Havalar ısınmaya başlayınca hepimiz gezmek için yeni rotalar aramaya başlıyoruz. Kısa zamanda en güzel yerleri görmek ise hepimizin en büyük isteği oluyor. Biz de bu yüzden sizin için baharda gidebileceğiniz en keyifli rotaları derledik. İşte nereye gideceğine karar veremeyenler için alternatif olabilecek, Türkiye’nin dört bir yanından seçtiğimiz en keyifli bahar rotaları.

En Güzel Bahar Rotaları

1. Adatepe, Kaz Dağları

adatepe

Adatepe ülkemizin en iyi korunmuş köylerinden biri. Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesine bağlı olan köy, Edremit Körfezi’ne bakan bir tepeye kurulu. İsviçre Alpleri ile birlikte dünyanın oksijen oranı en yüksek yerlerinden biri olan Adatepe doğal bir sit alanı olarak koruma altında bulunuyor.

Köy tarihi taş evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları uçsuz bucaksız körfez manzarası ile oldukça ünlü. Yemyeşil doğanın, tarihi dokunun, huzurun tadını çıkarmak isteyenler için bahar aylarında Adatepe oldukça güzel bir alternatif. Köye gittiğinizde Edremit Körfezi’ne kuş bakışı bakan Zeus Altarı’ndan muhteşem manzarayı izlemeyi ve Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nden zeytinyağı yapımını deneyimlemeyi sakın unutmayın.

2. Kaş

Antalya’nın en turistik ilçelerinden biri Kaş. Eçen Çayı ile Muğla’nın Fethiye ilçesinden ayrılan belde, Antalya’nın güneybatısında konumlanıyor. Etrafında Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik yerleşimlerin yer aldığı Kaş Akdeniz’in hatta dünyanın en güzel plajlarından biri olan Kaputaş Plajı ile ünlü.

Ayrıca Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösterilen ve ülkemizin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova’da Kaş’ta bulunuyor. Baharda rotanızı Kaş’a muhteşem plajlarında yüzebilir, karşısında bulunan Yunan Adası Meis’e geçebilir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Ksantos’ta Kaya Mezarlarını görebilir farklı bir deneyim yaşamak için Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya Yolu’nu yürüyebilirsiniz.

Kaş’ta yapılacak en güzel aktivitelerde biti Kaptan Ergun’un şahane tekne turlarından birine katılmak. boattripturkey.com sitesinden tekne turlarını inceleyin. Kekova tekne turları sayfasını inceleyin, enfes coğrafyaya yapılan tekne turu ülkemizin açık ara en güzel tekne turu. Telefonla her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz ☎️ 0 542 7312358.

3. Ürgüp, Kapadokya

Ürgüp, Kapadokya’nın en gelişmiş turizm merkezilerinden biri. Tarihi Antik Dönemler’e kadar uzanan belde Bizans ve Osmanlı Dönemleri’nden izler taşıyor. Arı kovanına benzer ilginç doğal oluşumlara sahip olan Ürgüp’te peri bacalarının farklı örnekleri görülüyor.

Ürgüp’ü gezmek için en ideal dönem havaların yeni ısınmaya başladığı bahar ayları. Burada otele dönüştürülen peri baları oluşumlarında kalabilir, Ürgüp’ün dünyaca ünlü şaraplarını tadabilir ya da Asmalı Konak dizisiyle ünlenmiş konağı ziyaret edebilirsiniz.

4. Safranbolu, Karabük

Türkiye’den UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş en önemli sit alanlarından biri olan Safranbolu, Karabük iline bağlı bir ilçe. Tarihi Antik Çağlar’a uzanan belde adını bölgede yetiştirilen safran bitkisinden alıyor. İpek Yolu’nun üzerinde bulunması nedeniyle geçmişten günümüze pek çok medeniyetin etkisi altında kalmış olan Safranbolu özellikle Osmanlı Dönemi’nden kalma geleneksel evleri, camileri, çarşıları, hanları ve diğer tarihi eserleriyle dikkat çekiyor.

2000 geleneksel eve sahip olan şehirde bu evlerin kimisi yöre halkının yaşadığı yer, kimisi restoran, kimisi de butik otel olarak kullanılıyor. Siz de Safranbolu’nun bu tarihi evlerinde konaklayabilir, safran bitkisinin öyküsünü üreticilerinden dinleyebilir, yöre halkının ellerinden çıkan deri, yemeni ve bakır ürünleri Eski Çarşı‘dan satın alabilirsiniz.

5. Anamur – Alanya

Türkiye’nin güney ucunda konumlanan Anamur, Mersin’e bağlı bir ilçe. Antik kaynaklarda ‘Rüzgarlı Burun’ adıyla anılan belde tarih boyunca Kizuvatlalılar, Hititler, Asurlular ve Bizanslılar gibi farklı ulusların egemenliği altında kalmış. Tropikal iklimin görüldüğü nadir yerlerden biri olan deniz kaplumbağalarına ve Akdeniz foklarına da ev sahipliği yapıyor.

Yöre halkının yazın 40-45 dereceyi bulan sıcaklarda yaylalara çıktığı ziyaretçilerine en güzel doğa manzaralarını sunuyor. Ören Plajı, Köşekbükü Mağarası, Mamure Kalesi gibi yerleriyle Anamur Türkiye’nin görülmeye değer beldelerinden biri.

6. Göynük, Bolu

En-Keyifli-Bahar-Rotalari

Göynük, Bolu’nun kültürü ve tarihiyle en güzel yerlerinden biri. İlk yerleşimin MÖ 8. yüzyıla kadar uzandığı belde tarih boyunca Bizans, Roma ve Osmanlı gibi farklı medeniyetlerine ev sahipliği yaptı. 20. Yüzyıldan günümüze kadar gelebilmiş Osmanlı evleriyle tanınan Göynük bir sit alanı olarak koruma altında bulunuyor.

Tarihi dokusu bozulmamış bir yeri keşfetmek istiyorsanız Göynük tam size göre. İstanbul ile Ankara arasında konumlanan belde birbirinden güzel evleri, tescilli mimari eserleri muhteşem manzaraya sahip Çubuk ve Sünnet gölüyle ülkemizin görülmesi gereken yerlerinden biri.

7. Trilye, Bursa

Eski bir Rum köyü olarak bilinen Trilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı. Tarihi Antik Çağlar’a kadar uzanan belde 1920’li yıllara kadar Türkler ve Rumlar’ın bir arada yaşadığı yerlerden biriydi. O günlerden kalan eski kent dokusunu dokusunu günümüze kadar korumayı başaran Trilye bugün bir sit alanı olarak korunuyor.

Adını Rumca ‘üç papaz’ anlamına gelen ‘Tri İlya’ dan aldığı düşünülen belde birbirinden güzel evleri, kiliseleri, muhteşem manzaralı sahiliyle kendisine hayran bırakıyor. Türkiye’de zeytin üretilen nadir yerlerden biri olan Belde en güzel zamanlarını yoğunluğun başlamadığı bahar aylarında yaşıyor.

8. Şirince-Efes-İzmir

İzmir, Türkiye’nin en uygar kenti. 5000 yıllık tarihi, Ege Denizi’ne uzanan yarımadası, körfezi, muhteşem tatil beldeleri ve birbirinden güzel yapılarıyla ülkemizin en çok turist çeken illerinden biri. Baharın tüm güzelliklerini görebileceğiniz şehirde gezmek için çok sayıda yer bulunuyor.

Zengin geçmişiyle ünlü olan şehirde tarihi bir tur yapmak isterseniz merkezden yaklaşık 80 km uzaklıkta konumlanan ve Antik Çağlar’ın en ünlü kentlerinden biri olan Efes’ten başlayabilirsiniz. Efes’in etkileyici kalıntılarını geride bırakıp Hristiyanlarca Hz. Meryem’in yaşadığı düşünülen Meryem Ana Evi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Bundan sonra şaraplarıyla ünlü eski Rum kasabası Şirince‘yi ziyaret edebilir ve Rum evleri arasında keyifli bir tur atabilirsiniz.

9. Datça

Datca-Mugla

Kentin kaos ve kalabalığından uzaklaşıp, sessiz sakin bir yerde vakit geçirmek isteyenler için benzersiz bir seçenek Datça. Marmaris Yarımadası’nın en ucunda konumlanan belde rengarenk evleri, balıkçı lokantaları, ören yerleri ve bozulmamış doğasıyla ziyaretçilerine en güzel manzaraları sunuyor.

Etrafında tam 52 koyun bulunduğu beldede deniz muhteşem bir güzelliğe sahip. Datça Limanı’ndan her sabah kalkan teknelerle bu koylara gidilebiliyor. Kargı Koyu, Domuz Bükü, Kızıl ve Hayıt Bükleri masmavi ve berrak yapısıyla dikkat çekiyor. Bahar aylarında rotanızı Datça’ya çevirirseniz biribirinden güzel koylarında denizin ve kumun tadını çıkarabilir, Datça Yarımadası’nın en ucunda bulunan Knidos Antik Kenti’nin büyüsüne kapılabilirsiniz.

10. Fethiye

Akdeniz’in en turistik yerlerinden biri olan Fethiye, Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Eski adı Meğri olan ilçe dünyada eşi benzeri olmayan Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğallığı bozulmamış güzellikleriyle tanınıyor.

En güzel aylarını henüz kalabalıklaşmadan bahar aylarında yaşayan belde Antik Çağlar’dan kalan Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Pınara, Letoon, Sidyma kentleri ile sizi adeta geçmişe götürüyor. Eşsiz doğasıyla hem su sporları hem doğa sporları için uygun ortamı sağlayan Fethiye masmavi denizine hayran kalacağınız, el değmemiş koyların tadını çıkarabileceğiniz, aktiviteleriyle eğlenceye doyacağınız Akdeniz’in en gözde tatil merkezlerinden biri.

Türkiye’nin köklü tarihleri, muhteşem doğal güzellikleriyle ünlü turistik beldeleri keşfedilmeyi bekliyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz