bir tatil isteyenler için ideal bir destinasyon olan Tuvalu Türk vatandaşlarına sınırda 30 günlük vize veriyor.

5. Vanuatu

Vizesiz-Okyanusya-Ulkeleri-Vanuatu

Büyük Okyanus’un açıklarında yer alan Vanauatu, bembeyaz kumsalları, muhteşem sahilleri ve göz alıcı denizi ile bilinen bir ada ülkesi. 1600’lü yılların başında İspanyol kâşifler tarafından keşfedilen adaların büyük bölümüne dağlar ve ovalar hâkim.

Tüm yıl tropikal iklim etkisi altında bulunan Vanuatu, yüzme, dalış, kano ve diğer birçok su sporu için tam bir cennet. Ülkenin uzun sahilleri boyunca uzanan plajlarda gün boyu denize girip güneşlenebilir, çeşitli su sporları aktivitelerine katılabilir veya bir köşeye çekilip dünyanın en güzel manzaralarını izleyerek dinlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehri aynı zamanda adalar grubundan oluşan Vanauatu’nun başkenti olan Port Vila. Ülke nüfusunu genel olarak geçmiş yıllarda adalara gelen yerleşimciler ile az sayıda Avustralya ve Yeni Zelandalı göçmenler oluşturuyor. Ülkenin en önemli limanı ve havalimanı ise yine başkent Port Vila’da bulunuyor.

Vanauatu ziyaretçileri okyanustan tutulan lezzetli balıkların yanında avokado ve muz gibi tropikal meyveleri tadabilir ve tüm bu meyvelerle hazırlanan tatlılar ile kokteyl seçeneklerini deneyebilirler. Bozulmamış doğası, ekolojik tarım ürünleri, sessiz, sakin kumsalları ve hareketli gece hayatıyla etkileyici olan ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaf.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Okyanusya’da vizesiz gidilebilecek ülkelerin uygulamalarının değiştiğini unutmayın ve biletinizi almadan mutlaka son güncellemelere göz atın. İyi tatiller!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz