Termal kaplıcalar, geçmişten bugüne şifa veren sıcak mineral suları ile bilinir. Özellikle fiziksel ve psikolojik bazı rahatsızlıklara iyi gelmesiyle önerilen termal havuz, zihinsel olarak da rahatlamanın önünü açar. Termal havuz deneyimi, kasların ve eklemlerin gevşemesini sağlar. Özellikle romatizma gibi rahatsızlıkların alternatif tedavi yöntemlerinden biri olarak kaplıcalar önerilir.

Bedensel sorunların yarattığı ağrılara karşı termal havuzun mineral içerikli sıcak suları bedene iyi gelir. Termal suların içerdikleri mineraller, cilt sağlığını iyileştirebilir ve çeşitli deri hastalıklarının semptomlarını hafifletebilir. Şifalı termal suyun faydaları, hangi hastalıklarda termal havuz kullanılır, termal havuzun iyi geldiği bedensel rahatsızlıklar hakkında bilgileri bu blog yazımızda bulabilirsiniz.

Termal Havuzun İyi Geldiği Fiziksel Hastalıklar 

Kasların Rahatlamasını Sağlar

Termal kaplıcalar, kas kasılmaları ve ağrılarının üstesinden gelmesiyle de tercih edilen bir tedavidir. Sıcak suyun getirdiği rahatlama, kasların da gevşemesini sağlar. Özellikle kireçlenme sorunu yaşayanlar artan ağrı ve kas tutulması gibi sorunlar için alternatif olarak termal havuzları tercih edebilirler.

Romatizma Ağrılarını Hafifletir

Termal suyun başlıca iyi geldiği rahatsızlıklardan biri romatizma ağrılarıdır. Hareket kısıtlaması şikayetinden muzdarip olanlar, termal sularıyla ünlü kaplıca ve termal otelleri ziyaret edebilirler. Bununla beraber kronik ve iltihaplı romatizması bulunanların termal havuza girmeden önce doktorları ile görüşmeleri önerilir.

Cilt Sorunlarına İyi Gelir

Sıcak termal suları; akne, cilt kızarıklığı ve lekeleri gibi cilt sorunlarında da işe yarar. Kuru cildin yatışmasını ve onarımını hızlandıran termal sular mineral desteği sayesinde cildin temizlenip arınmasını da sağlar. Bununla birlikte ileri derece atopik dermatit rahatsızlığı için dermatoloğa başvurduktan sonra termal havuza girmeniz tavsiye edilir.

İdrar Yolu Sorunlarında Etkilidir

Termal su, böbrek taşının ve kumunun düşürülmesi etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda toksinleri temizleme özelliğiyle de böbrek sağlığına iyi geldiği bilinenler arasındadır. Yine idrar yolu enfeksiyonu sorununda da sıcak su şifa getirir. Ancak tüm bedensel sorunlarda olduğu gibi idrar yolu ile ilgili sorunlarda da doktorla görüşmeden termal suyu girmemenizde yarar vardır.

Termal havuz şifa

Termal Havuzun İyi Geldiği Psikolojik Sorunlar

Termal sular, rahatlatıcı etkisiyle psikolojik kökenli bazı sorunlara da iyi gelir. Özellikle şehir hayatının getirdiği gerginlik, stres ve kaygı gibi sorunları bir gün bile olsa unutmak için kendinizi termal havuzun sıcacık sularına bırakabilirsiniz. İşte termal havuz deneyiminin iyi geldiği bazı psikolojik rahatsızlıklar!

Aşırı Stres

Aşırı stres faktörü özellikle modern şehir hayatının bir getirisidir. İş hayatı, kişisel yaşam, travmalar ve ekonomik durum gibi faktörler aşırı stresi de tetikler. Şifa getiren termal sular ise zihnen ve bedenen iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle aşırı stres etkisiyle kas gerilmeleri yaşıyorsanız termal sıcak sular size epey iyi gelecektir.

Kaygı Bozukluğu

Aşırı strese bağlı olarak gelişebilen kaybı bozukluğu da bedeninizi ve zihninizi tehdit eder. Strese bağlı kas ağrıları da yoğun kaygı bozukluğunun bir belirtisidir. Termal tatile imkân sağlayan oteller aracılığıyla günün tüm yorgunluğunu ve stresini atabileceğiniz bir gün planlayabilirsiniz.

Kronik Yorgunluk

Strese bağlı yorgunluk hissinin üstesinden de termal tatil deneyimi ile gelebilirsiniz. Yine kas gerilmelerinden ve aşırı düşünmeden kaynaklı yorgunluk için de kendinizi şifalı sıcak sulara bırakabilirsiniz.

Spa ve masaj deneyimi ile birleşen termal havuz hizmeti için İstanbul, İzmir, Nevşehir, Bursa ve Ankara termal otellerine başvurabilir, şifa getiren bir tatil geçirebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz