Sosyal medya, hayatımızın her anına artık eşlik ediyor. Şirketlerin veya ürün sahiplerinin bu alanda mutlaka faaliyet göstermeleri gerekiyor, ancak görünen o ki bu alanda daha çok çalışmamız gerekiyor. Özellikle küçük ölçekteki şirketler için sadece yeni bir kavram olarak görülen sosyal medya, aslında çok güçlü pazarlama platformlarından birisi.

Dünya üzerinde her 13 kişiden birinin Facebook hesabı olduğunu, günde ortalama 460 bin kişinin Twitter hesabını açtığını ve her ay 800 milyon kişinin YouTube sayfasını tıkladığını düşünürsek potansiyelin ne kadar büyük olduğunu görebiliriz.

Dünya genelinde, 2 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısından bahsediyoruz. Sosyal medyanın, 2011 yılına göre 2012’de {d160bbe1ecd2802a682c0846350b19fa2c0f07f68fee49e64291abe8f6a665ff}480 büyüme göstermesi şaşırtıcı değil artık. Bugün bu makaleyi okuyan her kişinin mutlaka bir sosyal medya hesabı var diye düşünüyorum. Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare, Youtube, Viber, Skype… Bunlar bir çoğumuzun kullandığı sosyal medya uygulamalarının başında geliyor artık.

sosyal medya

Nielsen şirketinin yaptığı araştırmaya göre, işin online alana taşınması ile {d160bbe1ecd2802a682c0846350b19fa2c0f07f68fee49e64291abe8f6a665ff}28 gelir artışı elde edilebileceğini gösteriyor. Milyonlarca Facebook kullanıcısı günde uzunca saatlerini sitede dolaşmak, beğenmek ve paylaşmakla geçiriyor. Viral kavramı da sosyal medya ile anlam kazanıyor. Paylaşılan bazı şeyler bazen binlerce kez başkaları tarafından da paylaşılıp milyonlarca hit alabiliyor. Paylaşılan ister bir ürün, ister bir blog sayfası olsun, göz önünde olmak iyidir.

Ürününüzü seven, beğenen sosyal medya kullanıcıları ağızdan ağıza yayma şeklinde ürününüzün avukatlığını da yapabiliyorlar. Beğenir ve paylaşıyorsan ya o ürünü seviyor ya da aidiyet hissediyorsundur. Paylaşmak, ben bu ürüne güveniyorum ve tavsiye ediyorum anlamına da gelmektedir.

Nasıl geçmişte çok az kimsenin cebinde GSM telefonu var, ve insanlar daha sonra bunun bir gereklilik olduğunu fark ettiyse, sosyal medya için de öyle olacaktır. Şimdiden iletişimimin {d160bbe1ecd2802a682c0846350b19fa2c0f07f68fee49e64291abe8f6a665ff}90’nını sosyal medya kanalları üzerinden yapıyorum. İnsanlara sosyal medyadan ulaşmak, bana daha kolay ve verimli geliyor.

Sosyal medyada var olmak ücretsizdir, çok sayıda kişiye rahatlıkla ulaşılabilir. Bir çoğumuz iletişim kanalı olarak sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Mail trafiğinin yerini Facebook mesaj veya Twitter Dm ya da WhatsApp mesaj alıyor artık. Hızlı ve kolay.

Eğer bir web siteniz varsa, güçlü bir trafik elde etmenin en iyi kanalı sosyal medyadır. SEO kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız veya niş bir web siteniz yoksa, en hızlı ve en iyi hit getirisi olacak alan olan sosyal medya en çok önem vermeniz gereken yer olacaktır.

Mail adresimize düşen reklam mesajlarından nefret ederiz, hatta sevdiğimiz markalar olsa bile hoşumuza gitmez, oysa timelinelarımızda akan markalara ait paylaşımları severek tıklarız.

Feedback (geribildirim) en değerli ürün geliştirme kaynaklarından birisidir. Eğer ürün, hizmet veya web siteniz hakkında artı veya eksileri bilmiyorsanız gelişim gösteremezsiniz. Sosyal medya platformları, takipçilerin tepkilerini ve yorumlarını ölçmede en iyi ve bedava kaynaklardan biridir. Eğer bir seyahat odaklı web siteniz var ve paylaşımlarınız, ürün ve hizmetleriniz beğen almıyor, hakkında yorum almıyorsa pek de ilgi görmüyor anlamına gelebilir.

sosyal medya pazarlamasi

Sosyal medya soğuk ve ciddi bir marka kişiliğine sahip şirketlerin müşterilerine daha sıcak görünebilecekleri ve onlarla yüze iletişim kurabilecekleri bir alan.

Sosyal medya bir mıknatıs gibi insanları kendine çekiyor. Ne kadar uzak kalmak istesek de ayrı kalmak mümkün değil gibi görünüyor. Sosyal pazarlama açısından da fırsatları görüp değerlendirmek gerekiyor. Küçük stratejilerle bile verimliliği artırmak mümkün. Marka değeri ve marka sadakati oluşturmak için binlerce doları harcıyor ama sosyal medyayı kullanmıyorsanız paranızı çöpe atıyorsunuz demektir.

Eğer bir markanız, ürününüz veya hizmetiniz varsa orada pazarlama da olmak zorunda. Yoksa YOK demeksiniz. Sosyal medya, kampanyaları, duyuruları, yenilik ve gelişmeleri müşterilere ulaştırmanın en hızlı yolu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz