Henüz internet sektörüne yeni giriş yaptıysanız sık sık duyduğunuz SEO nedir ve tanımının ne olduğunu merak edebilirsiniz. SEO Türkçe kısa anlamı ile arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanıyor. Oluşturmuş olduğunuz web sitenizdeki içeriklerinizin Google aramalarında ilk sayfalarda ve üst sıralarda görünmesi için yapılan çalışmaların tümüne SEO deniyor.

Sitenizdeki yazıların aramalarda üst sıralarda yer alması için bazı çalışmalar yapmak şart. İşte tüm bu çalışmalara verilen genel ad olarak bilinen SEO elbette yazıldığı kadar kısa bir işlem süreci değil. Birden fazla işlemleri bulunan, uzun bir zaman dilimine yayılan, sürekliliği olması gereken ve sürekli ilgi isteyen, gündemi ve yenilikleri takip isteyen bir çalışma sisteminden oluşan SEO ile doğru yapılan her adım web sitenizi en üst sıralara taşıyor. Bu da daha çok okunma, otorite olma ve kaynak siteler arasında yer alma fırsatı sağlıyor

SEO nedir

Seo nedir ve neden gereklidir

Eğer online içerik ürettiğiniz bir web siteniz veya blogunuz varsa; SEO neden gereklidir ve neden SEO yaptırmalıyım diye merak edebilirsiniz. Her gün milyonlarca içeriğin oluşturulduğu web ortamında farklılaşıp, üst sıralara çıkmak öyle çok kolay bir süreç değil. Eğer bir içerik üretiyorsak veya daha çok kişiye ulaşmak amacıyla bir web sitesi açmışsak, burada bilgi, ürün veya hizmet sunuyorsak, bilinirliğimizi artırmak için SEO çalışmalarına girmemiz faydamıza olacaktır.

Google aramalarında, okuyucuların büyük bir bölümü gelen sonuçlar içerisinde sadece ilk gelen sonuçlara ilgi gösteriyor. Çok çok azımız ikinci ve üçüncü Google sayfalarına bakıyor. İşte SEO ile Google aramalarında ilk sayfada ilk sıralarda yer almak öncelikli amacımız. Çünkü böylelikle sitemize daha fazla ziyaretçi çekmiş ve onlarla bağ kurmuş olabiliyoruz. Hatta amaç Google ilk sayfa değil Google aramalarında ilgili kelimelerde ilk sırada olmaktır.

Sitenizin içeriği ne olursa olsun elbette daha fazla kişiye ulaşmak isteyecek ve böylelikle bir ürün satıyorsanız daha fazla kazanç sağlamaya çalışacak ya da bilgiye dayalı bir adres ise de daha fazla okuyucuya sahip olmak isteyeceksiniz. Alanında uzman olmuş kişilerden danlışmanlık almak ve onların verdiği yönergelere göre davranmak olmazsa olmaz bir süreç bu nedenle.

Tam olarak SEO nedir ve SEO nasıl yapılır sorusunu bilen uzmanlar ile yapacağınız ortak çalışmaların sonucunda hedeflerinize yavaş yavaş ulaşmanız için ilerleyebilirsiniz. Bu zaman isteyen ve sabırla uygulanması gereken bir süreç. İlerleyişin takip edilmesi, yeni güncellemelerin yapılması ve gelişmelere göre yeni taktikleri uygulanması gerekiyor.

SEO analizlerini doğru yapmak ve özellikle doğal yollar ile siteyi yükseltmek en gerekli adımlardan biridir. Bu alanda yapılacak ilk adım anahtar kelimeler oluşturmak olacaktır. Belirlenen anahtar kelimelerde üst sıralara çıkarmaya çalışmayı belirlemek olacaktır.

Bunun içinde sosyal medya kullanılarak, özgün makaleler kullanılarak ve sitenizin kodlarında ki hataları gidererek yani tam ve bir bütün olarak tüm hatalar gözden geçirip, Google’ın gözüne girecek adımlar ile ilerlemek sizleri yükseltmeyi başaracaktır.

Bu alanda ben bir şeyler yapabilir miyim diye merak edebilirsiniz. Elbette bu aşamada sizlerin de çalışmaları ve emek vermeniz gerekebilir ama doğru oranda ilerlemek için mutlaka bir SEO hocasından yardım almalı ve sitenizi güvenli ellere teslim etmelisiniz.

Unutmayın ki doğal yollar ile yapılmayan tüm SEO çalışmaları sizlere başarı vermek yerine sitenizin cezalı duruma düşmesini sağlayacak ve geri dönüşü olmayacak analizlerin ortaya çıkmasını sağlıyor olacaktır. Bu sebeple elbette doğru kişiler ile çalıştığınıza emin olarak siteleriniz teslim ediniz.

SEO nedir, SEO ne işe yarar, SEO nasıl yapılır sorularına alacağınız profesyonel destek ve SEO hakkında elde ettiğiniz deneyimler ile sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarıp, sitenizin bilinirliğini artırdığınız gibi reklam geliri elde edebilmeniz de mümkün. SEO konusunda zaman kaybetmeden bir danışmanlık almanızı öneririz.

20 YORUMLAR

  1. SEO olmadan yazılarınız internet deryasında kaybolur. Mutlaka öğrenin, en azından temel bilgileri edinin. İşiniz önemliyse de destek alın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz