Avrupa, birbirinden farklı çok sayıda kültürün bir arada görüldüğü bir coğrafya. Avrupa kıtasında yer alan ülkeler, köklü tarihi geçmişi, gelenekleri, etkileyici mimari yapıları, doğal güzellikleri ve yaşam tarzlarıyla seyahat planı yapanların en çok tercih ettiği yerlerden. Kartpostalı andıran muhteşem şehirlerde insan kendini bir masal sahnesinde sanıyor.

Avrupa’da Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Rota

1. Porto Katsiki Plajı, Yunanistan

Porto-Katsiki-Lefkas-Yunanistan

İyonya Denizi üzerinde bulunan Lefkada Adası’nda yer alan Porto Katsiki Plajı, Yunanistan’ın en ünlü plajlarından biri. Türkiye’de herkesi kendine hayran bırakan Kaputaş Plajı ile benzerlik gösteren plaja merdivenlerle iniliyor.

2. Hallerbos Ormanı, Belçika

Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde bulunan Halle kasabasının cennetten bir köşesi Hallerbos Ormanı. Nisan ortasında açmaya başlayan çan çiçeklerinin ortaya çıkardığı inanılmaz manzara insanı büyülüyor.

3. Lapland, Finlandiya

Avrupa-Ilginc-Yerler

Finlandiya’nın büyük bölümü Kuzey Kutup Dairesi bölgesinde kalan Lapland şehri, Lappi olarak da biliniyor. Kuzey ışıklarını izlemek için en ideal noktalar arasında gösterilen şehirde 2 büyük milli park ve çok sayıda turistik alan bulunuyor.

4. Sogne Fiyordu, Norveç

Sognefjord-Norvec-Avrupa

Norveç’in en büyük fiyordu unvanını taşıyan Sogne Fiyordu‘nun ağzı 72 km, genişliği ise 203 km. Doğanın tüm renklerine tanıklık edilebilen fiyord, çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Yeşil ve mavi tonlarının iç içe geçtiği fiyord çevresinde yapılaşmaya izin verilmiyor.

5. Strahov Manastırı, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da 1140 yılında inşa edilen Strahov Manastırı, dünyanın en etkileyici mimari yapılarından biri olarak gösteriliyor. Kütüphanesi ile meşhur olan yapının içerisinde tarihi geçmişi 9.yüzyıla uzanan ciltler bulunuyor.

6. Moher Uçurumları, İrlanda

İrlanda’nın batısında, Burren’in güneybatı sahillerinde bulunan Moher Kayalıkları, denizden 120 metre ile 214 metre yükselikte, denize paralel uzanan etkileyici yeryüzü şekilleri. Her yıl 1 milyonun üzerinde ziyaretçinin geldiği kayalıklarda 20’den fazla türde 30 bini aşkın kuş yaşıyor.

7. Algarve, Portekiz

Portekiz’in Atlas Okyanusu kıyısındaki bölgesi Algarve‘nin ismi, Arapça ‘el Garb el Endülüs’ten geliyor. Batı Endülüs anlamına gelen bölge Atlas Okyanusu kıyılarında etkileyici manzaralara sahip.

8. Brugge, Belçika

Brugges-Belcika-Avrupa

Belçika’nın Orta Çağ esintileri taşıyan şehri Brugge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Masalları andıran şatoları, sokakları kesen kanalları, faytonların geçtiği dar sokakları ile şehir, Orta Çağ’dan hiç çıkmamış.

9. Camargue Atları, Fransa

Güney Fransa’da Provence bölgesindeki delta ve otlaklarda yaşayan Camargue atları, yaygın inanışa göre dünyadaki atların atası olarak kabul ediliyor. Çok sayıda çiftliğin bulunduğu bölgedeki sulak alanlarda dolaşan atlar, doğayla birlikte görsel bir şölen yaşatıyor.

10. Ronda, İspanya

Ronda-Ispanya-Avrupa

İspanya’nın güneyinde, Endülüs Bölgesi’nde yer alan Ronda, Malaga’nın bir parçası. Endülüs kültürünü yansıtan mimari yapıları, yerel lezzetleri ve farklı yaşamı ile Ronda kenti, yılın her dönemi ziyaretçilerin uğrak noktalarından.

Avrupa, birbirine yakın bir coğrafyada çok sayıda farklı kültür, yaşam tarzı ve tarihi geçmişe sahip ülkeye sahip. Farklılıkların uyum içerisinde bir arada yaşadığı Avrupa’da görülmesi gereken birbirinden güzel yerler bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz